اندروید استودیو و اکلیپس کدام بهتر است؟

با وجود نرم افزار اندروید استودیو هنوز هم بسیاری از توسعه دهنده ها از نرم افزار اکلیپس برای توسعه برنامه های خود استفاده می کنند، این در حالی است که به نظر اکثر توسعه دهنده ها نرم افزار اکلیپس محیطی دارد که بیشتر برای دانش آموزان مناسب است. به عبارت دیگر به آی دی ای نرم افزار اکلیپس آی دی ای پروژه های دانش آموزی می گویند.(سیارک)

در حال حاضر بیشتر از 80 % تلفن های هوشمند شامل مدل های مختلف اچ تی سی (HTC) ال جی و سامسونگ از اندروید به عنوان سیستم عامل خود (SO) استفاده می کنند و علاوه بر این موارد به زودی اندروید در ساعت های هوشمند، لپ تاپ ها و ماشین ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. دستگاه های دارای سیستم عامل اندروید مانند: تبلت ها بسیار مورد نیاز مردم هستند، مردم به آنها علاقه زیادی دارند زیرا بسیاری از برنامه های مهم و کاربردی در آنها وجود دارد و بر روی آنها نصب می شود. این برنامه ها می توانند نیاز اکثریت مردم دنیا را تامین کنند و به این دلیل است که اندروید باز (open source) می باشد و به تمام برنامه نویس ها از هر جای جهان اجازه می دهد باتوجه به نیاز های مردم آن منطقه و حتی در سطح جهانی برای اندروید برنامه بسازند و برنامه های خود را منتشر کنند. به این ترتیب رشد اندروید و نرم افزار های آن در جهان بسیار سریع است.(سیارک)

به چه دلیلی پشتیبانی از اکلیپس به پایان رسیده است؟

آیا می خواهید یک نرم افزار بسازید و بیشتر از سه نرم افزار را در محیط کار خود دارید؟ پس شما مجبور می شوید پروژه های خود را پاک کنید یا هر چند دقیقه یک بار نرم افزار اکلیپس خود را راه اندازی مجدد کنید. اگر در محیط اکلیپس پروژه های زیادی داشته باشید این محیط به سختی و با گذشت زمان زیادی آماده به کار می شود. همچنین اگر بخواهید این محیط را آپدیت کنید باید زمان بسیار زیادی، بیشتر از چند ساعت را صرف کنید و همچنین به سختی پروژه های خود را به این محیط برگردانید. بنا بر تمام این دلایل بود که توسعه دهنده ها منتظر بودند تا یک آی دی ای بهتر و انعطاف پذیر تر وارد بازار کار شود؛ به همین دلیل وقتی که شرکت گوگل در سال 2013 اندروید استودیو را در اختیار آنان گذاشت بسیار خوشحال شدند و عرضه و استفاده از اکلیپس در طی یک سال بعد از آن بسیار کاهش یافت. نرم افزار اکلیپس نمی تواند نرم افزار اندروید استودیو را به چالش بکشد زیرا نرم افزار اندروید استودیو با شیوه ای متفاوت و در زمانی متفاوت خلق شده است. توسعه دهنده ها می توانند از اکلیپس برای گروه های دیگری از زبان های برنامه نویسی یا پلتفرم های متمایز استفاده کنند اما استفاده از اکلیپس در دنیای توسعه نرم افزارهای اندروید نمی تواند زیاد ادامه داشته باشد. به هر حال نرم افزار اندروید استودیو به طور خاص و مشخص برای توسعه نزم افزار های اندرویدی طراحی شده است.

حال به بررسی برخی از برتری های اندروید استودیو نسبت به اکلیپس می پردازیم.

هر چند که استفاده از ساختار گرادل برای مدیریت پروژه ها در نرم افزار اندروید استودیو بسیار خوب است اما از طرفی نیز اکلیپس از آپاچی و ساختار های XML در سیستم ساختاری خود استفاده می کند که برای بسیاری از توسعه دهنده های جاوا آشنا است.

کامل کننده ی کدها به صورت پیشرفته:

هردو نرم افزار اندروید استودیو و اکلیپس دارای سیستم کامل کننده ی پیشرفته کد های جاوا هستند اما اندروید استودیو در مقایسه با اکلیپس در بسیاری از موارد در این مورد بهتر عمل کرده است. این خود به معنی ذخیره زمان برای شما است و مطمئنا می دانید که زمان برای یک برنامه نویس بسیار با اهمیت است.(سیارک)

رابط کاربری:

ما می دانیم که رابط کاربری اکلیپس بسیار خوب طراحی شده است و فضای بسیار زیادی را در اختیار شما قرار می دهد زیرا بسیاری از آی دی ای ها باید در آن اجرا شوند. با این حال در اندروید استودیو نیز منو های مختلف طوری طراحی شده اند که کاربر خود به خود می تواند از تعداد زیادی از آنها را مدیریت و استفاده کند. علاوه بر این اندروید استودیو با هدف توسعه اندروید ساخته شده است این در صورتی است که محیط اکلیپس طراحی شده است تا آی دی ای های بسیاری همراه با زبان های برنامه نویسی مختلف و پلتفرم های متفاوت در آن استفاده شود.

سازماندهی پروژه ها :

هر دو محیط به شیوه های مختلف سعی دارند تا در سازماندهی کردن پروژه ها به شما کمک کنند ولی تفاوت زمانی مشخص می شود که شما بخواهید از پروژه های مختلف در اکلیپس استفاده کنید. برای رفتن از یک محیط کار به محیطی دیگر لازم است دوباره اکلیپس را رستارت کنید و این کار اغلب زمان زیادی از شما می گیرد و خسته کننده است.

کارکرد و ثبات سیستم :

نرم افزار اکلیپس بر پایه جاوا طراحی شده است و در مقایسه با نرم افزار اندروید استودیو از آی دی ای های بزرگ و سنگین بر استفاده می کند بنا براین نیاز دارد حافظه ی رم بیشتر و سرعت سی پی یو بیشتری به عملکرد آن اختصاص یابد. از طرفی دیگر اندروید استودیو با باگ های کمتر ی طراحی شده است و متعاقبا عملکرد بهتر و کارایی و بازدهی بیشتری دارد و نسبت به اکلیپس حافظه و سرعت سی پی یو کمتری نیاز دارد.

باتوجه به آنچه بیان شد نرم افزار اندروید استودیو به طور مشخص از رقیب خود اکلیپس بهتر است و جایگاه خود را در راه توسعه نرم افزار های اندرویدی از دست داده است. با تولد اندروید استودیو زمان مرگ اکلیپس در برنامه نویسی اندروید پایان یافت.

اگر شما می خواهید اکلیپس را کنار بگذارید و از اندروید استودیو استفاده کنید امتحان کردنش ضرری ندارد. من به شما توصیه می کنم حتما اندروید استودیو را امتحان کنید، از آن استفاده کنید و خودتان قضاوت کنید کدام یک بهتر است. من مطمئنم که از آن خوشتان خواهد آمد اما شاید مثل من نتوانید اکلیپس را نیز به طور کامل کنار بگذارید.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید