پیش نمایش

تحریم ایران به ضرر کیست؟

بعد از تصمیم رئیس جمهور امریکا برای خروج از برجام، اقتصاد جهانی در شوک فرو رفته است.

در توافق اتمی سال 2015 میلادی برخی تحریم ها علیه ایران برداشته شد بود. دیروز ترامپ همزمان با خروج از برجام این تحریم ها را دوباره اعمال کرد. ترامپ برخلاف تمامی مشاوره ها و رایزنی ها بدون توجه به قراردادهای شرکت های امریکایی، تحریم های جدیدی برای عدم معامله با ایران وضع کرد.
خروج امریکا از برجام بر قرارداد شرکت هایی هواپیمایی، هتل ها، شرکت های نفتی و حتی رانندگان امریکایی تاثیر خواهد داشت.

 

رانندگان

درحال حاضر قیمت بنزین در امریکا در بالاترین قیمت در سال های گذشته بود و طی ماه گذشته 13% افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت از جیب امریکایی ها هزینه شده است.

 

بوئینگ و ایرباس

بزرگترین قراردادهای ایران بعد از برجام با شرکت های هواپیمایی بوئینگ و ایرباس بوده است. اعمال تحریم بر روی این قراردادها تاثیر خواهد داشت و این دو شرکت حداکثر 90 روز فرصت برای تحویل قراردادهای خود خواهند داشت.
بوئینگ برنامه تحویل 80 فروند هواپیمای مسافربری به ایران ایر را داشت که اولین فروند نیز تحویل شده بود. در قرارداد دیگری نیز 30 فروند 737 به اسمان فروخته بود.
شرکت ایرباس قرارداد تحویل 100 فروند جت مسافربری با ایران دارد. درحال حاضر وضعیت این قراردادها معلوم نیست.

 

جنرال موتورز، فولکس واگن و توتال

شرکت فرانسوی توتال قرارداد 2 میلیارد دلاری برای توسعه منطقه پارس جنوبی امضا کرده است. GE قرارداد های برای تامین قطعات صنعت گاز دارد و درسال 2017 فولکس واگن اعلام کرده که خودروهای این شرکت برای اولین بار بعد از 17 سال در ایران فروش رفته است.

 

خطوط هوایی و هتل ها

هتل هایی مانند Accor و Melina که قصد توسعه در ایران داشتند نیز تحت تاثیر این تحریم ها قرار خواهند گرفت.

 

درنهایت وضع این تحریم به ضرر مردم امریکا خواهد بود.

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.