WannaCry دوباره فعال شده است

مراقب باشید، باج افزار WannaCry دوباره فعال شده و درحال پخش شدن است.

WannaCry یک کرم است که باج افزار WannaCryptor را روی سیستم ویندوزی شما نصب و درنهایت با دیدن پیام بالا کار تمام است. بعد از دیدن این پیام تمامی فایل های شما قفل شده و غیرقابل استفاده می شوند.

این باج افزار توسط هکرها کنترل می شود و بعد از پرداخت پول به صورت bitcoin اجازه استفاده از فایل ها را به شما می دهد. البته پرداخت پول به این افراد سودجو اصلا توصیه نمی شود ولی درصورتی که واقعا به فایل ها نیاز دارید راهی غیر از این هم ندارید.

برای جلوگیری از الوده شدن به WannaCry باید ویندوز خود را اپدیت کنید. حتی اگر از نسخه های کرک شده ویندوز استفاده می کنید اپدیت MS17-010 را از لینک زیر دریافت و نصب کنید.

https://docs.microsoft.com/en-us/security-updates/securitybulletins/2017/ms17-010

بعد از نصب اپدیت مطمئن شوید که قبلا به WannaCry آلوده نشده اید. برای این کار فقط کافی است به پوشه c:\windows سری بزنید. این باج افزار فایل mssecsvc.exe یا mssecsvr.exe را در پوشه اصلی ویندوز قرار می دهد. اگر این فایل ها را مشاهده نکردید مشکلی نیست و بعد از نصب اپدیت بالا دیگری نگرانی نخواهید داشت.

درصورتی که سیستم به WannaCry آلوده شده بود چه کار کنیم؟

راحت ترین کار نصب ویندوز جدید است، اگر تعداد نرم افزارها زیاد است یا سیستم مروبط به سرور است و امکان تعویض ویندوز را ندارید یک انتی ویروس خوب پیدا کنید.

پیشنهاد ما EMSISOFT ANTI-MALWARE است که در اولین برخورد توانسته  WannaCry را از بین ببرد.

اگر به انتی ویروس بالا دسترسی نداشتید از HitmanPro استفاده کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید