جایزه نقدی بخش فیزیک «جایزه دستاورد علمی» به کامران وفا، دانشمند ایرانی تعلق گرفت

(سیارک):جایزه نقدی بخش فیزیک «جایزه دستاورد علمی»  به کامران وفا، دانشمند ایرانی دانشگاه هاروارد تعلق گرفت.
به نقل از نیویورک تایمز، بیش از هزار فیزیکدان، ریاضیدان و دانشمندان علوم زیستی روز گذشته بزرگترین جایزه نقدی در زمینه علوم و ریاضیات به ارزش ۲۵ میلیون دلار را از آن خود کردند.

 کامران وفا فیزیکدان ایرانی همراه اندرو استرومینگر از دانشگاه هاروارد و جوزف پولچینسکی از موسسه کاولی، جایزه سه میلیون دلاری بخش فیزیک را برای ارائه نظریه ریسمان دریافت نمودند.(سیارک)

کامران وفا و استرومیگنر در سال ۱۹۹۶ با استفاده از نظریه ریسمان اطلاعات موجود و انتروپی یک سیاهچاله را محاسبه و  پیش بینی استیفن هاوکینگ درباره نشت تابش اشعه ها و انفجار احتمالی سیاهچاله ها را با نتایج به دست آمده از محاسبات خود تایید کردند.

کامران وفا که در سال ۱۳۳۹ شمسی در تهران به دنیا آمده، از استادان دانشگاه هاروارد می باشد که پس از ارائه نظریه ریسمان در سال ۲۰۰۸ میلادی مدال دیراک را از آن خود کرد.

مراسم جایزه دستاورد علمی، توسط سرگی برین از شرکت کوگل، آن وجسیکی، مارک زاکر برگ و پرسیلا چان از فیس بوک، یوری و جولیا میلنر و جک ما ، مالک شرکت  علی بابا و همسرش در سال ۲۰۱۲ برای نخستین مرتبه در آمریکا برگزار و  انتخاب برندگان این جایزه در پروسه ای آنلاین و عمومی می باشد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام