نابودی ویروس‌ها با نانوذرات ضد ویروسی پیشرفته

محققان دانشگاه ایلی‌نوی شیکاگو موفق به تولید نانوذرات ضد ویروسی پیشرفته شدند که قادر به نابود کردن دامنه وسیعی از ویروس‌ها است.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، پیشرفت در فناوری نانو در دهه گذشته موجب شد تا دانشمندان نانوذرات شگفت‌آوری ایجاد کنند که می‌توانند با حرکت در بدن انسان، در سلول‌های مشخصی خانه کنند.

جدیدترین نوآوری در نانوذرات که براساس تکنولوژی‌های پیشرفته مدل‌سازی کامپیوتری طراحی شده، دامنه وسیعی از ویروس‌های ویرانگر را هدف قرار می‌دهد و نه تنها به آنها متصل می‌شود و آنها را غیرفعال می‌کند، بلکه آنها را کاملا از بین می‌برد.

مرحله اول حمله برای بسیاری از ویروس‌ها شامل اتصال به یک پروتئین بر روی سطح سلول‌هایی موسوم به هپارین سولفات پروتئوگلیکان (HSPG) می‌شود.

برخی از داروهای ضد ویروسی موجود، از طریق تقلید از اتصال HSPG، برای جلوگیری از اتصال ویروس با سلول‌ها، از عفونت جلوگیری می‌کنند. محدودیت عمده این داروهای ضد ویروسی این است که این پیوند ضد ویروسی نه تنها ضعیف است، بلکه ویروس را از بین نمی‌برد.

این مطالعه جدید یک تیم بین‌المللی از محققان برای طراحی یک نانوذره جدید ضد ویروسی انجام شد که بتواند از این فرایند اتصال HSPG استفاده کند تا اینکه نه تنها محکم به ذرات ویروسی بچسبد، بلکه آنها را نابود کند.

این کار توسط محققان مختلف از متخصصان بیوشیمی گرفته تا متخصصان مدل‌سازی کامپیوتری انجام شد، تا این که تیم توانست نانوذرات موثری را تولید کند که از لحاظ تئوری می‌تواند ذرات ویروسی مشخص را دقیقا هدف قرار داده و نابود کند.

"پتر کرال" یکی از محققان پروژه گفت: ما می‌دانستیم که ترکیب کلی دامنه‌های ویروسی مرتبط با HSPG باید به ساختارهای نانوذرات متصل شوند، اما نمی‌فهمیدیم که چرا نانوذرات مختلف رفتارهای متفاوتی دارند.

پس از طراحی یک نمونه اولیه از نانوذرات، تیم تحقیقاتی چند آزمایش انجام داد که در پیوند با طیف وسیعی از ویروس‌ها و نابودی آنها موفق عمل کرد.

این تحقیق هنوز در مراحل اولیه خود و در حال گذراندن آزمایشات حیوانی است و آزمایشات حیوانی بیشتری برای بررسی ایمنی نانوذرات موردنیاز است، اما این یک مسیر جدید امیدوار کننده برای درمان‌های ضد ویروسی موثر است که می‌تواند سالیانه جان میلیون‌ها نفر را از عفونت‌های ویروسی کشنده نجات دهد.

این مطالعه در مجله Nature Materials منتشر شده است.

انتهای پیام

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید