پزشکی

تازه های دنیای پزشکی

27 دی 1395

پزشکی
استفاده از این فناوری فعلا در مرحله آزمایشی است.

فناوری جدید تصویربرداری جان بیماران را نجات می دهد

محققان می گویند استفاده از این شیوه می تواند جایگزین فرایندهای گران قیمت و وقت گیر عکاسی و اسکن هایی شود که با دشواری از بدن انسان تهیه می شود و کاربرد آن معادل با انجام ۱۸ آزمایش جداگانه پزشکی و ترکیب یکباره آنها خواهد بود.

26 دی 1395

پزشکی
تبدیل ساعت‌های هوشمند به پزشک شخصی

تبدیل ساعت‌های هوشمند به پزشک شخصی

ساعت‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های شخصی دارای حسگر، می‌توانند به تشخیص زمان سرماخوردگی فرد و حتی شروع بیماری‌های پیچیده‌ای مانند لایم(نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی) و دیابت کمک کنند.

25 دی 1395

24 دی 1395

پزشکی
این فرایند با اسکن سه بعدی محل شکستگی آغاز و کمتر از یک دقیقه زمان می برد

قالب گیری برای شکستگی در یک دقیقه

محققان آمریکایی نوعی قالب برای شکستگی ساخته اند که در کمتر از یک دقیقه محل شکستگی را قالب گیری می کند.شرکت ActivArmor در ایالت کلورادو آمریکا نوعی جایگزین برای قالب گچ شکستگی ساخته است که سبک و برخلاف قالب های گچی حرکت با آن راحت می باشد.

20 دی 1395

پزشکی
کم خونی میتواند به سادگی با مصرف آهن خوراکی برطرف شود

کم بودن آهن بدن ممکن است با میزان از دست دادن شنوایی مرتبط باشد

کم شنوایی عصبی زمانی رخ میدهد که به رگ های خونی در گوش آسیب وارد میشود و کم خونی خطر ابتلا به آن را افزایش میدهد.برای مثال کم خونی میتواند به چند اختلال خونی که میتواند به آسیب پذیری این سلول های خونی ظریف منجر شود مربوط باشد.ب

18 دی 1395

پزشکی
حدود ده درصد از موارد ابتلای به آلزایمر در مناطق شهری با زندگی در نزدیک ترافیک سنگین ارتباط دارد.

زندگی نزدیک ترافیک سنگین خطر ابتلای به زوال عقل را افزایش می‌دهد

به گفته گروهی از پژوهشگران، زندگی درنزدیکی خیابان‌های پر رفت و آمد خطر ابتلای به بیماری دمانس (زوال عقل) را افزایش می‌دهد. این نتیجه‌گیری باعث تشدید نگرانی در مورد آثار آلودگی هوا بر سلامت مردم شده است.

16 دی 1395

پزشکی
این مشکلات حرکتی شامل لرزش، گرفتگی عضلات، و کند شدن حرکت می‌شود.

داروی جدید برای مبتلایان به پارکینسون

همچنین درمانی که به طور موثر روند پیشرفت آن را کند ساخته یا مانع از پیشرفت بیماری شود وجود ندارد. هرچند داروهای مشخصی همچون لوودوپا می‌تواند به کنترل مشکلات حرکتی کمک کنند.

13 دی 1395

11 دی 1395

پزشکی
همه جا پرشده از پیام هایی که از خطر Wi-Fi و موبایل و ابزارهای ارتباطی خبر می دهند. (البته بدون منبع)

آیا Wi-Fi خطرناک است؟

همه جا پرشده از پیام هایی که از خطر Wi-Fi و موبایل و ابزارهای ارتباطی خبر می دهند. (البته بدون منبع)

8 دی 1395

5 دی 1395

پزشکی
این پلیمر هدایتگر تحت عنوان پلی آنیلین نامیده می شود .

پچ پلیمری ، نجات دهنده زندگی پس از حمله قلبی

محققان پچ پلیمری را توسعه داده اند که می تواند برای بهبود پالسهای الکتریکی قلب روی آن نصب شود چیزی که می تواند به عوارض کمتر برای قربانیان حملات قلبی منجر شود . پچ پلیمری که توانایی ماندگاری طولانی و انعطاف پذیری را دارد به منظور محدود کردن آریتمی قلبی ، اختلال خطرناک قلب که می تّواند پس از حمله قلبی رخ دهد، طراحی شده است .

3 دی 1395

پزشکی
این پیشرفت است.

اولین نوع واکسن  HIV در سال 2017 وارد فاز دوم مطالعاتی می شود

پس از این که مطالعات فاز اول ثابت کردند که نوع جدیدی از واکسن HIV ایمن برای استفاده ی انسان است، این واکسن در سال 2017 وارد فاز دوم آزمایشات بالینی می شود.واکسن جدید بالقوه بر روی 600 فرد از آمریکای شمالی آزمایش می شود تا بررسی شود که چه قدر می تواند از ابتلا به ویروس جلوگیری کند.

20 آذر 1395

پزشکی
رای سال ها دانشمندان جستجو برای علت بیماری پارکینسون را به مغز محدود کرده یودند

بنا به تحقیقات جدید علت پارکینسون ممکن است در روده ها باشد نه در مغز

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است ما در مورد علت بیماری پارکینسون در تمام این مدت اشتباه فکر می کرده ایم.بیماری پارکینسون که اغلب با لرزش، سفتی، و اختلال در حرکت، ناشی از تخریب عمیق نورون ها در بخشی از مغز در ارتباط می باشد.

19 آذر 1395

13 آذر 1395

پزشکی
خاطرات کودکی ما ممکن است هنوز جایی در مغز پنهان باشند.

بازگرداندنِ خاطرات فراموش‌شده‌ی کودکی

اکثر ما نمی‌توانیم چیزی را پیش از سه سالگی به‌یاد آوریم، اما مطالعه‌ی جدید پیشنهاد می‌کند که این خاطرات به جای آنکه برای همیشه محو شده باشند، شاید در جایی از مغز ما نهفته باقی مانده باشند و آماده‌اند که تحت شرایط مناسب دوباره یادآوری شوند.

پزشکی
هیپوکامپوسِ ما ناحیه‌ی از مغز که مسئول حافظه است تا حد زیاد در تمایل ما به تکمیل جملات دیگران نقش دارد.

یافته‌ای که حافظه و زبان را برای اولین بار به یکدیگر پیوند می‌دهد

این مطلب نشان می‌دهد که مغز ما به طور خودکار تلاش می‌کند تا جاهای خالی جملات را برپایه‌ی حافظه‌ی زبانی ما و طرز بیانِ شخص مخاطب تکمیل کند، یافته‌ای که حافظه و زبان را برای اولین بار به یکدیگر پیوند می‌دهد.

12 آذر 1395

10 آذر 1395

پزشکی
بین سالهای 2000 تا 2015 برآورد شده که 75 درصد کاهش مورد سرخک گزاش شده است و 79 درصد ریزش در میزان مرگ و میر از طریق سرخک رخ داده است.

واکسنِ سرخک، جان نزدیک به 20 میلیون را از سال 2000 نجات داده است

این یک موفقیت بی نظیر برای سلامت عمومی است. درواقع، همه ما به گونه ای فراموش کرده ایم که چقدر سرخک کشنده بوده است.اما همه خوش شانس نبودهاند با وجود همه پیشرفت ها، گزارش نشان داده که هنوز تقریبا 400 کودک در روز از سرخک در جهان می میرند.

8 آذر 1395

پزشکی
باکتری مورد بررسی Bdellovibrio bacteriovorus  نام دارد ،و به عنوان باکتری درنده شناخته میشود چون میگردد و هم نوع خود را میخورد.

دانشمندان از باکتری ها برای کشتن ویروس های مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده کرده اند

اگر همه چیز همین طور پیش رود،پیش بینی شده که ویروس های مقاوم به آنتی بیوتیک تا سال 2025،جان 10 میلیون نفر را بگیرند، و تاکنون ما راه حلی نداریم.اما محققان دریافتند که میتوانیم در مبارزه با آتش از آتش استفاده کنیم. یک باکتری درنده نشان داده که میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک را میکشد.

7 آذر 1395

پزشکی
اولین در دنیا است. یک سیستم کاشت کامل که در خانه بدون نیاز به کمک کارشناسان کار می کند و کارایی دارد".

انجام اولین ایمپلنت مغز در دنیا

زنِ فلجی در هلند اولین فردی است که برای نوع جدید کاشتِ مغز مناسب تشخیص داده شده است. این کاشت به بیمارانی که نمی توانند حرف بزنند یا حرکت کنند توانایی ایجاد ارتباط از طریق افکارشان را می دهد.

پزشکی
محققان میگویند که این تکنیک، حتی میتواند برای کمک به درمان در شرایطی مانند اختلالِ استرسِ پس از سانحه (PTSD). ، نیز کمک کننده باشد.

هک کردنِ مرکز ِترسِ مغز توسط دانشمندان علوم اعصاب

دانشمندان علوم اعصاب، در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه ، با استفاده از هوش مصنوعی(AI) و تکنولوژی اسکن مغر، برخی ترسهای خاص را از مغز بیماران حذف نمایند و این تکنیک خواهد توانست زندگی افرادی را که دارای ترسهای فلج‌کننده هستند( مثل افرادی که دارای ترس از نوعی عنکبوتهای خرمن، که تصویر آنها در بالا نشان داده شده ، هستند)، متحول نماید.

پزشکی
دانشمندان موفق شده اند که سلولهای زنده را برای ایجاد پیوندهای کربن سیلیکون مدیریت نمایند

برای اولین بار، سلولهای زنده ، پیوندهای کربن سیلیکون را تشکیل دادند

در حالیکه دانشمندان، قبل از این، به پیوندهای کربن سیلیکون دست یافته بودند این پیوندها در هر چیزی، مثل رنگها، و نیمه هادیهای کامپیوتری و صفحات تلویزیون وجود دارد اما این مواد، تاکنون در طبیعت بدن موجودات یافت نشده بودند، و این سلولهای جدید ، به ما کمک میکنند تا به میزان بیشتری، در باره احتمال ایجادِ زندگیِ مبتنی بر سیلیکون در هر جایی از جهان، درک مناسبی پیدا کنیم.

6 آذر 1395

پزشکی
"من فکرمیکنم به صورت منجمد نگه داری شدن شانسی برای مداوا و بیدار شدن به من میدهد،

میخواهید مرگ را با انجماد بدن خود فریب دهید؟ این چیزیست که باید منتظر آن باشیم

مرگ زودرس یک جوان تراژدیی خاص است و نمیتوان تحت تاثیر آن قرار نگرفت.براساس گزارشات روزنامه،تعداد زیادی از کودکان ،برخی به جوانی هفت سال نیز،برای آنکه بعد از مرگشان منجمد شوند،ثبت نام کرده اند.

5 آذر 1395

پزشکی
سرطان روده بزرگ سومین عامل سرطان در میان زنان است و هم چنین یکی از معدود سرطان هایی است که ما می توانیم قبل از آغاز، آن را متوقف کنیم

غربالگری سرطان کولون: آن را به تاخیر نیندازید

سرطان یک بیماری ویرانگر است، که هر سال جان میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. خواه شما و یا کسی که او را دوست دارید مبتلا به سرطان تشخیص داده شده شود، ما برای کمک اینجا هستیم. در ابن پست، نکات مفیدی برای پیشگیری، تشخیص، مقابله و درمان انواع مختلف سرطان دریافت می کنید.

4 آذر 1395

پزشکی
زهرهای کشنده مفید هستند.مادر طبیعت یک منبع مولد و فوق‌العاده برای داروها بوده است".

زهرهای مرگبار مخلوقات ممکن است الهام‌بخش نسل بعدی مُسَکن‌ها باشند

کینگ یکی از محققان دانشگاه کوئیزلند در استرالیا است که به مطالعه نوروتوکسین‌ها می‌پردازد که به این موجودات امکان فلج کردن و کشتن طعمه خود را می‌دهد. توکسین‌ها (سموم) باعث غیرفعال شدن یک کانال در غشای انواع مختلف سلول‌های عصبی می‌شوند.

30 آبان 1395

پزشکی
مدت‌هاست که به رابطه‌ی بین اضافه وزن و خطر ابتلا به سرطان پی برده‌ایم.

خطر ابتلا به سرطان در زنان با تعداد سال‌هایی که با اضافه‌وزن پشت سر می‌گذارند افزایش می‌یابد

نتایج این پژوهش، که روی تقریباً 75 هزار زن انجام شده است، نشان داد که هرچقدر زنان مدت زمان بیشتری را با اضافه‌وزن بگذرانند، خطر ابتلا به سرطان‌ سینه، رحم، روده‌ی بزرگ و کلیه‌ها در آنها افزایش می‌یابد.