ابداع فراماده ای که سطح آن بین نرمی و سختی تغییر حالت می دهد

(سیارک) : این ابداع شگفت‌انگیز، ماده ای به نرمی کائوچو را به اندازه ی فولاد سخت می‌کند.


محققان روشی کشف کرده اند که با آن می‌توانند سختی مواد را، از نرمی کائوچو تا سختی فولاد، تغییر دهند و این تنها با اعمال مقدار کمی فشار انجام می‌شود.این ابداع جدید فراماده ها ماده هایی که به طور مهندسی شده به وجود آمده و ویژگی هایی دارند که در طبیعت یافت نمی‌شوند کاربرد های گوناگونی می تواند داشته باشد؛ از جمله: تولید ایربگ هایی که جای اضافه نمی گیرند و یا تایر هایی که به طور خودکار سختی خودشان را تنظیم می کنند.
خصوصیاتی که این شیوه را متمایز تر می کند، قابلیت تغییر حالت های مکرر آن، آسیب نرساندن به اجزای اصلی سازنده ی ماده، و مصرف انرژی کم آن است.
زیومینگ مائو، فیزیکدان دانشگاه میشیگان می گوید: قابلیت بدیع این فراماده این است که سطح آن بین نرم و سخت تغییر حالت می دهد.
معمولاً تغییر سختی مواد معمولی( طبیعی) کار سختی است. این مواد بعد از ساخته شدن یا سخت هستند و یا نرم.
ماده ی پر کننده ی دندان را در نظر بگیرید.استحکام آن بدون استفاده ی زیاد دندان پزشک از دریل و آسیاب، تغییری نمی کند.
با شیوه ای که مائو و همکارانش ابداع کرده اند، آن قوانین طبیعی دیگر صادق نیستند.
به گفته ی محقق، به این علت که تمام فشار را پیوند های درون ماده دریافت می کنند، تغییری در ساختار اصلی آن بوجود نمی آید و توپولوژی آن حفظ می شود.
این ابداع در بدنه ی موشک ها برای اینکه بعد از بلند شدنشان از زمین محکم بمانند استفاده می شود. آن ها سپس زمانی که دوباره به زمین می رسند، نرم تر می‌شوند. و یا برای فرمان ماشین استفاده می شود که هنگام تصادف، فشار را به خود بگیرد. مائو می گوید زمانی که شما درحال رانندگی هستید، می خواهید که ماشین سخت بوده، تحمل بار را داشته باشد؛ اما در زمان تصادف می خواهید که نرم باشد و فشار ناشی از برخورد را به خود گرفته، خنثی کند و از افراد داخل ماشین محافظت کند.
با این که فراماده ها خیلی و قت نیست که به وجود آمده اند، کاربرد های احتمالی آن ها به قدری زیاد است که لازم باشد توجه جدی نسبت به آن ها داشته باشیم. فراماده ها تازه ترین ابداع در حوزه ی مواد مصنوعی( ساخنه شده) هستند.
ویژگی های این نوع از فراماده ها، نه تنها با اجزایی که در ساختن آن ها استفاده شده، بلکه با نحوه ی قرار گرفتن آن اجزا کنار هم ، تعیین می شوند. این به دانشمندان کمک می کند تا موادی بسازند که رادار نتواند آنها را بیابد و یا موادی که وقتی گرما و سرما می بینند، تغییر حالت دهند.
این مسئله بسیار جالب است. اگر خودروی بعدی شما این قابلیت را داشته باشد که فشار ناشی از تصادف را بدون نیاز به کیسه ی هوایی جدا برای حفاظت شما، خنثی کند، شما از این ابداع قدردانی خواهید کرد.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام