رفع مشکل زباله های الکترونیکی از طریق تجزیه قطعات به گردوغبار نانو

(سیارک) : دانشمندان  به راه حل جدیدی در مورد رفع تل توده‌های زباله‌های الکترونیکی دست یافته‌اند که در این سیاره به سرعت در حال تولید هستند و طبق برآورد انجام شده سال آینده میزان کالاهای الکترونیک دور ریز به 50 میلیون متریک تن در سراسر جهان خواهد رسید.
با توجه به مطالعه جدید انجام شده، ما می‌توانیم بازیافت زباله‌های الکترونیکی را از طریق آسیاب گرد سازی کالاهای الکترونیکی دورریز به گردوغبار نانو به‌سادگی انجام دهیم که محققان می‌گویند این روش می‌تواند یک شیوه کارآمدتر و سازگار با محیط‌ زیست نسبت به خرد کردن لوازم ناخواسته و فنّاوری به منظور تبدیل آن ها به ذرات بسیار ریزی باشد که پس‌ از آن قابلیت تغییر کاربری دارند.
با استفاده از یک آسیاب برودتی چرخ آسیابی که یک محفظه انجماد را به‌منظور جلوگیری از ذوب مواد حساس به حرارت وترکیب آن ها باهم دیگر در حین روند آسیاب مواد به کار می‌گیرد مهندسین قادر به آسیاب بردهای مدار چاپی به ذرات نانو شدند که یک ماده، ماده دیگر را آلوده نمی‌کند.
در مقایسه با آزادسازی زباله‌های الکترونیکی به محل‌های دفن زباله یا پوشش دهی مجدد فلزات و آلیاژها از طریق سوزاندن و اقدامات شیمیایی، گروه تحقیقاتی عنوان می‌کند: آسیاب برودتی می‌تواند یک روش کاربردی بسیار مقرون به‌صرفه‌تر در مورد کالاهای دورریز الکترونیکی باشد.
مهندس مواد، چاندرا سکهار تیواری از دانشگاه رایس در تگزاس و موسسه علوم هند می‌گوید:"در هر مورد، چرخه طرفه است و سوزاندن و یا استفاده از مواد شیمیایی انرژی زیادی را توأم با باقی گذاشتن ضایعات صرف می‌کند "
"ما دستگاهی را پیشنهاد می‌کنیم که همه اجزاء فلزات، اکسیدها و پلیمرها را به گردهای همگن تجزیه می‌کند و استفاده مجدد از آن‌ها را امکان‌پذیر و تسهیل می‌کند"
گروه پژوهش، دو برد مدار را از یک ماوس کامپیوتر برداشتند و یک سیستم آسیاب برودتی را در سایه یک جریان ثابت از نیتروژن مایع در داخل محفظه سرمایش جهت خرد کردن آن‌ها در دمای بسیار سرد به کاربردند حدود 119 درجه سانتی‌گراد (182 درجه فارنهایت).
محفظه خردکننده آسیاب برودتی همچنین شامل گاز آرگون و یک توپ کوچک فلزی است که در زمان تحرک در محفظه، قابلیت ساییدن و تبدیل این مدارها به پودرهای متشکل از ذرات فوق‌العاده ریز به‌اندازهٔ بین فقط 20 و 100 نانومتر را دارد.(سیارک)
جهت مفهوم‌سازی این موضوع، یک تار موی انسان حدود 80000 به 100000 نانومتر است، بنابراین ما در حال حاضر از ذرات بسیار، بسیار کوچک صحبت می‌کنیم.
پس از آسیاب از طریق سرمایش، در ادامه ذرات جهت جداسازی از یکدیگر در آب قرار داده می‌شوند.
تیواری می‌گوید:"سپس آن‌ها قابل کاربرد مجدد هستند " و "هیچ‌چیز هدر نمی‌رود."
درحالی‌که آسیاب گرد سازی (pulverising) مدارهای گرفته‌شده از یک موس کامپیوتر (با وزن کمتر از 3 گرم) قطعاً مشکلات رفع تل توده‌های زباله‌های الکترونیکی ما را مرتفع نخواهد کرد برآورد بیش از 1 میلیارد تن دورریز قطعات الکترونیکی تا 2030 به‌عنوان گواهی برای درک موضوع اما می‌تواند مسیر جدیدی را به‌سوی بازیافت قطعات الکترونیکی پیش روی ما قرار دهد.
پژوهشگران یک آسیاب برودتی کوچک تجاری را در مطالعه خود مورداستفاده قرار داده‌اند، اما می‌گویند نوعی مشابهی ازروش اجرایی می‌تواند در مقیاس‌های بزرگ‌تری متناسب با نسبت‌های صنعتی صورت گیرد و درنتیجه موجب رفع معضل رو به رشد زباله‌های الکترونیکی شود.
تیواری می‌گوید: "ما از علم فیزیک بهره می‌بریم. هنگامی‌که شما چیزهایی را حرارت می‌دهید، آن‌ها به‌احتمال‌زیاد باهم ترکیب خواهند شد، ".
"اما در درجه حرارت پایین، آن‌ها گرایشی به ترکیب شدن ندارند ... و امکان جداسازی مطلوب و واقعی همه مواد را فراهم می‌سازند."

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.   

ترجمه  itrans.ir / هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع (سیارک)  ممنوع است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام