کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را با بیشترین سرعت ممکن پیگیری کنیم

دانشمندان می گویند دیگر تغییر آب و هوایی "در پایان کار" است.

آیا به طور کامل آن را از بین برده ایم؟

شکی نیست سیاره ما هر روز گرمتر و گرمتر می شود اما ممکن است حتی بدتر از چیزی که فکر می کنیم باشد. دانشمندان الان بر این باورند که شاید برای جلوگیری از درجه دما 7.36 سلسیوس (13.25 فارنهایت) در مراحل قبل صنعتی در سال 2100 دیر شده باشد.برای همین است که حد بالایِ 4.8 درجه سلسیوس (8.6 درجه فارنهایت) از طرف پانل بین المللی روی تغییر آب و هوا (آی پی سی سی) در 2014 پیش بینی شد، و مطالعه جدیدی نشان داد که ما حساس بودن زمین به گازهای گلخانه ای را کوچک می انگاریم. (سیارک)

دانشمندان آمریکایی و آلمانی میانگین های درجه دما را در سیاره ما برای 784000 سال بررسی کرده اند تا تا بدانند درجه دما در 2100 چه اندازه خواهد بود.براساس نتایج آنان، به نظر می آید دی اکسید کربن بالا باعث خواهد شد که جو خیلی زودتر از آنچه تخمین زده شده گرم شود.توبیاس فردریش، محقق ارشد از دانشگاه هاوایی در منوا توضیح می دهد "نتایج ما حاکی از آن است که حساسیت زمین به تغییرات در دی اکسید کربن جوی با گرم شدن آب و هوا افزایش می یابد".در حال حاضر، سیاره ما در مرحله گرمی قرار دارد بین دو دوره یخبندان و نیاز است حساسیتِ آب و هوایی مرتبط در پروژه های آینده با فعالیت های انسان لحاظ شود".به همان اندازه که دی اکسید کربن در جو افزایش می یابد، گرمای بیشتری حفظ می شود ولی سوال این است چقدر بیشتر؟

مدل های تغییرات آب و هوایی برای یافتن ارتباط بین دی اکسید کربن و گرمای گیرافتاده بیشتر به شبیه سازی کامپیوتری وابسته است. فردریش و همکارانش به روش دیگری به تاریخ آب و هوا نگاه کرده اند.برای نشان دادن تغییرات اب و هوایی زمین در هزاران سال، آنها هسته رسوبات دریایی، هسته یخ ها، و جریانات زمینی معروف به گردش های میلانکوویچ را مورد مطالعه قرار داده اند چگونه تغییرات چرخش زمین و شیب روی خورشید در گرم کردن تاثیر می گذارد. (سیارک)

درجات گازهای گلخانه ای را آنها از طریق حباب های هوا روی هسته های یخ را درآخرین هشت گردش های یخبندان (تقریبا 800000 هزار سال) تخمین زده اند.با این اطلاعات، آنها نتیجه گرفتند که زمین به گرم شدن در فازهای گرمایی بین یخبندان (دوره های بین عصرهای یخبندان) حساس تر بوده است درست مثل همانی که الان ما در آن قرار داریم.محققان همچنین افزایش دمایی بین 4.78 و 7.36 درجه سلسیوس را تخمین زده اند (8.6 و 13.25 درجه فارنهایت) که بالاتر از درجات قبل صنعتی در 85 سال آینده است اگر خارج شدن گازهای گلخانه ای با همین روال پیش رود.

این به این معناست که ما باید هر چه زودتر خروج گازهای گلخانهای را متوقف کنیم.چرا که افزایش 7.36 درجه ای (13.25 درجه فارنهایت) "پایان کار" برای سیاره ما خواهد بود. این نکته را مایکل مان از دانشگاه ایالت پن که در تحقیق حاضر نبوده نیز به ایان جانستون در ایندپندنت گفته است.مان برای تولید "چوب های هاکی" در چارت اب و هوایی معروف است که افزایش دمای جهانی را از آغاز قرن بیست نشان می دهد. (سیارک)

وی گفت "با "پایان کار برای آب و هوا" منظورم این است که ایجاد تعادل گرمایی زیر مرحله خطر (که بیشتر از 2 درجه سلسیوس است و 3.6 درجه فارنهایت) پایان یافته است".

اندرو گانوپولسکی، یکی از محققان در این مطالعه از موسسه پست دام در تحقیقات تاثیر آب و هوا در آلمان، تایید می کند که دانشمندان در مورد درجات گرمای جهان به اجماع نرسیده اند انطور که ما انتظار داریم.او به ایندپندنت گفت "در حوزه علمی ما نمی توان صد در صد مطمئن بود. همیشه عدم قطعیت هایی است و ما در این مقاله به آنها پرداخته ایم. اگر نتایج بیشتری از این قبیل داشته باشیم پس دلایل بیشتری برای نگران بودن خواهیم داشت".

اما تا جایی که فردریش درگیر موضوع است تردیدی درباره نیاز به انچه باید در اینده اتفاق افتد نیست. وی گفت "تنها راه چاره ،کم کردن گازهای گلخانه ای هر چه سریعتر است".

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید