موبایل

تست شارژ: رقابت شارژرهای سریع

 

باتری های گوشی های هوشمند بر صفحه نمایش های با سایزهای رو به رشد نصب شده اند تا ظرفیت گوشی را برای هر دو مورد صفحه نمایش و چیپ ست های سریع تر ارتقا دهند. تخلیه شارژ آهسته تر، باتری های جدید هم چنین اثبات کرده اند که آهسته تر شارژ می شوند بنابراین تولید کنندگان این موضوع را با استانداردهای جدید حل کرده اند. یو اس بی 2، در حال حاظر پرطرفدارترین شارژری است که خروجی آن معمولا 500 میلی آمپر است. به تدریج تولید کنندگان تولید شارژرهای قوی تر را شروع کرده اند، که در برخی از موارد از 2 آمپر نیز تجاوز می کند. یو اس بی 3 قدرت کمی بیشتر از استاندرادهای قدیمی تر را ارائه می دهد،  اما گستره استفاده از آن در گوشی های هوشمند به زودی اتفاق نمی افتد. 

تولید کنندگان و سازندگان چیپ ست با این محتویات سازگار نیستند و استانداردهای خودشان را توسعه داده اند. ما راه حل هایی را مورد بررسی قرار خواهیم داد که مربوط به شرکت های Qualcomm،  Oppo، سامسونگ و اینتل است (دو مورد آخر به نظر میرسد که از تکنولوژی Qualcomm استفاده می کنند). هم چنین ما دو آیفون به صورت ترکیبی داریم که اگرچه شرکت اپل راه حل رسمی برای شارژ سریع ندارد.

استاندارد مشترکی در افق های فکری وجود دارد- اما در حالی است که یو اس بی 3 برای استفاده در تلفن همراه شکست خورده است، اتصال یو اس بی از نوع 3 ممکن است موفق تر عمل کند. برگشت پذیر است و دارای قابلیت حمل قدرت تا بیش از 3 آمپر در 5 ولت برای 15 وات است و در مجموع توانمند به نظر میرسد. اگرچه این هنوز بزرگتر از اتصال دهنده های یو اس بی 2 است، بنابراین شاهد رقابت مداومی برای ساختن گوشی های هوشمند به باریک ترین حد ممکن خواهیم بود.

این (یو اس بی 3) توان را با استاندارد شارژ سریع 2 تطبیق می دهد، اگرچه آخرین استاندارد یو اس بی دارای یک پروفایل ارسال توان می باشد که می تواند تا 100 وات نیز افزایش یابد. این مساله بیشتر برای لپ تاپ ها و مانیتورها ارائه شده است، اما این پروفایل تعدادی از گام های ابتدایی را برداشته است که می تواند روزی آن را برای موبایل ها و تبلت ها قابل کاربرد کند.

ممکن است تلفن همراه یو اس بی نوع سی امسال دیده شود یا نشود، اما واضح است که شارژهای کنونی باقی خواهند ماند. بعضی از آن ها اساسا باتری را تغییر می دهند، برای نمونه Oppo، آن را به چندین سلول تقسیم می کند که هر کدام جداگانه شارژ می شوند.

از آنجا که این استانداردها در زمانیکه باتری نزدیک به خالی شدن است به بهترین صورت عمل می کنند. ما با یک باتری کاملا خالی شروع می کنیم، و هر 5 دقیقه شارژ را یادداشت می نماییم. تلفن های همراه در ابتدا خاموش بودند و ما آن را بعد از 5 دقیقه ابتدایی روشن کردیم.

ما تمامی گوشی ها را با هم مقایسه خواهیم کرد، اما عملکرد هر گوشی را نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر شما در تکنولوژی شارژ کردن تازه وارد هستید، ما هر کدام را مورد بررسی و آزمایش قرار دادیم و یافته های خود را در صفحه بعد خلاصه کرده ایم.

شما می توانید به سرعت آشنا شوید و به طور سطحی مطالعه کنید و در نهایت به صفحه پایین رجوع کنید.

شرکت شارژ سریع کوالکام

شرکت کوالکام در حال حاضر بر تلفن های شارژ سریع کار می کند. تکنولوژی شارژ سریع آن ها، در حال حاضر دومین نسل آن است، یک مدار یکپارچه باتری اضافی را درون اسنپدراگون چیپ ست به کار می گیرد، که به آن اجازه می دهد تا به طور قابل ملاحظه ای سریع تر شارژ شود.

شارژ سریع 1.0  در سال 2012 معرفی شد و با استفاده از یک شارژر 5V/2A ساخته شده بود، که می توانست یک تلفن را 40% سریعتر نسبت به شارژرهای جریان 5V, 1A شارژ کند. این ترقی برای حداکثر توان تا 10W به کار می رود.

شارژ سریع کوالکام 1.0 در گوشی هایی مانند گلکسی S III سامسونگ، ال جی نکسوز 4 و ال جی آپتیموس G، سونی اکسپریا T و  ایکسیاموی Mi2 موجود است.

تقریبا امروزه تمامی چیپ ست های 400 اسنپدراگون مجهز به شارژ سریع 1.0 است.

 

شارژ سریع کوالکام 2.0 بعدا در سال 2013 با چیپ ست های 800 اسنپدراگون معرفی شد. آن با استفاده از شارژر 9V/1.67A ساخته شده بود، که با ارائه باتری های سریع تر تا 70% نسبت به شارژرهای معمولی 5V, 1A، طراحی های موجود را ارتقا بخشیده است. این ترقی برای حداکثر توان تا 15W به کار می رود.

 جریان شارژکاملا قابل انطباق هستند و گوشی های هوشمند می توانند به جریان 5V/2A یا به جریان بالاتر 9V/1.67A ارتقا یابند. هم چنین این شارژرها برای استفاده در گوشی های معمولی نیز بی خطر می باشند. آن را به گوشی برای تعیین سرعت شارژ کردن وصل می کنیم، که یکی از دلایلی است که چرا یک شارژر قدرتمندتر به طور خودکار سریع تر شارژ نمی کند.

بسیاری از دستگاههای جدید که از شارژر سریع2.0   پشتیبانی می کنند شامل Moto X 2nd gen و نکسوز 6 ، سامسونگ گلکسی نوت 4 و گلکسی نوت ایدج، سونی اکسپریا Z3 و Z3 کامپکت، اچ تی سی وان M8 و Xiaomi Mi 4 میباشد. به اچ تی سی وان M9 و ال جی G Flex2 اشاره نشده است، که از جدیدترین اسنپدراگون 810 کوالکام استفاده می کنند.

با قرار دادن تکنولوژی در چشم انداز آینده، کوالکام از یک نتایج آزمایشگاهی که انجام شده است، نقل قول می کند که در یک پنجره شارژ 30 دقیقه ای، یک گوشی هوشمند با یک باتری 3300mAh به صورت زیر شارژ می شود:

از 0% تا 60% با شارژر سریع 2 (9 ولت/ 1.67 آمپر)

از 0% تا 30% با شارژر سریع 1 (5 ولت/ 2 آمپر)

از 0% تا 12% با یک شارژر معمولی (5 ولت/ 1 آمپر)

در واقع این تفاوت قابل توجه می باشد.

شارژر فلش Oppo VOOC

تولید کنندگان چینی Oppo از چیپس کوالکام به طور کاملا موفقیت آمیزی استفاده کرده اند، اما Oppo یک نوآوری شارژ سریع است و هم چنین دومین نسل آن می باشد. آن ها آن را شارژر فلش VOOC نامیده اند، که دارای جایگاه VOOC برای ولتاژ حلقه باز شارژر جریان ثابت چند مرحله ای می باشد.

در اوایل شارژرهای Oppo's VOOC مانند آنهایی که با فایند 7 همراه بودند، بزرگ بودند و جریان 5V/4.5A را برای حداکثر توان شارژ 22.5W تامین می کردند.

نسل دوم شارژرها، VOOC کوچک با توجه به اندازه کوچک سر شارژر نامیده می شود، استانداردی با Oppo N3 و R5 آمده است و اجازه می دهد تا کابل از شارژر جدا شود. آن ها هم چنین از حداکثر جریان 5V/5A پشتیبانی می کنند، که به معنای توان حداکثر شارژ 25 وات است.

 

اما این تنها چیزی نیست که Oppo با کوالکام متفاوت است. باتری بر روی یک تلفن فعال-VOOC شامل چندین سلول باتری است و 5 آمپر جریان بین آنها تقسیم می شود. ناشی از این، باتری دارای تعداد تماس بیشتری نسبت به حد معمول می باشد. فن آوری هم چنین از کابل میکرو یو اس بی ویژه ای استفاده می کند، که دارای 7 پین به جای 5 است. جریان شارژر هم چنین دائما توسط یک واحد میکروکنترولر درون گوشی تحت نظارت قرار می گیرند.

باتری در جریان بالا در تمام مدت شارژ نمی شود. همانند مواد تبلیغاتی که آن را دارا می باشند در زمانی که به حدود 75% ظرفیت باتری رسید، شارژر خروجی را به 2A محدود می کند. سپس، وقتی که به 85% رسید، جریان شارژ به 1A افت می کند.

سایر راه حل های شارژ سریع

راه حل شارژ سریع سامسونگ نسبت به شارژ سریع کوالکام 2.0 متفاوت نمی باشد. سامسونگ از چیپ ست اکسی نوز برای گلکسی اس 6 و گلکسی اس 6 ایدج استفاده کرده است بنابراین شما فکر می کنید که آن ها اتکا به راه حل های آماده کوالکام نکرده اند که با فرآیند اسنپدراگون آمده است. یا آنها اتکا کرده اند؟

بعد از چندین تحقیق ما متوجه شدیم که کوالکام در واقع تکنولوژی شارژ سریع 2.0 را برای شخص سوم OEMs، رایگان ارائه کرده است. همه آن ها ادغام مدار یکپارچه باتری را در طراحیشان قرار داده اند.

گلکسی S6 دو چیپسی با همان شارژرهای 9V/1.67A است که شما می توانید محصولات با گواهی شارژ سریع کوالکام 2 مانند گلکسی نوت 4 را دریافت کنید. توجه داشته باشید که مارک سامسونگ شارژر منطبق با "شارژرهای سریع تطبیقی" است.

به نظر می رسد که اینتل نیز از تکنولوژی شارژ سریع 2.0 کوالکام استفاده می کند. ما متوجه شدیم که به طور نمونه ایسوس Zenfone 2 ZE551ML، از مشخصات استاندارد فراتر می رود. شارژر آن قادر است تا از جریان حداکثر 9V/2A یا حداکثر توان شارژ 16W پشتیبانی می کند. ایسوس لقب تکنولوژی بوست مستر ایسوس را دارد، اما برای همه آنچه که ما می دانیم، این فقط یک نام بازاریابی است و یک تکنولوژی شارژ سریع از خودشان نیست.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


باتری‌های لیتیوم یونی گوشی‌های هوشمند جدید دارای طول عمر مشخصی هستند و برای شارژ کردن گوشی و استفاده طولانی مدت از آن‌ها باید نکات به خصوصی را رعایت کنید.

باورهای رایج و اشتباه در مورد شارژ کردن گوشی از شب تا صبح

باتری‌های لیتیوم یونی گوشی‌های هوشمند جدید دارای طول عمر مشخصی هستند و برای شارژ کردن گوشی و استفاده...

هر دستگاه با شارژر خود عرضه می شود، آیا واقعا به همه این کابل های مختلف و سری های شارژ نیاز داریم؟ آیا می توان از یک شارژر برای چندین دستگاه استفاده کرد؟

از چه شارژری استفاده کنم؟

هر دستگاه با شارژر خود عرضه می شود، آیا واقعا به همه این کابل های مختلف و سری های شارژ نیاز داریم؟ آ...

اپلیکیشن با من بمیر فقط با باتری 5 درصد باز می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که به‌ صورت اتفاقی با افراد دیگر با همین درصد باتری مکالمه داشته باشید.

با من بمیر؛ اپلیکیشن عجیب و غریب برای چت و مکالمه!

اپلیکیشن با من بمیر فقط با باتری 5 درصد باز می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که به‌ صورت اتفاقی ب...

یکی از موارد مهم برای خرید گوشی های هوشمند، شارژدهی باتری آن‌هاست. در حالی که در سال های اخیر فناوری های مورد استفاده در گوشی های هوشمند تغییر زیادی کرده ولی شارژدهی باتری آن ها تنها دو برابر شده است.

آمارهای جالب درباره عملکرد باتری گوشی های هوشمند از سال 2010 تاکنون

یکی از موارد مهم برای خرید گوشی های هوشمند، شارژدهی باتری آن‌هاست. در حالی که در سال های اخیر فناوری...

حالا وقت محاسبه هزینه‌هاست.

شارژرها چقدر برق مصرف می کنند؟

حالا وقت محاسبه هزینه‌هاست.

نکته مثبت باتری میت 10 پرو در کنار ظرفیت بالا و عمر مفید، شارژ سریع آن است.

نگاهی دقیق به باتری و سیستم مدیریت انرژی میت 10 پرو

نکته مثبت باتری میت 10 پرو در کنار ظرفیت بالا و عمر مفید، شارژ سریع آن است.

در گذشته مشکلات زیادی در رابطه با پرچمداران سال 2017 گوگل گزارش بود. در تازه ترین خبرها به مشکل شارژ باتری گوگل پیکسل 2 XL اشاره شده است.

گوگل پیکسل 2 XL مشکل جدیدی پیدا کرد؛ افت سرعت شارژ در پی کاهش دمای باتری!

در گذشته مشکلات زیادی در رابطه با پرچمداران سال 2017 گوگل گزارش بود. در تازه ترین خبرها به مشکل شارژ...

رییس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی تصمیم بانک مرکزی برای قطع کدهای دستوری موبایل (USSD) را غیر کارشناسی عنوان و با آن مخالفت کرد.

کدهای دستوری ستاره مربع 15 بهمن از رده خارج می شود؛ بازگشت به شارژهای کاغذی!

رییس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی تصمیم بانک مرکزی برای قطع کدهای دستوری موبایل (USSD) را غیر کا...

در این مطلب به بررسی دلایل انفجار باطری‌های لیتیوم-یونی می پردازیم و در مورد اینکه چطور می‌توان از این نوع باطری ها به شکل ایمن استفاده کرد، توضیح می دهیم.

چرا باتری های لیتیوم یونی منفجر می‌شوند؟

در این مطلب به بررسی دلایل انفجار باطری‌های لیتیوم-یونی می پردازیم و در مورد اینکه چطور می‌توان از ا...

 وزیر ارتباطات از تفاهم با رییس کل بانک مرکزی خبر داد و گفت: موضوع توقف خدمات پرداخت با استفاده از کدهای دستوری USSD فعلا منتفی شود.

خدمات پرداخت با USSD فعلا ادامه دارد

وزیر ارتباطات از تفاهم با رییس کل بانک مرکزی خبر داد و گفت: موضوع توقف خدمات پرداخت با استفاده از ک...

گوشی Mate 10 Pro توانسته با قابلیت های خود جایگاه خوبی در بازار پیدا کند. در این مطلب قصد داریم روش های افزایش طول عمر باتری هواوی میت 10 پرو را معرفی کنیم.

چگونه طول عمر باتری هواوی میت 10 پرو را بالا ببریم؟

گوشی Mate 10 Pro توانسته با قابلیت های خود جایگاه خوبی در بازار پیدا کند. در این مطلب قصد داریم روش ...

رسانه کلیک - کاربران گزارش کردند که قابلیت شارژ سریع با به روز رسانی سیستم عامل گوشی شیائومی Mi A1 به اندروید 8 بتا فعال می‌شود.

شارژ سریع در گوشی شیائومی Mi A1 با به روزرسانی اندروید 8 بتا فعال می‌شود

رسانه کلیک - کاربران گزارش کردند که قابلیت شارژ سریع با به روز رسانی سیستم عامل گوشی شیائومی Mi A1 ب...

با قرار دادن تکنولوژی در چشم انداز آینده، کوالکام از یک نتایج آزمایشگاهی که انجام شده است، نقل قول می کند که در یک پنجره شارژ 30 دقیقه ای، یک گوشی هوشمند با یک باتری 3300mAh به صورت زیر شارژ می شود

رقابت شارژرهای سریع

با قرار دادن تکنولوژی در چشم انداز آینده، کوالکام از یک نتایج آزمایشگاهی که انجام شده است، نقل قول م...

شرکت کوالکام با توجه به قولی که به سهامداران خود داده است تصمیم به کاهش هزینه ها به میزان یک میلیارد دلار گرفته است

شرکت کوالکام با اخراج بیش از 1500 کارگر و کارمند خود در پی کاهش هزینه‌ها است.

شرکت کوالکام با توجه به قولی که به سهامداران خود داده است تصمیم به کاهش هزینه ها به میزان یک میلیارد...

چند وقتی می شود که کوالکام و اپل برای مشکلات حقوقی خود روانه دادگاه می شوند. بر اساس گزارشات، کمیسیون اروپا شرکت کوالکام را ۱.۲ میلیارد دلار جریمه کرده است.

شرکت کوالکام به پرداخت ۱.۲ میلیارد دلار جریمه محکوم شد

چند وقتی می شود که کوالکام و اپل برای مشکلات حقوقی خود روانه دادگاه می شوند. بر اساس گزارشات، کمیسیو...

کوالکام سال گذشته میلادی از جدیدترین پردازنده خود یعنی اسنپدراگون 845 رونمایی کرد. به تازگی بنچمارک های این پردازنده منتشر شده است.

بنچمارک های اسنپدراگون 845 نشان از قدرت بسیار بالای این پردازنده دارد

کوالکام سال گذشته میلادی از جدیدترین پردازنده خود یعنی اسنپدراگون 845 رونمایی کرد. به تازگی بنچمارک ...

کوالکام به دنبال توسعه پردازنده های جدیدی برای محصولات میان رده بازار است. به تازگی مشخصات پردازنده اسنپدراگون 670 فاش شده است.

پردازنده اسنپدراگون 670 با معماری 10 نانومتری معرفی می شود

کوالکام به دنبال توسعه پردازنده های جدیدی برای محصولات میان رده بازار است. به تازگی مشخصات پردازنده ...

کوالکام یکی از شرکت های مطرح در زمینه تولید تراشه های موبایل است. کمپانی برودکام در طی یکسال اخیر پیشنهادهای زیادی را جهت تصاحب کوالکام ارائه کرده است.

کوالکام پیشنهاد 121 میلیارد دلاری برودکام را رد کرد!

کوالکام یکی از شرکت های مطرح در زمینه تولید تراشه های موبایل است. کمپانی برودکام در طی یکسال اخیر پی...

در این مطلب به مقایسه پردازنده کایرین 970 و تراشه کوالکام 845 می پردازیم. چیپست Kirin 970 از جهات بسیاری رقیب بی نظیری برای Qualcomm 845 محسوب می شود.

قدرت‌نمایی پردازنده کایرین 970 در مقابل Qualcomm 845

در این مطلب به مقایسه پردازنده کایرین 970 و تراشه کوالکام 845 می پردازیم. چیپست Kirin 970 از جهات بس...

پیش‌تر اشاره شده بود که سال ۲۰۱۷ تا چه اندازه برای کمپانی طراح تراشه کوالکام پرتنش بوده است. به لطف تعدادی از پرونده‌های شکایت مطرح شده از سوی اپل علیه شرکت کوالکام و بالعکس، به احتمال زیاد کوالکام در سال آینده تراشه مودم گوشی‌های آی‌فون مدل CDMA را تامین نخواهد کرد. شرکت مدیاتک در سال ۲۰۱۸ چنین نقشی را ایفا می‌کند؛ در حالی‌که کمپانی اینتل قطعات موردنیاز اپل برای هندست‌های مدل GSM را تامین خواهد کرد.

کمپانی کوالکام بالاترین سهم از بازار چیپست اسمارت‌فون‌ها را طی سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ کسب کرد

پیش‌تر اشاره شده بود که سال ۲۰۱۷ تا چه اندازه برای کمپانی طراح تراشه کوالکام پرتنش بوده است. به لطف ...

رولند کوانت، کارشناس معروف تراشه های کوالکام، برخی مشخصات تراشه اسنپ دراگون 670 را که احتمالاً قرار است برای گوشی های میان رده 2018 استفاده شود، اعلام کرد.

حکمرانی تراشه های اسنپ دراگون 670 در گوشی های میان رده سال 2018

رولند کوانت، کارشناس معروف تراشه های کوالکام، برخی مشخصات تراشه اسنپ دراگون 670 را که احتمالاً قرار ...

با تشدید شکایات شرکت‌های اپل و کوالکام از یکدیگر و دعاوی قانونی مختلف در این خصوص، ظاهرا به‌زودی شاهد پایان این ماجرا باشیم؛ پس اقدامات اپل جهت اتکای کمتر به شرکت کوالکام کاملا معقولانه به‌نظر می‌رسد. براساس گزارشی تازه، اپل کار تولید چیپ‌ست‌های مودم گوشی‌های آی‌فون در سال ۲۰۱۸ را به مدیاتک می‌سپارد. در حال حاضر کوالکام این قطعات را تولید و تامین می‌کند.

اپل کار تولید مودم‌های آی‌فون را به مدیاتک خواهد سپرد

با تشدید شکایات شرکت‌های اپل و کوالکام از یکدیگر و دعاوی قانونی مختلف در این خصوص، ظاهرا به‌زودی شاه...