بررسی CDN ابرآروان

بعد از هک شدن ابرآروان و مشکلات زیادی که برای مشتریان این شرکت پیش آمد، تصمیم گرفتم محصول اصلی این شرکت را آزمایش کنم تا مشخص شود آیا CDN ابرآروان نیز مانند امنیت آن فقط تبلیغ است یا واقعا کار می کند؟ نتایج عجیبی به دست آمده که حتما باید ببینید،

 

از سایت کم ترافیک و بدون عکسی که توسط nodejs اجرا می شود استفاده کردم، این سایت روی سروری غیر از ابرآروان میزبانی می شود. تست چندین بار با روشن و خاموش کردن سیستم کش آروان تست شد.

 

نتایج در هنگام خاموش بودن CDN آروان به شرح زیر بود.

1-min-min.jpg

 

نتایج در هنگام روشن بودن CDN آروان

3-min-min.jpg

 

همانطور که مشخص است وقتی cdn را روشن کردم زمان رسیدن first byte تقریبا 2 برابر شد، البته بخاطر انتقال ترافیک باید مقداری بیشتر شود ولی 2 برابر قابل قبول نیست مخصوصا که پارامترهای دیگر نیز تغییر نکرده و حتی به نظر بدتر شده است. احتمالا توضیحی وجود دارد ولی حتما قبل از استفاده از هرمحصولی آزمایش کنید و فقط به تبلیغات توجه نکنید.

همه تست ها درشرایط یکسان توسط webpagetest.org از یک موقعیت و یک مرورگر ثابت گرفته شده، سایت مورد آزمایش در ایران و روی لیارا میزبانی شده است.

 

ابراروان یک شرکت خدمات CDN است که IaaS، PaaS و Storage S3 مشابه آمازون و خدمات پخش زنده ویدیویی را ارائه می دهد، به گفته خودش زیرساخت IaaS این شرکت در دیتاسنتر آسیاتک در روزهای انتهای سال 99 مورد حمله قرار گرفت و هک شد. مشکلات پیش آمده برای ابرآروان تا امروز 11 فرودین 1400 نیز ادامه دارد به گونه ای که PaaS که مبتنی بر همان IaaS بوده نیز از کار افتاده است. گزارش تکمیلی از اتفاقات در سایت این شرکت وجود دارد.

 

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام