خبر - صفحه 4

اخبار روز

13 دی 1395

11 دی 1395

پزشکی
همه جا پرشده از پیام هایی که از خطر Wi-Fi و موبایل و ابزارهای ارتباطی خبر می دهند. (البته بدون منبع)

آیا Wi-Fi خطرناک است؟

همه جا پرشده از پیام هایی که از خطر Wi-Fi و موبایل و ابزارهای ارتباطی خبر می دهند. (البته بدون منبع)

10 دی 1395

8 دی 1395

5 دی 1395

پزشکی
این پلیمر هدایتگر تحت عنوان پلی آنیلین نامیده می شود .

پچ پلیمری ، نجات دهنده زندگی پس از حمله قلبی

محققان پچ پلیمری را توسعه داده اند که می تواند برای بهبود پالسهای الکتریکی قلب روی آن نصب شود چیزی که می تواند به عوارض کمتر برای قربانیان حملات قلبی منجر شود . پچ پلیمری که توانایی ماندگاری طولانی و انعطاف پذیری را دارد به منظور محدود کردن آریتمی قلبی ، اختلال خطرناک قلب که می تّواند پس از حمله قلبی رخ دهد، طراحی شده است .

3 دی 1395

پزشکی
این پیشرفت است.

اولین نوع واکسن  HIV در سال 2017 وارد فاز دوم مطالعاتی می شود

پس از این که مطالعات فاز اول ثابت کردند که نوع جدیدی از واکسن HIV ایمن برای استفاده ی انسان است، این واکسن در سال 2017 وارد فاز دوم آزمایشات بالینی می شود.واکسن جدید بالقوه بر روی 600 فرد از آمریکای شمالی آزمایش می شود تا بررسی شود که چه قدر می تواند از ابتلا به ویروس جلوگیری کند.

20 آذر 1395

پزشکی
رای سال ها دانشمندان جستجو برای علت بیماری پارکینسون را به مغز محدود کرده یودند

بنا به تحقیقات جدید علت پارکینسون ممکن است در روده ها باشد نه در مغز

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است ما در مورد علت بیماری پارکینسون در تمام این مدت اشتباه فکر می کرده ایم.بیماری پارکینسون که اغلب با لرزش، سفتی، و اختلال در حرکت، ناشی از تخریب عمیق نورون ها در بخشی از مغز در ارتباط می باشد.

19 آذر 1395

17 آذر 1395

16 آذر 1395

15 آذر 1395

جهان
صور کنید افراد زیادی در یک اتاق وجود دارند ولی تنها یک در برای خروج وجود دارد. نرخ خروج ثابت است، بنابراین زمان زیادی

مگنت ها معجزه نیستند، اما تشعشعات خورشیدی با جادو می سوزند

حقیقات سالیانه جدید در توضیح چگونگی انفجارهای بزرگ و حجیمی که روی سطح خورشید اتفاق می افتد و باعث ایجاد تشعشعات خورشیدی می گردند، که در زمان کمی مقدار انرژی زیاد و غیر قابل باوری را آزاد می کنند، شکست خورده اند...

14 آذر 1395

جهان
معافیت مالیاتی حقوق سال 1396

معافیت مالیاتی حقوق در سال 1396

سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم مصوب 66/12/3 و اصلاحات بعدی آن در سال 1396 مبلغ یکصدوهشتاد میلیون ریال در سال تعیین می شود.

13 آذر 1395

پزشکی
هیپوکامپوسِ ما ناحیه‌ی از مغز که مسئول حافظه است تا حد زیاد در تمایل ما به تکمیل جملات دیگران نقش دارد.

یافته‌ای که حافظه و زبان را برای اولین بار به یکدیگر پیوند می‌دهد

این مطلب نشان می‌دهد که مغز ما به طور خودکار تلاش می‌کند تا جاهای خالی جملات را برپایه‌ی حافظه‌ی زبانی ما و طرز بیانِ شخص مخاطب تکمیل کند، یافته‌ای که حافظه و زبان را برای اولین بار به یکدیگر پیوند می‌دهد.

پزشکی
خاطرات کودکی ما ممکن است هنوز جایی در مغز پنهان باشند.

بازگرداندنِ خاطرات فراموش‌شده‌ی کودکی

اکثر ما نمی‌توانیم چیزی را پیش از سه سالگی به‌یاد آوریم، اما مطالعه‌ی جدید پیشنهاد می‌کند که این خاطرات به جای آنکه برای همیشه محو شده باشند، شاید در جایی از مغز ما نهفته باقی مانده باشند و آماده‌اند که تحت شرایط مناسب دوباره یادآوری شوند.

12 آذر 1395

10 آذر 1395

پزشکی
بین سالهای 2000 تا 2015 برآورد شده که 75 درصد کاهش مورد سرخک گزاش شده است و 79 درصد ریزش در میزان مرگ و میر از طریق سرخک رخ داده است.

واکسنِ سرخک، جان نزدیک به 20 میلیون را از سال 2000 نجات داده است

این یک موفقیت بی نظیر برای سلامت عمومی است. درواقع، همه ما به گونه ای فراموش کرده ایم که چقدر سرخک کشنده بوده است.اما همه خوش شانس نبودهاند با وجود همه پیشرفت ها، گزارش نشان داده که هنوز تقریبا 400 کودک در روز از سرخک در جهان می میرند.

8 آذر 1395

پزشکی
باکتری مورد بررسی Bdellovibrio bacteriovorus  نام دارد ،و به عنوان باکتری درنده شناخته میشود چون میگردد و هم نوع خود را میخورد.

دانشمندان از باکتری ها برای کشتن ویروس های مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده کرده اند

اگر همه چیز همین طور پیش رود،پیش بینی شده که ویروس های مقاوم به آنتی بیوتیک تا سال 2025،جان 10 میلیون نفر را بگیرند، و تاکنون ما راه حلی نداریم.اما محققان دریافتند که میتوانیم در مبارزه با آتش از آتش استفاده کنیم. یک باکتری درنده نشان داده که میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک را میکشد.

7 آذر 1395

جهان
مصر، کشف بقایای یک شهر گمشده را که قدمت آن به بیش از 7000 سال بازمیگردد، اعلان نمود ؛ این شهر، در استان سوهاجِ مصرِ علیا واقع شده است.

کشف بقایای یک شهر گمشده در مصر با قدمت بیش از 7000 سال

این شهرستان باستانی مسکونی ، در نزدیکیِ یک قبرستان، که قدمت آن به 5,316 سال پیش از میلاد مسیح بازمیگردد، کشف شده است، و بعنوان یکی از بزرگترین کشف‌های باستان‌شناسی که به دوران پادشاهی اولیه‌ی قبل از تاریخ مصر باستان که از حدود 5 هزار سال پیش آغاز شده است، باز میگردد.

پزشکی
دانشمندان موفق شده اند که سلولهای زنده را برای ایجاد پیوندهای کربن سیلیکون مدیریت نمایند

برای اولین بار، سلولهای زنده ، پیوندهای کربن سیلیکون را تشکیل دادند

در حالیکه دانشمندان، قبل از این، به پیوندهای کربن سیلیکون دست یافته بودند این پیوندها در هر چیزی، مثل رنگها، و نیمه هادیهای کامپیوتری و صفحات تلویزیون وجود دارد اما این مواد، تاکنون در طبیعت بدن موجودات یافت نشده بودند، و این سلولهای جدید ، به ما کمک میکنند تا به میزان بیشتری، در باره احتمال ایجادِ زندگیِ مبتنی بر سیلیکون در هر جایی از جهان، درک مناسبی پیدا کنیم.

پزشکی
محققان میگویند که این تکنیک، حتی میتواند برای کمک به درمان در شرایطی مانند اختلالِ استرسِ پس از سانحه (PTSD). ، نیز کمک کننده باشد.

هک کردنِ مرکز ِترسِ مغز توسط دانشمندان علوم اعصاب

دانشمندان علوم اعصاب، در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه ، با استفاده از هوش مصنوعی(AI) و تکنولوژی اسکن مغر، برخی ترسهای خاص را از مغز بیماران حذف نمایند و این تکنیک خواهد توانست زندگی افرادی را که دارای ترسهای فلج‌کننده هستند( مثل افرادی که دارای ترس از نوعی عنکبوتهای خرمن، که تصویر آنها در بالا نشان داده شده ، هستند)، متحول نماید.

پزشکی
اولین در دنیا است. یک سیستم کاشت کامل که در خانه بدون نیاز به کمک کارشناسان کار می کند و کارایی دارد".

انجام اولین ایمپلنت مغز در دنیا

زنِ فلجی در هلند اولین فردی است که برای نوع جدید کاشتِ مغز مناسب تشخیص داده شده است. این کاشت به بیمارانی که نمی توانند حرف بزنند یا حرکت کنند توانایی ایجاد ارتباط از طریق افکارشان را می دهد.

6 آذر 1395

جهان
دانشمندان نوع جدیدی از فیبر عضلانی مصنوعی نایلونی را ساخته اند، که میتواند روزی روبات های همنشین آینده را واقعی تر ازهمیشه تحویل دهد.

انسان مصنوعی میتواند با این عضلات نایلونی جدید حتی واقعی تر باشد

برخلاف عضلات مصنوعی قبلی،این تکنولوژی جدید تولید ارزان و ساده ای دارد،که ان را تبدیل به انتخاب بهتری میکند اگر بخواهیم روبات هایمان خودشان را به طریق مشابه مردم گوشت و خون دار، انعطاف وحرکت دهند و خود را تعمیرکنند.

پزشکی
"من فکرمیکنم به صورت منجمد نگه داری شدن شانسی برای مداوا و بیدار شدن به من میدهد،

میخواهید مرگ را با انجماد بدن خود فریب دهید؟ این چیزیست که باید منتظر آن باشیم

مرگ زودرس یک جوان تراژدیی خاص است و نمیتوان تحت تاثیر آن قرار نگرفت.براساس گزارشات روزنامه،تعداد زیادی از کودکان ،برخی به جوانی هفت سال نیز،برای آنکه بعد از مرگشان منجمد شوند،ثبت نام کرده اند.