خبر - صفحه 3

اخبار روز

6 آذر 1395

5 آذر 1395

پزشکی
سرطان روده بزرگ سومین عامل سرطان در میان زنان است و هم چنین یکی از معدود سرطان هایی است که ما می توانیم قبل از آغاز، آن را متوقف کنیم

غربالگری سرطان کولون: آن را به تاخیر نیندازید

سرطان یک بیماری ویرانگر است، که هر سال جان میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. خواه شما و یا کسی که او را دوست دارید مبتلا به سرطان تشخیص داده شده شود، ما برای کمک اینجا هستیم. در ابن پست، نکات مفیدی برای پیشگیری، تشخیص، مقابله و درمان انواع مختلف سرطان دریافت می کنید.

4 آذر 1395

پزشکی
زهرهای کشنده مفید هستند.مادر طبیعت یک منبع مولد و فوق‌العاده برای داروها بوده است".

زهرهای مرگبار مخلوقات ممکن است الهام‌بخش نسل بعدی مُسَکن‌ها باشند

کینگ یکی از محققان دانشگاه کوئیزلند در استرالیا است که به مطالعه نوروتوکسین‌ها می‌پردازد که به این موجودات امکان فلج کردن و کشتن طعمه خود را می‌دهد. توکسین‌ها (سموم) باعث غیرفعال شدن یک کانال در غشای انواع مختلف سلول‌های عصبی می‌شوند.

جهان
"طبیعت یک منبع مولد و فوق‌العاده از داروها بوده است"

سمی ترین حلزون دریایی

حلزون‌های مخروطی یک سم تکامل یافته مخصوص دارند. پپتیدهای زهر آنها طیف گسترده‌ای از اهداف دارند، از جمله کانال‌های سدیم، کانال کلسیم و گیرنده‌های دیگر.

2 آذر 1395

جهان
این احتمال را داده‌اند که چشمک زدن این ستاره عادی نیست و این چشمک زدن به دلیل حضور یک ساختار مصنوعی عظیم است.

اخترشناسان چگونه میتوانند راز "ستاره ی عجیب مگاساختاری" را حل کنند

او در عین کند و کاش در داده های تلسکوپ فضایی کپلر ناسا، که بر علائم سیارات محوری 150000 ستاره نظارت میکند، متوجه شیء شد که شبیه بقیه نبود. یک تک ستاره که نام رسمی آن KIC 8462852 است اما نام غیررسمی آن ستاره تابی است، و به صورت غیر قابل توضیحی چشمک میزند

30 آبان 1395

پزشکی
مدت‌هاست که به رابطه‌ی بین اضافه وزن و خطر ابتلا به سرطان پی برده‌ایم.

خطر ابتلا به سرطان در زنان با تعداد سال‌هایی که با اضافه‌وزن پشت سر می‌گذارند افزایش می‌یابد

نتایج این پژوهش، که روی تقریباً 75 هزار زن انجام شده است، نشان داد که هرچقدر زنان مدت زمان بیشتری را با اضافه‌وزن بگذرانند، خطر ابتلا به سرطان‌ سینه، رحم، روده‌ی بزرگ و کلیه‌ها در آنها افزایش می‌یابد.

29 آبان 1395

جهان
صد دستگاه ولووی اول که قرار است در 2018 در خیابان‌های اصلی لندن آزمایش شوند با سایر خودروها فرقی ندارند. ا

وولو نگران رانندگانی است که برای خودروهای بدون‌راننده ایجاد مزاحمت می‌کنند

نگرانی اصلی اکثر کمپانی‌هایی که مشغول آزمایش خودروهای بدون‌راننده هستند این است که وسایط نقلیه‌ی بدون‌راننده از قوانین راهنمایی و رانندگی پیروی کنند و تصادف نکنند. کمپانی ولوو، خودروسازِ سوئدی، نگرانی دیگری در خصوص رانندگانی دارد که ممکن است برای خودروهای بدون‌راننده در جاده ایجاد مزاحمت کنند.

28 آبان 1395

جهان
به همان اندازه که دی اکسید کربن در جو افزایش می یابد، گرمای بیشتری حفظ می شود ولی سوال این است چقدر بیشتر؟

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را با بیشترین سرعت ممکن پیگیری کنیم

شکی نیست سیاره ما هر روز گرمتر و گرمتر می شود اما ممکن است حتی بدتر از چیزی که فکر می کنیم باشد. دانشمندان الان بر این باورند که شاید برای جلوگیری از درجه دما 7.36 سلسیوس (13.25 فارنهایت) در مراحل قبل صنعتی در سال 2100 دیر شده باشد.

27 آبان 1395

پزشکی
معمای پزشکی پسران خورشیدی

برادرانی که با غروب آفتاب فلج می شوند

شعیب احمد 13 ساله و برادرش عبدالرشید 9 ساله در طول روز مانند کودکان دیگر هستند بیرون میروند، راه میروند، با دوستانشان بازی میکنند.اما با غروب آفتاب، این برادران پاکستانی فلج میشوند

پزشکی
محققان بتازگی یک راه امن تر برای تولید یکی از حیاتی ترین داروهای ما، بدون نیاز به بافت حیوانات کشف کردند.

تولید داروی متداولِ هپارین، رقیق کننده ی خون بدون استفاده از بافت حیوان

محققان بتازگی یک راه امن تر برای تولید یکی از حیاتی ترین داروهای ما، بدون نیاز به بافت حیوانات کشف کردند. برای اولین بار در جهان، مهندسان زیستی از سلول های انسانی برای ایجاد داروی متداولِ هپارین، یک رقیق کننده ی خونِ نجات بخش، استفاده کردند.

26 آبان 1395

25 آبان 1395

24 آبان 1395

23 آبان 1395

حوادث
ایلان ماسک برخی سرنخ ها را مطرح کرد که قبلا فاش نشده بود از جمله این حقیقت که «اکسیژن بقدری سرد بوده که منجمد شده است»

ایلان ماسک سرنخ‌هایی درباره علت انفجار راکت Space X ارائه می‌دهد

با توجه به گفته های ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت، امکان دارد راکت Space X که در یک سپتامبر، در کیپ کاناورال منفجر شد شرایطی چنان غیرعادی برایش مهیا شده باشد که سوخت اکسیژن مایع آن احتمالا قبل از انفجار یخ زده باشد.

پزشکی
فضانوردان از اواخر دهه 1980، از زمانی که ماموریت‌های فضایی طولانی‌تر شد، وجود کمردرد را گزارش کرده‌اند.

رفتن به فضا موجب کمردرد می شود

شش ماه اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی می تواند موجب بروز کمردرد فضانوردان شود. با توجه به مطالعات جدید صورت گرفته، امکان دارد تا 2 اینچ قدشان کشیده شود، که این موجب تضعیف عضلاتی است که ستون فقرات را نگه می‌دارند.

21 آبان 1395

جهان
خیمه‌ای برای سرپناه بر پا کن، هر چند همه رشته‌ها گسسته شده تا انتهای عشق مرا برقصان

شاعر، ترانه‌سرا و هنرمند افسانه‌ای، لئونارد کوهن، درگذشت

با زیبایی‌ات، مرا به نوای سوزان ویلون برقصان در میانه‌ی اضطراب، تا آرام و مطمئن شوم، مرا برقصان مانند یک شاخهٔ زیتون مرا بردار، چون فاخته‌ای در راه خانه باش تا انتهای عشق مرا برقصان، تا انتهای عشق مرا برقصان

20 آبان 1395

19 آبان 1395

پزشکی
وقتی جوان بودم، مدرسه آسان تر بود. بخاطر یک چیز، هیچ عفونت MRSA برای نگرانی وجود ندارد.

آیا عسل مانوکا با عفونت MRSA مبارزه می کند

MRSA یک باکتری استاف است که مقاوم به آنتی بیوتیک است. این باکتری، وقتی دیواره ی حفاظتی پوست ما توسط خراش های کوچک یا دیگر آسیب ها خراب می شود، سرایت می کند. هنگامیکه جای ثابتی پیدا کرد، می تواند بشدت گسترش یافته و منجر به عفونت های دردناک، و حتی خطرناک شود.

18 آبان 1395

جهان
او یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک است و از سال ۱۳۵۸ تا کنون نیز سرپرستی تدوین و تالیف «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» را برعهده داشته است.

توران میرهادی درگذشت

وی استاد ادبیات کودکان، نویسنده و متخصص آموزش و پرورش یکی از شخصیت‌های برجسته فرهنگی است که بیش از ۶۰ سال در گستره آموزش و پرورش، فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان کوشیده و در این روند یکی از چهره‌های تاثیرگذار بوده است.