مهندسان ده ها هزار سیناپس مصنوعی مغز را در یک تراشه کوچک قرار دادند

تراشه

محققان تراشه ای جدید از آلیاژهای نقره ، مس و سیلیکون ساخته اند. این قطعه می تواند تصاویر را "به خاطر بسپارد" و به طور مکرر آنها را پخش کند. در مقایسه با نسخه های قبلی memristors ، تصاویر واضح تر و دقیق تر هستند.

 

تراشه توسعه یافته مبتنی بر نوع جدیدی از پردازش اطلاعات است: از معماری عصبی مغز تقلید می کند. چنین دستگاهی می تواند در مدارهای قابل حمل کوچک ساخته شود تا کارهای پیچیده محاسباتی را انجام دهد. روشهای مشابه فقط توسط ابر رایانه های مدرن قابل انجام است.

 

اوان کیم ، دانشیار ، گروه مهندسی MIT گفت:

اکنون شبکه های مصنوعی سیناپس فقط به صورت نرم افزار وجود دارند. تیم ما در تلاش است تا تجهیزات را برای شبکه های عصبی در قالب سیستم های هوش مصنوعی قابل حمل ایجاد کند. تصور کنید که این دستگاه را به دوربین اتومبیل خود وصل کرده اید: می تواند منابع نوری ، اشیاء را تشخیص داده و فوراً در مورد اقدامات بعدی تصمیم گیری کند. و همه اینها بدون اتصال به اینترنت است. 


ترانزیستور از یک مدار معمولی، اطلاعات را به صورت دو مقدار 0 و 1 منتقل می کند:  به نوبه خود ، ممیستور دارای یک شیب کامل از مقادیر ، مانند سیناپس در مغز است. چنین ویژگی باعث می شود که یک ممیستور واحد بتواند طیف گسترده تری از عملیات را نسبت به ترانزیستورهای باینری انجام دهد. دانشمندان پیشنهاد می کنند تراشه های بسیار کمتری نسبت به ترانزیستورهای معمولی مورد نیاز خواهند بود ، این امر باعث ایجاد دستگاه های محاسباتی قابل حمل قدرتمند می شود که به ابر رایانه یا اتصال به اینترنت وابسته نباشند.

 

تراشه

تصویر از محققان


این تراشه جدید ، که توسط دانشمندان MIT ساخته شده است ، شامل ده ها هزار سیناپس مصنوعی یا Memstrors است. هر حافظه که با یک پیکسل خاص در تصویر مطابقت دارد توسط ولتاژ تحریک می شود ، پس از آن یک تراشه جدید تصویر معینی را تولید می کند. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید