سامسونگ شروع به ساخت پردازنده‌های 10 نانومتری کرده است

این پردازنده‌ها از تکنولوژی نسل بعدی پردازنده‌های کوالکام استفاده میکند.شرکت‌های تولید چیپ، با تمام توان با قانون مور دست و پنچه نرم میکنند، اما سامسونگ میگوید که شروع به ساخت پردازنده‌های 10 نانومتری کرده است و از اینتل و سایر شرکت‌ها جلوتر است.

برای اینکه حسی از اندازه این پردازنده‌ها داشته باشید، ترانزیستور این پردازنده‌ها به اندازه پنجاه اتم سیلیکون که حدوداً قطر دو دهم نانومتر دارند، هستند. سامسونگ نگفته است که این پردازنده‌ها برای چه کسی ساخته میشود ولی خبرگذاری الکترونیک کره، میگوید که سامسونگ قراردادی انحصاری با کوالکام برای تولید پردازنده‌های اسنپ دراگون 830 با استفاده از تکنولوژی 10 نانومتر بسته است.  (سیارک)  

این شرکت از فرآیند 10 نانومتر FinFET برای تولید لایه‌های سه بعدی ترانزیستور با طراحی بهبود یافته استفاده میکند. این باعث میشود که عملکرد پردازنده نسبت به چیپ‌های 14 نانومتری 27 درصد افزایش یابد و مصرف برق آن 40 درصد کاهش یابد که باعث تولید دستگاه‌های سریعتر و مناسب‌تر برای باتری میشود. با رسیدن اندازه ترانزیستورها به ابعاد اتمی، سامسونگ نیاز دارد که چیپ‌ها را سه بار به وسیله‌ی اشئه‌های الکترونی قلم زنی کند تا چگالی آن بیشتر شود.  (سیارک)  

چیپ 10 نانومتری سامسونگ به احتمال زیاد نسل بعدی کوالکام اسنپ دراگون 830 و بسیاری از گوشی‌های همراه بعدی سامسونگ را به راه می‌اندازد.سامسونگ گفته است که نسل اول سیستم‌های بر روی چیپ در اوایل سال آتی به بازار می‌آیند و نسل دوم آن‌ها نیز در اواسط سال 2017 به بازار می‌آید. اگر همانطور که شایعات میگویند تکنولوژی سامسونگ اسنپ دراگون 830 را تولید کند، سامسونگ راه خود را به دستگاه‌های، گوگل، اچ تی سی، سونی و سایر برندها باز میکند. این پردازنده‌ها نسخه‌های بعدی آمریکایی سامسونگ گلکسی اس و نوت را نیز به راه می‌اندازند. بر اساس فاجعه‌ای که برای نوت 7 رخ داد، کاملاً قابل پیشبینی است که این دستگاه‌ها مهمترین محصولات سامسونگ میشوند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir 

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید