روند جالب ظرفیت حافظه داخلی گوشی های هوشمند در سال های اخیر

رسانه کلیک – با وجود اینکه در سال های اخیر ظرفیت حافظه داخلی گوشی های هوشمند افزایش یافته است، بسیاری از کاربران خواهان وجود درگاه کارت حافظه خارجی در دستگاه خود هستند.

با وجود اینکه در سال های اخیر ظرفیت حافظه داخلی گوشی های هوشمند افزایش یافته است، بسیاری از کاربران خواهان وجود درگاه کارت حافظه خارجی در دستگاه خود هستند.

 حافظه داخلی یکی از مهم ترین ویژگی های گوشی های هوشمند محسوب می شود. در بسیاری از محصولات مبتنی بر اندروید و ویندوزفون از درگاه کارت حافظه خارجی استفاده می شد، ولی اپل اعتقادی به این موضوع نداشت. در گذشته نه چندان دور ظرفیت حافظه داخلی پرچمداران به 8 گیگابایت می رسید، اما در حال حاضر این مقدار حافظه در دستگاه های پایین رده و با قیمت های بسیار پایین مورد استفاده قرار می گیرد. 

 نوکیا که زمانی در صنعت گوشی حکمرانی می کرد، یکی از محصولات خود، نوکیا N91 را با 8 گیگابایت حافظه داخلی در اختیار خریداران قرار داد که البته نسخه پایه آن تنها به 4 گیگابایت حافظه داخلی مجهز بود.

تا سال 2010 اکثر گوشی های هوشمند به حافظه داخلی 4، 8 و 16 گیگابایتی مجهز بودند که البته این میزان حافظه ها به علت قیمت بالا بیشتر در گوشی های پرچمدار مورد استفاده قرار می گرفت. 

در سال 2014 یعنی تنها 4 سال پیش در بیشتر محصولات از حافظه 4 گیگابایتی استفاده می شد. در همین زمان وجود درگاه کارت حافظه یکی از معیارهای مهم برای خرید یک گوشی هوشمند محسوب می شد و کاربران به آن توجه ویژه ای داشتند.

در حالی که اکثر تولیدکنندگان با استفاده از درگاه کارت حافظه در پرچمداران خود کاربران را به خرید کارت حافظه خارجی ترغیب می کردند، یک موضوع باعث تغییر این رویه شد. خریداران برخی دستگاه ها حاضر بودند به جای خرید کارت حافظه خارجی مبلغی نزدیک به 100 دلار برای تصاحب دستگاهی مجهز به حافظه داخلی بیشتر پرداخت کنند (این موضوع بیشتر در رابطه با آیفون های اپل صادق بود).

پرداخت هزینه بیشتر توسط کاربران باعث شد که درگاه کارت خارجی از پرچمداران بسیاری حذف شود. با این وجود در حال حاضر نزدیک به 90 درصد گوشی های هوشمند از این درگاه پشتیبانی می کنند. با کاهش قیمت حافظه های داخلی، تولیدکنندگان نمونه پایه محصولات خود را با حافظه های داخلی بیشتر و بدون هزینه اضافی به بازار عرضه کردند.

در حال حاضر بیشتر دستگاه ها به حافظه داخلی 16، 32 و 64 گیگابایت مجهز هستند. در نمونه های مجهز به 16 گیگابایت حافظه داخلی اکثر کاربران به کارت حافظه خارجی نیاز دارند، ولی در نمونه 64 گیگابایتی این نیاز کمتر حس می شود. در آینده نسخه های پایه اکثر پرچمداران با حافظه داخلی 64 گیگابایتی روانه بازار می شوند.

شاید روزی برسد که حافظه پایه گوشی های هوشمند برابر با 256 گیگابایت باشد. در حال حاضر گران ترین نسخه برخی از پرچمداران به این میزان از حافظه مجهز هستند، بنابراین برای دستیابی به چنین وضعیتی باید قیمت حافظه های داخلی کاهش شدیدی پیدا کند.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.