دانلود، نصب و تست نرم افزار wamp server

ومپ سرور یک محیط توسعه وب برای ویندوز است. این نرم افزار به شما کمک می کند تا برنامه های تحت وب را با استفاده از Apache2, PHP و دیتابیس MYSQL ایجاد کنید. همچنین برای برنامه نویسی اندروید و استفاده از دیتابیس اندروید برای تست برنامه های اندرویدی بسیار کاربردی می باشد. PhpMyAdmin به شما کمک می کند تا دیتابیس خود را به سادگی مدیریت کنید.

ومپ سرور به طور اتوماتیک تمام آنچه را که برای شروع توسعه نرم افزارهای تحت وب نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد و به سادگی می توانید از آن استفاده کنید. بعد از نصب آسان بدون اینکه به تنظیمات خاصی نیاز باشد سرور خود را روشن کرده و استفاده کنید. با استفاده از این نرم افزار دیگر نیازی به طی کردن راه طولانی و پر پیچ و خم برای نصب  Apache2, PHP و دیتابیس MYSQL ندارید و همچنین قالیت های بسیار جالبی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. عملکرد های ومپ سرور بسیار کامل و آسان است که به صورت مختصر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.(سیارک)

بعد از نصب نرم افزار و باز کردن آن با کلیک کردن بر روی ومپ سرور موارد زیر در اختیار شما قرار می گیرد:

1 –مدیریت کردن خدمات Apache و دیتابیس MYSQL

2 –آنلاین یا آفلاین کردن دیتابیس خود ( اجازه دادن دسترسی به هر کسی یا فقط دسترسی محلی)

3 –مدیریت کردن تنظیمات سرور ها

4 –دسترسی به تنظیمات مختلف و ...

با کلیک راست بر روی آیکن ومپ سرور می توانید به تنظیمات زبان نرم افزار دسترسی داشته باشید. ومپ سرور را می توانید در دو نسخه 32 یا 64 بیتی از سایت های مختلف داخل کشور و یا خارجی مانند این سایت : http://wampserver.com دانلود کنید. بعد از دانلود نرم افزار آن را بر روی سیستم کامپیوتری یا لپ تاپ خود نصب کنید. مراحل نصب آسان است و اگر آنها را درست طی کرده باشید بعد از نصب یک آیکون جدید به دسکتاپ شما یا به نوار پایین دسکتاپ سمت راست اضافه می شود. در ورژن های قدیمی با کلیک بر روی آیکن می توانید منوی ومپ سرور را ببینید.

معمولا در ویندوز 10 و یا برخی موارد دیگر با دوبار کلیک پشت سر هم بر روی آیکن دسکتاپ نماد سبز رنگ ومپ سرور در نوار وظیفه در پایین، سمت راست، جایی که ساعت و باتری وجود دارد، ظاهر می شود. اگر این اتفاق رخ نداد بر روی فلش سفید رنگ که به سمت بالا است کلیک کنید تا آن را ببینید.

عکس زیر اجرای نرم افزار ومپ سرور نسخه 3.0.6 را بر روی ویندوز 10 نسخه 64 بیتی نشان می دهد.

در اینجا شما می توانید سرور خود را متوقف کنید، از آن خارج شوید، فایل های راهنما را باز کنید و ببینید و صفحات پیکر بندی را ببینید. بر روی Localhost کلیک کنید تا صفحه ای باز شود. Localhost فقط شما را به سروری راهنمایی می کند که بر روی کامپیوتر خود راه اندازی کرده اید. راه دیگر برای دست یابی به این صفحه استفاده از آدرس IP خودتان در مرورگر یعنی 127.0.0.1 است. از هر دو طریق این صفحه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

بر روی لینک زیر ابزار ها ( Tools ) به نام phpinfo() کلیک کنید تا صفحه ای از مشخصات PHP برای شما باز شود در این صورت خوشبختانه کارتان را به خوبی انجام داده اید و می توانید نوشتن کدهای PHP  خود را آغاز کنید. در صورتی که این صفحه برای شما باز نشد لازم است به  wampserver forums مراجعه کنید.

دیتابیس mysql :

با کلیک بر روی PhpMyAdmin صفحه ای باز می شود که می توانید در آن دیتابیس های خود را بسازید، برای دیتابیس ها جدول ایجاد کنید و در جداول اطلاعات وارد کنید. به طور کلی دیتابیس خود را مدیریت کنید.(سیارک)

نوشتن کد های PHP و ذخیره کردن آنها :

توصیه من به شما این است که برای نوشتن صفحات کد PHP  نرم افزار دفترچه یادداشت notepad++ را دانلود کنید. در این دفترچه در یک صفحه کدهای مورد نظر خود را نوشته و سپس آن را با پسوند .php ذخیره کنید. سپس بر روی آیکن ومپ سرور کلیک کنید تا منو باز شود و در آن گزینه WWW directory را انتخاب کنید. وقتی بر روی WWW directory کلیک کردید ویندوز اکسپلورر با مسیر www باز می شود. این همان مکانی است که باید فایل های کدهای خود با پسوند .php را در آن قرار دهید.

WWW directory به طور معمول در مسیر زیر در هارد درایو قرار دارد.

c:/wamp/www/

به یاد داشته باشید که فایل های php خود را در WWW directory ذخیره کنید اما اگر از Mac یا Linux  استفاده می کنید ممکن است مجبور باشید آنها را در پوشه ای به نام htdocs به جای www ذخیره کنید.

اجرای اسکریپت های php :

به یاد داشته باشید هنگامی که خواستید از دیتابیس خود یا به طور کل از ومپ سرور استفاده کنید باید در حال اجرا باشد یعنی آیکن سبز رنگ آن در نوار وظیفه وجود داشته باشد.

ابتدا کد php  خود را نوشته و در یک فایل با نام test1.php در پوشه www  ذخیره کنید. برای اجرای این فایل لازم است در مرورگر نام فایل را به Localhost اضافه کنید و آن را سرچ کنید. http://localhost/test1.php

نکته مهم این است که نباید نام پوشه ومپ یعنی www را در لینکی که جست و جو می کنید قرار دهید مثلا این مورد اشتباه است. c:/wamp/www/test1.php  همچنین این مورد: http://localhost/www/test1.php

در نهایت برای مدیریت بهتر پروژه های مختلف خود بهتر است در پوشه www به نام هر پروژه خود یک پوشه بسازید و فایل اسکریپت هر پروژه را در پوشه مورد نظر آن ذخیره کنید تا بهتر بتوانید آنها را مدیریت کنید و به آنها دسترسی داشته باشید. پس از این کار برای اجرای هر فایل می توانید از روش زیر استفاده کنید. به جای folder_name نام پوشه پروژه خود و به جای script_name.php نام فایل مورد نظر خود را بنویسید.

http://localhost/folder_name/script_name.php

بسیار خب اکنون همه چیز آماده کار است. پروژه های php  یا نرم افزار های اندرویدی خود را به کمک این نرم افزار بسازید.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام