استفاده از موبایل برای تقویت تحصیل و توانمند سازی آموزش


دستگاه های موبایل شخصی که مزیتشان قابل حمل بودن و نسبتا ارزان بودن است، پتانسیل و عملکرد یادگیری شخصی را بسیار افزایش داده اند. این اتفاق در فناوری های اشتراکی واقعا ممکن نیست. مثلا انتخاب بین متون ساده تر یا دشوارتر برای تکلیف خواندن، بسته به مهارت ها و دانش پیش زمینه ی هر کاربر خاص. این فناوری کمک می کند مطمئن شویم دانش آموزان توسط گروه های بزرگتر، عقب نگاه داشته و نیز زیادی جلو برده نشده اند. به علاوه، همچنان که مقدار و نوع اطلاعاتی که وسایل موبایل می توانند در مورد کاربرانشان جمع آوری کنند افزایش می یابد، فناوری های موبایل بهتر قادر خواهند بود آموزش را مخصوص فرد کنند.
دانش آموزان با ترجیحات آموزشی مختلف، اطلاعات مشابهی را به روش های بسیار متفاوت دریافت خواهند کرد، مثلا از طریق یک خط زمانی سابقه که نشان دهنده ی رخداد های مهم با لینک به ویدئوها و اسناد منبع اولیه باشد. طی زمان، فناوری شخصی شده بر مدل یک اندازه برای همه در آموزش غلبه خواهد کرد. در مجموع، وسایل موبایل هوشمند می توانند انعطاف پذیری بیشتری برای دانش آموزان برای حرکت با سرعت خود و دنبال کردن علایق خود فراهم کنند و این پتانسیل را دارند که انگیزه ی آن ها را برای دنبال کردن موقعیت های تحصیلی افزایش دهند.
چند پروژه نشان داده اند که فناوری های موبایل می توانند ارزیابی را ساده کنند و برای دانش آموزان و معلمان نشانگرهای فوری از رشد را فراهم آورند. در حالی که بین  دانش آموزان مرسوم است ، چند روز یا چند هفته صبر کنند تا در مورد درکشان از محتوای درسی راهنمایی بگیرند، فناوری موبایل می تواند به خاطر ویژگی های تعاملیش، بازخورد بلافاصله فراهم کند. این امر دانش آموزان را قادر می سازد تا به سرعت مشکلاتشان در فهمیدن درس را شناسایی کنند و توضیح مفاهیم اصلی را مرور کنند. تعدادی از برنامه های ریاضی برای موبایل هوشمند و موبایل های ساده به دانش آموز نشان می دهند که چگونه مسئله ها را گام به گام حل کنند. فناوری های موبایل همچنین می توانند معلمان و مربیان را با خودکارسازی توزیع، جمع آوری، ارزیابی و مستندسازی امتحانات، کارآمدتر کنند. مثلا برنامه های موبایل مدیریت امتحانات کوتاه را برای معلمان ساده تر کرده اند تا بتوانند درک دانش اموزان را بلافاصله یا همزمان با کتاب امتحان کنند. برای این کار نیاز به کاغذ، خودکار قرمز یا داده وارد کردن هم نیست.(سیارک)
از آنجا که مردم بیشتر اوقات با خود دستگاه موبایل حمل می کنند، آموزش می تواند در زمان ها یا مکان هایی رخ دهد که قبلا استفاده ای برای آموزش نداشت. متخصصان زیادی در حال بررسی این هستند که چگونه آموزش با موبایل می تواند به شکستن مرز بین آموزش رسمی و غیر رسمی کمک کند. برنامه های آموزش موبایلی معمولا به مردم اجازه می دهند تا بین درس های کوتاه و درس هایی که نیاز به تمرکز در طی یک دوره زمانی دارند، انتخاب کنند. تلفن های همراه این امکان را به مردم می دهند که در طی تعطیلات طولانی یا مدت کوتاهی که در اتوبوس هستند، مطالعه کنند. دستگاه های موبایل دارای یک پیشینه از تقویت کننده حفظ اطلاعات ضروری هستند.
معلمان پایه ی هر سیستم آموزشی هستند و هدفشان راهنمایی و ارشاد دانش آموزان است. دستگاه های موبایل، مسیر امیدبخشی برای تربیت معلمان جدید، ساخت ظریفت هایشان و پشتیبانی از کار مربیان، هم در داخل و هم خارج کلاس درس، ارائه می کنند. تعدادی پروژه ی آموزش موبایلی، به دنبال پشتیبانی از کار روزانه ی معلمان در کلاس هستند.(سیارک)

نخست:

در دسترس بودن محتوای آنلاین، که بیشتر آن از طریق موبایل در دسترس باشد، به دانش آموزان و معلمان دسترسی به گستره ی وسیعی از مواد آموزشی می دهد که در راهنمایی های کلاس را تکمیل می کند. مثلا ابتکار عمل BrigeIT در آمریکای لاتین و آسیا، محتوای درسی را به مدارس دورافتاده، از طریق شبکه ی موبایل می رساند. دولت کلمبیا دستگاه های موبایل ارزان تری که دارای نرم افزارهای آموزشی است به 250000 نفر داده است تا بی سوادی را کاهش دهد. این کارها جایگزین سرمایه گذاری های آموزشی موجود (مثل کتاب ها،زیرساخت، سخت افزار، آموزش و محتوا) نمی شود، اما آن را کامل می کند.

دوم:

دستگاه های موبایل می توانند مدیریت و ارتباط بین مدارس، دانش آموزان، معلمان و اولیا را ارتقا دهند. دانش آموزان و مربیان به طور فزاینده از موبایل برای تبادل اطلاعات استفاده می کنند. معلمان می توانند از دانش آموزان بخواهند تا به تکالیف پاسخ دهند و اولیا می توانند درخواست اطلاعات تا این لحظه در مورد پیشرفت تحصیلی فرزندشان داشته باشند. به علاوه، تعدادی از پروژه های فعال در آسیا، آفریقا و شمال آمریکا بر گوشی موبایل استوارند. از این دستگاه ها برای آسان کردن ارتباط بین معلمانی که رشته های مشابه درس می دهند و یا با گروه های مشابه دانش آموزان کار می کنند، استفاده می گردد.(سیارک)

سوم:

دستگاه های موبایل را می توان برای آموزش و بازرسی معلمان استفاده کرد که امکان مشارکت معلمان در جوامع حرفه ای آنلاین را فراهم می کند. در آفریقای جنوبی، معلمان پروژه ی بیلوژی از بستر رسانه ی اجتماعی برای به اشتراک گذاری طرح درس ها و ایده های آموزشی از طریق دستگاه موبایل استفاده می کنند. معلمان مشارکت کننده در این پروژه، گزارش دادند که این امر به تعهدات آن ها کمک کرده و یافتن کسانی را که اقتضائات روزانه ی شغل را درک می کنند آسان تر نموده است.
موبایل را می توان در کشورهای در حال توسعه برای آموزش سواد به کار برد، آموزش حساب، تدریس خصوصی تعاملی، استفاده از گوشی های هوشمند به عنوان کتاب الکترونیک متن خوان الکترونیک ، و برای "بازی های آموزشی" که با این کار باارزش ترین دارایی بسیاری از دانش آموزان جوان، یعنی کنجاویشان، به کار گرفته می شود. مثلا Microsoft Math خدمتی است از مایکروسافت که توسط دپارتمان علم و فناوری آفیقای جنوبی و نیز نوکیا تایید شده است. این نرم افزار بیش از 10000 مسئله ی ریاضی ارائه می دهد که از طریق همه نوع دستگاه موبایل قابل دستیابی است. گرافیک پویا و بازی هایی دارد که دانش آموزان را درگیر می کند و این امکان را دارد که امتیازات و زمان استفاده را با همتایان مقایسه کرد، یعنی امکان رقابت دارد. Microsoft Math یک بعد اجتماعی به آموزش اضافه می کند و امکان همکاری و رقابت با سایر دانش آموزان را فراهم می کند. معلمان می توانند از Microsoft Math برای انگیزه دادن، پایش و دنبال کردن آموزش و سطح مهارت کسب شده استفاده کنند تا به هر دانش آموز بازخوردی مخصوص و شخصی بدهند.
با این حال، در استفاده از گوشی موبایل موانع رایجی وجود دارد، از جمله "تفکر قدیمی" در بخش معلمان و نگرانی هایی در مورد خوب بودن آوردن گوشی موبایل به داخل مدارس که می تواند باعث حواس پرتی شود.
همچنین گوشی های موبایل این پتانسیل را دارند که حفاظت از سلامتی را متحول کنند. این موضوع شامل پیشرفت هایی در موارد زیر است:
سخت افزار (شامل وسیله ها و قابلت های فنی آن ها)
خدمات مربوط، محتوا و برنامه ها؛ و
اطلاعات جمع آوری شده از وسایل در مناطق مختلف (مثلا دنبال کردن بلادرنگ بیماری ها یا شیوع یک اپیدمی).(سیارک)
با توجه به نوآوری های انجام شده، گوشی های هوشمند یا FitBitهای متصل به نمایشگرها یا حسگرها می توانند داده های سلامتی را برحسب سنجه های فیزیولوژیکی زیادی (از جمله طپش قلب، فشار خون، قند خون، دمای بدن، عادت های خواب، فشار چشم یا حتی امواج مغزی) جمع آوری کنند. پایشگر قلب iPhone که روی قفسه سینه نگه داشته شود می توان قلب را چک آپ کند. یک وسیله ی متصل شونده جدید می تواند تست خودکار عدسی یک اپتومتریست را انجام دهد. حسگرهای متصل شده به تلفن های هوشمند امروزه می توانند HIV یا مالاریا را از یک قطره خون کوچک از انگشت شما تشخیص دهند. در ادامه مقاله مزایای یک برنامه موبایل را برای بهبود مراقبت از سلامتی مادران  توضیح داده می شود....این مقاله ادامه دارد.ترجمه  itrans.ir 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام