نرم افزار word

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش سوم

در مجموعه ی مقالات قبلی نحوه ی ورود به نرم افزار اکسل توضیح داده شد؛ همچنین محیطی که قرار است کاربر در آن اطلاعات وارد کند توضیح داده شد و توضیحاتی در مورد مهم ترین اجزای این محیط ارائه شد.(اینجا و اینجا)

در این مقاله قصد دارم منوی فایل را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم زیرا که در اغلب کارهایی که انجام می دهیم از این منو استفاده خواهیم کرد.

قبل از پرداختن به منوی فایل بهتر است نکاتی را ذکر کنیم که دانستن آن ها در شروع کار مهم است. یکی از مهم ترین این نکات استفاده از کلید های میانبر به جای استفاده از موس و مسیرهای طولانی است. در همه ی نرم افزار های آفیس هنگامی که وارد نرم افزار شدید در صفحه ی کار خود اگر کلید alt از صفحه کلید را فشار دهید در کنار سربرگ ها یک حرف که نماینده ی آن سربرگ است ظاهر می شود، برای مثال نماینده یا میانبر File حرف F، میانبر Home حرف H، میانبر Insert حرف N است و... حال اگر برای مثال شما ابزار های Home را بخواهید باید حرف H را فشار دهید در آن حالت ابزار های Home در ریبون نشان داده می شود که هر کدام با یک یا دو حرف مشخص شده است و برای استفاده از ابزار مورد نظر باید حرف یا حروف مربوط به آن ابزار را از صفحه کلید فشار دهید. در تصاویر زیر این روند را مشاهده خواهید کرد.

تصویر زیر تصویری است که پس از فشردن کلید alt خواهید دید.

در این مرحله اگر حرف H را فشار دهیم با تصویر زیر مواجه خواهیم شد.

حال در این جا می بینیم که از عدد، یک حرف انگلیسی یا دو حرف انگلیسی به عنوان میانبر استفاده شده است. برای مثال برای برجسته یا Bold کردن در این مرحله باید عدد 1 را فشار دهید. برای مثال میانبری که من در نرم افزار ورد برای وارد کردن عکس استفاده می کنم کلید های ترکیبی alt و N و P است. با زدن این کلید ها مستقیم به پنجره ای وارد می شوم که باید عکس را پیدا کرده و وارد کنم. با این کار دیگر لازم نیست با موس بر روی سربرگ insert کلیک کنم و سپس به گروه Illustrations رفته و در آن جا بر روی picture کلیک کنم.

دلیل این که در ابتدا گفتم سعی کنید نرم افزار را با همان نام های اصلی به خاطر بسپارید در این جا تا حدودی روشن می شود و استفاده از میانبر ها را برای شما ساده تر خواهد کرد.

در سربرگ Home دو ابزار با نام های فارسی نوع فونت و اندازه ی فونت داریم. نام های اصلی این ابزار ها Font Family و Font Size است. حال به میانبر های این دو مورد که در گروه Font قرار دارند نگاه کنید. میانبر Font Family دو حرف انگلیسی FF است و میانبر Font Size دو حرف انگلیسی FS است. با این مثال ساده اهمیت موضوع کاملا برای شما روشن می شود. اگر در برخی از موارد می بینیم که حرف نماینده ی یک ابزار حرف اول نام اصلی آن ابزار نیست به این دلیل است که از آن حرف برای نمایندگی ابزاری دیگر استفاده شده است. در این صورت اگر از حرف دوم نام آن برای ابزاری دیگر استفاده نشده باشد از حرف دوم استفاده می شود و اگر از آن هم استفاده شده باشد حرف سوم و در نهایت حرف دیگری را انتخاب کرده اند.

نکته ی مهم این است که این مخفف نام ها هر چند که برای همه ی ابزار ها جواب نمی دهد اما برای بیشتر آن ها از این روش استفاده شده است.

اکنون سعی کنید به عنوان تمرین خودتان از طریق میانبر alt به منوی فایل بروید. راه دیگر از طریق موس و کلیک بر روی فایل است.

نکته ی جالب دیگر در مورد میانبر این است که اگر اشاره گر موس را بر روی یکی از سربرگ ها ببرید و غلطک موس را حرکت دهید، در این حالت سربرگ ها عوض شده و ابزار های درون ریبون نیز عوض می شوند. بسیار خب تا اینجا در مورد میانبر ها نکات لازم را بیان کردیم. حال به سراغ منوی فایل می رویم.

شاید بتوان گفت که اگر منوی فایل را در یکی از نرم افزار های ورد، پاورپوینت، اکسل یا اکسس فرابگیرید می توانید در سایر آن ها نیز از آن استفاده کنید. چون این منو در آن ها تقریبا یکسان است. با باز کردن منوی فایل در نرم افزار اکسل پنجره ی زیر را خواهیم دید.

در سمت راست نوار عنوان کلید های کنترلی قرار دارند که استفاده از این کلید ها آسان است و آموزش داده شده است. در وسط نوار عنوان نام نرم افزار و عنوان فایل نوشته شده است. در سمت راست نرم افزار یک نوار پیمایش عمودی قرار دارد که اگر تعداد کارهای قبلی که با نرم افزار انجام داده اید زیاد بوده باشد این نوار را مشاهده خواهید کرد. همان طور که مشخص است قسمتی که با عنوان Older مشخص شده است مربوط به فایل هایی است که قبلا انجام داده اید. با کلیک بر روی هر کدام از این موارد مجدداً در صفحه ی کار قرار خواهد گرفت. همه ی این موارد که توضیح داده شد مربوط به گزینه ی Open از سمت چپ نرم افزار است که چون در عکس وجود داشت اول آن را توضیح دادم. قاعدتا اگر در فهرست سمت چپ که شامل Option, Account, Close, Export, Share, Print, Save as, Save, Open, Info است بر روی یکی از گزینه های دیگر کلیک کنیم محتویات پنجره که در سمت راست فهرست قرار گرفته است تغییر خواهد کرد.

در بالای فهرست دکمه ای برای برگشت به صفحه ی کار وجود دارد که در صورتی که ناخواسته وارد این صفحه شدید یا کارتان در این جا به پایان رسید با کلیک بر روی این دکمه به صفحه ای که در آن کار می کردید یعنی صفحه ی اصلی باز خواهید گشت.

اولین مورد از فهرست یا لیست سمت چپ گزینه ی Info است. این کلمه، مخفف کلمه ی Information به معنی اطلاعات است. به گونه ای که از نام این کلمه مشخص است، اطلاعاتی را در مورد پوشه ی کاری که داریم بر روی آن کار می کنیم را در اختیار ما قرار می دهد. در سمت راست پنجره دو لیست ظاهر می شود که لیست سمت راست آن با نام Properties به معنی مشخصات، در این مراحل ابتدایی برای ما کاربردی تر است. در زیر این فهرست اطلاعاتی مانند: اطلاعات، اندازه، تگ ها و طبقه بندی قرار دارد. در زیر این فهرست نیز عنوان تاریخ های مرتبط، Related Dates قرار دارد، این عنوان هم شامل چندین زیر عنوان از قبیل: تاریخ آخرین اصلاح، تاریخ ایجاد و تاریخ آخرین پرینت می شود. در زیر این موارد هم گزینه های دیگری وجود دارد که توضیح آن ها لازم نیست و فقط کافی است نام آن ها را به فارسی ترجمه کنید تا بدانید چه کاری انجام می دهند.

در وسط این پنجره عنوان Info قرار دارد که در زیر آن چهار ابزار مهم که هر کدام شامل مواردی دیگر می شوند گنجانده شده است. این چهار عنوان اصلی شامل: Protect Workbook, Inspect Workbook, Manage Workbook, Browser View Option هستند.

در تصویر بالا بر روی Info از منوی فایل کلیک شده است. در سمت راست مشخصات و ... را می بینید گزینه های Protect Workbook نیز باز شده اند که قصد دارم آن ها را تک تک توضیح دهم. در موارد بعدی چون هنوز در سطح ابتدایی در حال آموزش هستیم اگر گزینه ای فعلا لازم نبود توضیح آن را به آینده موکول خواهیم کرد.

در نظر داشته باشید که گزینه های Protect Workbook  مربوط به زمانی است که کار شما با فایل تمام شود و آن را ذخیره کنید. این فایل بعد از ذخیره در اختیار دیگران قرار می گیرد و ما با این گزینه ها محدودیت هایی را برای استفاده و تغییر توسط دیگران ایجاد می کنیم. اگر این گزینه ها را اعمال نکنیم دیگران امکان دارد قانون کپی رایت را رعایت نکنند. در این صورت امکان دارد فایل شما را تغییر داده و خود را به عنوان سازنده ی آن معرفی کنند.

گزینه ی اول از این لیست، نشانه گذاری به عنوان فایل نهایی است. این گزینه خوانندگان را مطلع خواهد کرد که این فایل، فایلی است که فقط می توانند آن را بخوانند و نمی توانند هیچ گونه تغییری در آن ایجاد کنند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ کدام از این گزینه ها تضمین صد در صد ندارد و همیشه ذهن هایی خلاق وجود دارد که راه حل هایی را برای دور زدن این محدودیت ها پیدا می کنند.

گزینه ی دیگر کدگذاری کردن با پسورد است. در این حالت برای باز کردن کارپوشه درخواست پسورد خواهد کرد و قاعدتا کسانی که پسورد را می دانند خواهند توانست آن را باز کنند.

گزینه ی سوم پشتیبانی از کاربرگه ی کنونی است. این گزینه به شما این امکان را می دهد تا نوع تغییراتی را که قرار است مردم بر روی صفحه ی کنونی بتوانند انجام دهند را کنترل کنید. باید به یاد داشته باشید قبلا گفتیم کارپوشه مانند دفتری است که چندین برگ دارد و برگی که در صفحه نمایش داده می شود و بر روی آن کار می کنیم کاربرگ نام دارد. حال اگر بخواهید چند برگ داشته باشید و برای هرکدام تنظیمات خاصی را انجام دهید باید در زمان کار بر روی هر کدام به این گزینه مراجعه کنید. اگر بر روی این گزینه کلیک کنید، پنجره ای شناور و کوچک ظاهر می شود که در یک جعبه ی متن کوچک یا edit text می توانید پسوردی را وارد نمایید. در زیر این قسمت در همان پنجره لیستی وجود دارد که با تیک زدن هر کدام از آن ها محدودیتی برای کاربری که از برگه ی شما استفاده می کند ایجاد می کند. این پسورد از فایل شما پشتیبانی خواهد کرد و در صورتی که کاربر بخواهد تغییری را ایجاد کند که شما آن را محدود کرده اید، نرم افزار در خواست پسورد خواهد کرد. اگر پسورد را درست وارد کند می تواند تغییر را اعمال کند و اگر پسورد اشتباه وارد کند قادر به تغییر نخواهد بود. موارد موجود در این پنجره را که محدودیت ایجاد می کنند خودتان مطالعه نمایید.

گزینه ی چهارم پشتیبانی از ساختار کارپوشه است. این گزینه از تغییرات ناخواسته در ساختار کارپوشه مانند اضافه کردن کاربرگ ها و ... جلوگیری می کند. این گزینه نیز برای جلوگیری از این کار یک پسورد دریافت می کند. با وارد کردن پسورد و کلیک بر روی دکمه ی ok تنظیمات پسورد برای کارپوشه ذخیره خواهد شد.

گزینه ی پنجم در این لیست محدود کردن دسترسی است. این گزینه به مردم اجازه ی دسترسی می دهد اما آن را از نظر اصلاح، کپی یا پرینت محدود می کند.در نهایت در این لیست گزینه ی آخر اضافه کردن امضای دیجیتال است. با استفاده از یک امضای دیجیتال از تمامیت و مالکیت کارپوشه ی خود اطمینان حاصل می کنید.

با توجه به این که این مقاله آموزشی در حال طولانی شدن است اجازه دهید ادامه مطالب را در مقاله بعدی ارائه دهیم. در بخش بعدی توضیحات لازم برای منوی فایل را کامل خواهیم کرد.

ادامه دارد...........(سیارک)

آیا این مقاله آموزشی برای شما مفید بود؟ لطفا تجربیات خود را با کاربران به اشتراک بگذارید.

در سیارک بخوانیم:

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش اول 

آموزش نرم افزار اکسل بخش دوم 

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش سوم

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش چهارم 

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش پنجم 

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش ششم 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


در این قسمت یاد می گیرید داده ها را در سلول ها وارد کنید و انواع داده ها معرفی می شوند.

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش پنجم

در این قسمت یاد می گیرید داده ها را در سلول ها وارد کنید و انواع داده ها معرفی می شوند.

توضیح دادن این که منوی فایل چه کارایی دارد.

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش چهارم

توضیح دادن این که منوی فایل چه کارایی دارد.

آموزش نرم افزار اکسل بخش دوم

آموزش نرم افزار اکسل بخش دوم

آموزش نرم افزار اکسل بخش دوم

 اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده است.

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش اول

اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده است.

آموزش نرم افزار اکسل به صورت مقدماتی

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده

آموزش نرم افزار اکسل به صورت مقدماتی

 این روش دسترسی دیگران را به کلیه محتویات رایانه شما محدود میکند

چگونه روی فایلهای word پسورد بگذاریم

این روش دسترسی دیگران را به کلیه محتویات رایانه شما محدود میکند

تمام آنچه که دانش آموزان لازم دارند درباره ی نرم افزار مایکروسافت آفیس بدانند.

معرفی مایکروسافت آفیس 2016 برای یادگیرندگان

تمام آنچه که دانش آموزان لازم دارند درباره ی نرم افزار مایکروسافت آفیس بدانند.

نکات کلیدی در استفاده از اکسل، کار با سلول و درج اطلاعات.

آموزش نرم افزار اکسل به زبان ساده بخش ششم

نکات کلیدی در استفاده از اکسل، کار با سلول و درج اطلاعات.

آموزش نرم افزار ورد (Word) معرفی ابزار های سربرگ Design

آموزش نرم افزار ورد (Word) معرفی ابزار های سربرگ Design

آموزش نرم افزار ورد (Word) معرفی ابزار های سربرگ Design

آموزش نرم افزار ورد ، ابزار های سربرگ INSERT

آموزش نرم افزار ورد Word ، ابزار های سربرگ INSERT

آموزش نرم افزار ورد ، ابزار های سربرگ INSERT

کار کردن با صفحه کلید نقش بسزایی در استفاده سریع از نرم افزارهای مختلف دارد. در این مطلب قصد داریم مهمترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم.

با کاربردی ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ آشنا شوید

کار کردن با صفحه کلید نقش بسزایی در استفاده سریع از نرم افزارهای مختلف دارد. در این مطلب قصد داریم م...

شروع کار با نرم افزار ورد برای اولین بار

شروع کار با نرم افزار ورد ( Word )

شروع کار با نرم افزار ورد برای اولین بار

کاربردی ترین میانبرهای صفحه کلید

کاربردی ترین میانبرهای صفحه کلید

کاربردی ترین میانبرهای صفحه کلید

آموزش میانبر (shortcut)  در فتوشاپ بخش دوم

آموزش میانبر (shortcut) در فتوشاپ بخش دوم

آموزش میانبر (shortcut) در فتوشاپ بخش دوم

میانبر(shortcut) فتوشاپ

آموزش میانبر (shortcut) در فتوشاپ

میانبر(shortcut) فتوشاپ

نیم فاصله به فاصله کوتاه تر از یک فاصله (Space) گفته می شود

تایپ نیم فاصله در ورد و ویندوز

نیم فاصله به فاصله کوتاه تر از یک فاصله (Space) گفته می شود

عکس یک ♥ خوشکل تایپ می شود.

تایپ اشکال ♪♫در Word

عکس یک ♥ خوشکل تایپ می شود.

این میانبر روی کلیه‌ی نسخه‌های آفیس اجرا می شود.

کلید میانبر در Word برای تایپ سریع ترفرمول ها و معادلات ریاضی

این میانبر روی کلیه‌ی نسخه‌های آفیس اجرا می شود.

مایکروسافت از یک نرم افزار ترکیبی جدید پرده برداری کرد

ترکیبی جدید مایکروسافت

مایکروسافت از یک نرم افزار ترکیبی جدید پرده برداری کرد

مثل سال گذشته، استودیوهای دیزنی و برادران وارنر توانستند نام خود را به عنوان برترین فیلمسازان بازار آمریکا به ثبت برسانند.

دیزنی صدرنشین باکس‌آفیس داخلی آمریکا شد/برادران وارنر در رتبه دوم

مثل سال گذشته، استودیوهای دیزنی و برادران وارنر توانستند نام خود را به عنوان برترین فیلمسازان بازار ...

تخمین‌ها حاکی از آن است که رقم فروش باکس آفیس آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۷ حدود ۲.۵ درصد کاهش داشته باشد اما باز هم از ۱۱ میلیارد دلار بگذرد.

احتمال عبور باکس‌آفیس آمریکا از ۱۱ میلیارد دلار وجود دارد

تخمین‌ها حاکی از آن است که رقم فروش باکس آفیس آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۷ حدود ۲.۵ درصد کاهش داشته باش...

بازار روز کریسمس شاهد شروع اکران فیلم جدید ریدلی اسکات بود که با جایگزین کردن کریستوفر پلامر به جای کوین اسپیسی توانست خود را به موقع به پرده‌های نقره‌ای برساند.

بازار روز کریسمس در سینماها/ «همه پول‌های دنیا» اکران شد

بازار روز کریسمس شاهد شروع اکران فیلم جدید ریدلی اسکات بود که با جایگزین کردن کریستوفر پلامر به جای ...

«جنگ ستارگان: آخرین جدای» با اکران فیلم‌های جدید هرچند با کاهش فروش چشمگیری روبه‌رو شد، اما همچنان در صدر جدول فروش جای دارد.

«جنگ ستارگان» با هجوم فیلم‌های جدید روبه‌رو شد

«جنگ ستارگان: آخرین جدای» با اکران فیلم‌های جدید هرچند با کاهش فروش چشمگیری روبه‌رو شد، اما همچنان د...