فرهنگ و هنر - صفحه 77

سینما ایران و جهان

5 خرداد 1397

گاهی اوقات واقعیت چیزهای عجیب‌تری نسبت به داستان و افسانه، در پس پرده خود دارد

بهترین فیلم‌های آل پاچینو بخش دوم

کسانی چون جی کاکز (منتقد روزنامه تایمز) که درخصوص این فیلم عنوان کرد: «اثری کمیاب و اثری که بعید است همانند آن دیگر ساخته شود. شاهکاری که درکنار سرگرم کردن تماشاگر، چیزی از ارزش هنری‌اش کاسته نمی‌شود.

4 خرداد 1397

بازیگرانی چون آل پاچینو و رابرت دنیرو یکه‌تاز میدان بودند

بهترین فیلم‌های آل پاچینو بخش اول

در این مقاله قصد داریم ده مورد از فیلم‌های یکی از این بازیگران را که به عقیده rottentomatoes جزء ده فیلم برتر این بازیگر هستند را بررسی کرده و نگاهی به آنها بیندازیم. این بازیگر آل پاچینو است.

2 خرداد 1397

در این مقاله قصد داریم شمارا با اینگونه فیلم‌هایی آشنا کنیم که براساس داستان واقعی نوشته شده‌اند

فیلم‌های سینمایی که براساس داستان‌هایی واقعی ساخته شده‌اند

از Into the Wild گرفته تا The Imitation Game و برخی فیلم‌های دیگر در هالیوود بر اساس داستان‌های واقعی نوشته شده و از اتفاقاتی که در دنیای واقعی افتاده الهام گرفته‌اند؛ داستان‌های افراد مختلف و اتفاقات غم‌انگیزی که برایشان رخ داده و یا اینکه چگونه به موفقیت دست یافته‌اند.

31 اردیبهشت 1397

30 اردیبهشت 1397

برخی اوقات  یک فیلم به قدری از نظر بصری، خوب و زیبا طراحی شده است که فراموش کردن آن غیرممکن می‌شود.

بهترین فیلم‌های دنیای سینما سی مورد بخش اول

چه چیزهایی دست به دست هم می‌دهند تا یک فیلم، بدل به اثری مانده‌گار و خاطره‌انگیز شود؟ چگونه است که برخی فیلم‌ها برای مدتی طولانی در خاطره‌ها می‌مانند و برخی دیگر به سرعت (یا به مرور زمان) به فراموشی سپرده می‌شوند؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی فیلم‌های بپردازیم که در گذر زمان دستخوش فراموشی نشده‌اند و هنوز که هنوزه، می‌توان با دیدن آنها لذت برد

بهترین فیلم‌های دنیای سینما سی مورد بخش دوم

خیلی خب، دارم میام بیرون. هر کسی رو که اون بیرون ببینم، بهش شلیک خواهم کرد. هرکسی که به خود جرأت بده که به من شلیک کنه، نه تنها حسابش را خواهم رسید، بلکه همسرش را هم خواهم کشت، همینطور تمام دوستانش رو. بعد هم خانه‌اش را به آتش می‌کشم

22 اردیبهشت 1397

19 اردیبهشت 1397

دیدن فیلم پلنگ سیاه برای کسانی که دنیای مارول را دنبال می کنند خالی از لطف نیست

نقد و بررسی فیلم پلنگ سیاه با نگاهی اجمالی به دنیای مارول ( قسمت دوم)

در بخش قبلی نگاهی به تفاوت ابرقهرمانان کمیکها با اسطوره های تاریخی کشورمان خصوصا قهرمانان شاهنامه و عدم توجه فیلمنامه نویسان و کارگردانان به کهن داستانهای جذاب خودمان و نحوه بروز رسانی اسطوره های غربی برای ایجاد داستانهای مدرن و جذاب امروزی انداختیم

داستان این فیلم، نشان از روایت‌های گذشته فرهادی دارد

نگاهی به فیلم جدید اصغر فرهادی «همه می‌دانند»

حادثه‌ای تکان‌دهنده برای یک خانواده اتفاق افتاده (این حادثه با دقتی باورنکردنی به تصویر کشیده می‌شود) که تمام مشکلات و سوءتفاهم‌های گذشته‌ای را که اعضای این خانواده با یکدیگر داشته‌اند، دوباره به میان می‌آورد و تمامی این اتفاقات به قدری تأثیرگذار هستند که گویی مشکلات و بعضا مخفی‌کاری‌هایی که اعضای این خانواده میان یکدیگر داشته‌اند، گناهی بوده که آنها مرتکب شده‌اند و حالا ناچارند تاوان گناه خودرا بپردازند.

17 اردیبهشت 1397

16 اردیبهشت 1397

نزدیک به سی و پنج سال پیش بود (نهم دسامبر 1983) که فیلم Scarface به کارگردانی برایان دی پالما به روی پرده‌های سینما به نمایش درآمد.

حقایقی جالب درباره فیلم صورت زخمی قسمت اول

خب اگر به این فکر می‌کنید که به چه دلیلی نام این فیلم کلاسیک دنیای گنگسترهای دهه هشتاد میلادی را مطرح کرده‌ایم در جواب شما باید گفت که قصد داریم برخی از حقایقی که ممکن است برایتان جالب باشد را درباره این فیلم مطرح کنیم.

 آیا می‌دانید صحنه‌ای که درآن با استفاده از اره برقی شروع به قطع عضو کردن بدن دوست تونی می‌کنند بر اساس یک گزارش واقعی پلیس نوشته شده است؟

حقایقی جالب درباره فیلم صورت زخمی قسمت دوم

زبان تندی که در فیلم Scarface / صورت زخمی استفاده می‌شود تنها یکی از مشکلاتی بود که سد راه کارگردان این فیلم برای گرفتن اجازه پخش فیلم در تمامی رده‌های سنی بود. دی پالما سه بار صحنه‌های خشن فیلم را بازبینی و اصلاح کرد تا بالاخره توانست این اجازه را دریافت کند.

15 اردیبهشت 1397

نگاهی گذرا به دنیای سینمایی مارول و میزان مقبولیت فیلمهای MCU خواهیم انداخت

نقد و بررسی فیلم پلنگ سیاه با نگاهی اجمالی به دنیای مارول ( قسمت اول)

در سال 2007 کمپانی مارول با پیشنهاد وسوسه کننده یکی از مدیران ارشد خود مواجه شدند این پیشنهاد که "جمع کردن انتقام جویان" نام داشت ، شاخکهای اقتصادی مدیران مارول را به کار انداخت و خیلی زود تصمیم گرفتند که آن را عمل کنند

12 اردیبهشت 1397

1 اردیبهشت 1397

31 فروردین 1397

هیچ قانون خاصی در مورد موفقیت آثار سینمایی اقتباسی از روی کتابهای خوب وجود ندارد.

نقد و بررسی فیلم "دونده هزارتو : علاج مرگ"

هر جور اتفاقی که فکرش را بکنید در زمینه پیوند ادبیات و سینما افتاده است گاهی این پیوند آنچنان موفق و بزرگ بوده که تحسین همگان را برانگیخته است و گاهی آنچنان شکست بزرگی شده است که تن نویسندگان بزرگی را در گور لرزانده است.

30 فروردین 1397

29 فروردین 1397