چطور در مصاحبه های کاری در مورد حقوق بیشتر مذاکره کنیم؟

توانایی بالا در مذاکره باعث موفقیت در گرفتن دستمزد بیشتر می شود. با رعایت 4 اصل مهم هنگام مصاحبه های کاری می توانید حقوق بیشتری را از کارفرما مطالبه کنید.

 توانایی بالا در مذاکره باعث موفقیت در گرفتن دستمزد بیشتر می شود. با رعایت 4 اصل مهم هنگام مصاحبه های کاری می توانید حقوق بیشتری را از کارفرما مطالبه کنید.

مقدار حقوق دریافتی در بسیاری از مواقع با توجه به زیرکی در مذاکره و میزان تجربه کاری در آن شغل مشخص می شود. متقاضیان مشاغل مختلف برای اینکه در مصاحبه موفق ظاهر شوند و بتوانند حقوق بالاتری را مطالبه کنند، باید نسبت به اصول مذاکره در مصاحبه های کاری شناخت کاملی داشته باشند. با رعایت 4 نکته زیر می توانید در مصاحبه کاری حقوق مد نظرتان را از کارفرما درخواست کنید:

 ۱. دستمزد را فراموش کنید

به نظر عجیب می‌آید. به هرحال بهترین روش برای موفقیت در گرفتن دستمزد این است که اصلا به دستمزدتان فکر نکنید تا اینکه زمان مناسب آن فرا برسد.

 

ابتدا روی این تمرکز داشته باشید که کارفرما دقیقا چه چیزی از شما می‌خواهد و شما همان را به او بدهید، مثلا؛ کسی که واجد شرایط است و به دنبال شغلی مناسب می‌گردد باید بتواند به سوالات به خوبی پاسخ دهد، مسئولیت پذیر باشد و با بقیه مشورت کند. با این شرایط کمپانی بیشتر شما را می‌بیند و بیشتر به درخواست های شما توجه می‌کنند. متقاضیانی که فقط به دنبال این هستند ببیند که چقدر پول دریافت می‌کنند و به چیزهای دیگر توجهی ندارند، معمولا نمی توانند کار را بگیرند.

نگرش این افراد باعث می شود که با سختی با آن‌ها برخورد شود، دوست داشتنی نباشند و ارزش های کاری آن‌ها با  ارزش های کمپانی همخوانی نداشته باشد.

۲. به دستمزد قبلی فکر نکنید

بسیاری از شرکت ها از حقوق دریافتی قبلی شما به عنوان شاخصی برای دستمزدی که می خواهند به شما پرداخت کنند، استفاده می‌کنند. البته این امری طبیعی است. البته در برخی مناطق، قوانینی وجود دارد که کارفرما را از پرسیدن حقوق قبلی منع می‌کند، که این قانون چندان هم دور از دسترس نیست. 

علاوه بر این، تاکتیک هایی هم وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بتوانید مسئول بخش استخدامی را بیشتر روی کارهایی که می‌توانید در زمان حال و در آینده انجام دهید متمرکز کنید، برخلاف تصوری که از حقوق دریافتی قبلی‌تان میتوانند از شما داشته باشند (در واقع نیویورک تنها شهری است که مقررات مربوط به کارفرمایان بخش خصوصی و دولتی در آن به اجرا در می‌آید). 

مسئولین مناطق دیگر پیشنهاد می‌کنند که دستمزد شغل های دیگری را که در حال مصاحبه کردن برایشان هستید را ذکر کنید و اینکه بیان کنید انتظار دارید این شغل در ۶ ماه آینده چقدر برای شما درآمد داشته باشد.

۳. مودب باشید

مذاکره برای دستمزد نباید به صورت مجادله‌ای باشد. یکی از بدترین کارهایی که یک متقاضی شغل می‌تواند برای موفقیت در گرفتن دستمزد بیشتر انجام دهد این است به صورت مودبانه تقاضای دستمزد بیشتری نکند. گاهی اوقات بهترین راه برای اینکه بفهمید شرکتی که با آن مصاحبه می‌کنید دستمزد ماهانه کافی دارد، این است که به صورت خیلی مودبانه اما با قاطعیت سوال‌تان را بپرسید. منظور از قاطعانه صحبت کردن این است که محکم، فصیح و روان، با تُن صدای بسیار آسته مطالبات‌تان را درخواست کنید. این نوع حرف زدن منظور شما را کاملا مودبانه به آن‌ها می‌رساند و تمایل آن ها به همکاری با شما را به سمت راه حلی برد-برد می‌کشاند.

به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید شخص مصاحبه گیرنده را قانع کنید، بهتر است خودتان با تماس تلفنی در گفتگویی کاملا دوستانه این کار را انجام دهید تا اینکه کسی را وادار به انجام این کار کنید. 

۴. احساساتی نشوید؛ خلّاق باشید

فرض کنید دستمزد پرداختی از چیزی که انتظارش را داشتید پایین‌تر باشد و نمی‌توانید به خوبی برای دریافت دستمزد بیشتر هم مذاکره کنید، اما شغل را هم می‌خواهید، در این شرایط باید چکار کنید؟

بحث در مورد دستمزد به معنی مذاکره فقط در مورد دستمزد نیست. بلکه می‌توانید راهکارها و تصوراتی که امکان دارد به بهبود کار کمک کند را بیان کنید. یک تاکتیک این است که از کارفرمایان بخواهید پس از مدت زمان مشخصی که با شرکت کار کردید دوباره در ارتباط با دستمزد با آن‌ها مذاکره کنید. چون فقط به خاطر اینکه نمی‌توانید اکنون در مورد حقوق صحبت کنید،‌ به این معنی نیست که نمی‌توانید ۶ ماه بعد هم در مورد قراردادی که با آن‌ها عقد کردید، مذاکره کنید. صحبت و مذاکره برای دستمزد بیشتر از گفتن “بله” یا “خیر” است، چون تعیین می‌کند چه کسی در بالاترین سطح از شغل بماند و چه کسی رد شود. سعی کنید احساساتتان را کنترل کنید. سریع واکنش نشان ندهید،‌ چون این اقدام باعث می‌شود به آرامی به همه چیز فکر کنید.

نکته آخر برای موفقیت در گرفتن دستمزد بیشتر

روی مصاحبه تمرکز کنید. سپس روی مذاکره پیشنهادِ شغلی تمرکز کنید. با این کار کمپانی بیشتر مایل به استخدام شما خواهد بود و قدرت شما برای مذاکره جهت گرفتن دستمز بیشتر، بالاتر خواهد رفت.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.