دانشمندان روشی جدید برای خنک کردن کامپیوتر های آینده با استفاده از قطرات کوچک آب دارند


(سیارک)  : دانشمندان، یک سیستم جدید را توسعه داده اند که از قطرات آب برای خنک نگه داشتن و بهره گیری از حداکثر سرعت وسایل الکترونیک استفاده می کند. حتی بهتر از این، این سیستم، اساساً نواحی داغ را هدف گیری می کند. این روش در واقع با الهام از بال های هیدروفوبیک جیرجیرک ها و زنجره هاییمی باشذ که در هنگام پرواز برای خنک نگه داشتن حشره به صورت خودکار قطرات آب را به بدن حشره می پاشند.این  فناوری خنک کننده با آب دارای پتانسیلی برای هوشمندتر شدن و البته چند منظوره شدن، در مقایسه با سیستم هایی است که امروزه در تجهیزات الکترونیکی از آن ها استفاده می کنیم.
تراشه های کامپیوتری، دوست ندارند داغ شوند و دلیل اینکه لپ تاپ شما نیز فن دارد همین است و تیمی از دانشگاه داکوتا اظهار داشته است که اتاقک های تبخیر مینیاتوری آن ها قادر است عملکرد هر دستگاهی از گوشی های هوشمند گرفته تا خودروهای الکتریکی را بهبود بخشد.
به گفته ی یکی از محققین، Chuan Hua Chen: "یک سیستم خنک کننده ی بهتر موجب تسریع عملکرد کامپیوتر ها، عمر بیشتر وسایل الکترونیکی و دستگاه های الکتریکی قدرتمند می شود".
به همین دلیل است که وسایل الکترونیکی، زمانیکه بطور مناسبی خنک نشوند، سرعت عملکردشان کاهش یافته و کمتر قابل اطمینان هستند و به تعداد دفعات بیشتری از کار می افتند. (سیارک
سیستم جدید، از شیوه ای که قطرات آب، بطور طبیعی مقدار کمی انرژی را در حین ادغام با یکدیگر تولید می کنند، استفاده می کند. چراکه که وقتی سطح قطره کاهش می یابد، انرژی کمتری برای مسطح کردن آن نیاز است.
اگر ماده ی زیرین، به اندازه ی کافی دافع آب باشد، انرژی آزاد شده موجب می شود که قطرات آب، تقریباً از سطح بپرند. این یک روش مهم برای تمیز کردن خود است که ملخ از آن استفاده می کند.
با این فناوری، یک ماده ی اسفنج مانند که حاوی رطوبت است، در زیر وسایل الکترونیکی تعبیه می شود. رطوبت موجود در نزدیکی هر محل داغی، تبخیر می شود و به سطح آب ران زیر اسفنج، نیرو وارد می کند.
در آنجا آب متراکم می شود و ساختار خنک کننده ی منفعل، در ماده ای که حرارت رطوبت را از بین می برد، ساخته می شود. همچنانکه آب تولید می شود، قطرات ادغام می شوند و یک پوشش آب ران موجب پاشیدن آن به سمت اسفنج می شود، که در آنجا دوباره گیر افتاده و این فرآیند تکرار می شود.
یک مزیت این فناوری خنک کننده ی جدید این است که در هر جهتی کار می کند، چراکه به نیروی گرانش، اتکا ندارد. همچنین دارای مکانیزم فرار حرارت عمودی و درونی است در حالیکه بسیاری از سیستم های خنک کننده ی کنونی، حرارت را در یک جهت مسطح، پراکنده می کنند.
Chen توضیح می دهد: "بعنوان یک مقایسه، جهت اجتناب از طغیان آب (سیل)، بهتر است که باران، بر فراز ناحیه ای وسیع ببارد". "اما اگر زمین، اشباع شود، آب مسیری افقی برای فرار ندارد و طغیان، اجتناب ناپذیر است".
محققین قبول کرده اند که همچنان کار زیادی باید انجام شود تا این سیستم، برای دستگاه های الکترونیکی امروزی قابل استفاده باشد به ویژه یافتن مواد مناسب با قابلیت کاربرد طولانی مدت اما دانشمندان نشان داده اند که این حوزه، بسیار گسترده است.
Chen افزود: "چندین سال طول کشید تا سیستمی را بسازیم که با پراکنده کننده ی حرارت مسی، محبوب ترین سیستم خنک کننده، حداقل قابل مقایسه باشد". "اما حالا، برای اولین بار، مسیری را می بینم که از استانداردهای صنعت نیز فراتر می رود".
این تحقیق در مجموعه مقالات فیزیک کاربردی منتشر شده است.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

ترجمه  itrans.ir / هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع (سیارک)  ممنوع است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام