طراحی جلیقه ضدگلوله با ماده‌ای سخت‌تر از الماس

پژوهشگران آمریکایی موفق شده‌اند با استفاده از گرافین، یک جلیقه ضدگلوله فوق مستحکم طراحی کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، با این که پوشش یک جلیقه ضدگلوله ضخیم و سنگین است، اگر پژوهشی که در "دانشگاه شهری نیویورک" (The City University of New York) در حال انجام گرفتن است نتیجه بدهد، ممکن است این استحکام حتی بیشتر هم بشود.

این پژوهشگران که به سرپرستی پروفسور "الیزا ریدو" (Elisa Riedo) در حال انجام پروژه هستند، تشخیص داده‌اند که دو لایه گرافین متراکم می‌تواند به محض ضربه خوردن، استحکامی چون الماس پیدا کند.

گرافین، از اتم‌هایی که با الگوی شش ضلعی لانه زنبور به هم متصل شده‌اند، تشکیل شده که آن را به شکل ورقه‌هایی با ضخامت یک اتم درمی‌آورد. گرافین در میان دیگر موادی که به استحکام‌شان مشهور شده‌اند، محکم‌ترین ماده دنیاست.

این ماده جدید که با عنوان "دیامین" (diamene) شناخته می‌شود، تنها از دو ورقه گرافین تشکیل می‌شود که روی یک لایه کاربید سیلیکونی قرار دارد. دیامین در حالت منظم آن، مانند فویل، روشن و انعطاف‌پذیر است. وقتی یک فشار مکانیکی ناگهانی در دمای اتاق روی این ماده اعمال شود، دیامین موقتا سخت‌تر از الماس متراکم می‌شود.

این ماده توسط "آنجلو بونجورنو" (Angelo Bongiorno)، استادیار دانشگاه کشف شده که مدل‌های رایانه‌ای از این ماده را توسعه داده است. این مدل‌ها نشان می‌دهند در صورتی که دو ورقه به شکل درستی هم‌تراز باشند، این روش کارآمد خواهد بود. ریدو و همکارانش آزمایشهایی را روی نمونه های دیامین واقعی انجام دادند که یافته‌های بوجورنو را تایید می‌کند.

جالب است بدانید، این اثر استحکام‌بخش تنها هنگامی اتفاق می‌افتد که دو ورقه گرافین –نه بیشتر و نه کمتر- مورد استفاده قرار بگیرند.

اخیرا، مقاله‌ای درباره این پژوهش در مجله " Nature Nanotechnology" به چاپ رسید.

انتهای پیام

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید