آتش کالیفرنیا صنعت کشاورزی آمریکا را تهدید می‌کند


ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های کالیفرنیا علاوه بر بی‌خانمان کردن هزاران نفر و نابودی منطقه‌ای به وسعت شهر نیویورک، اکثر مزارع آووکادو را سوزانده است.کالیفرنیا تامین‌کننده ۹۰ درصد از آووکادو در ایالات متحده است.
روز شنبه، با ادامه آتش‌سوزی در جنوب کالیفرنیا، مقام‌های محلی گزارش کردند که تقریبا همه مزارع آووکادو منطقه طعمه حریق شده و از بین رفته است.
انجمن صنفی آووکادوکاران به وبسایت 'ای.جی.نت وست' گفته دست کم چند صد هکتار از مزارع آووکادو نابود شده است؛ مزارعی که ۹۰ درصد از بازار بزرگ ایالات متحده را تامین می‌کند.
هم‌زمان روز شنبه (نهم دسامبر - ۱۸ آذر) گزارش شد شمار آتش‌نشانانی که برای مهار این آتش‌سوزی بسیج شده‌اند اکنون به بیش از ۵۷۰۰ نفر رسیده است.
تایید جان باختن یک زن ۷۰ ساله که جسدش در داخل خودرو شخصی اش پیدا شده در کنار مجروح شدن سه آتش‌نشان و خاکستر شدن ۵۰۰ بنا، از خساراتی است که این آتش‌سوزی تاکنون بر جای گذاشته و مزارع و جنگل‌هایی که در مجموع وسعت آنها به اندازه شهر نیویورک است را نابود کرده است.
با ادامه آتش‌سوزی در جنوب کالیفرنیا، اکنون مقام‌های منطقه نگران وارد شدن آسیب جدی به صنعت کشاورزی این ایالت‌اند.
بنا بر گزارش انجمن آووکادوکاران کالیفرنیا، در فصل برداشت سال گذشته، مزارع آووکادو در این منطقه محصولی به ارزش حدود ۴۰۰ میلیون دلار به بازار عرضه کردند.
منطقه ونچورا در ۱۰۰ کیلومتری شمال لس‌آنجلس، قطب اصلی تولید آووکادو در آمریکا محسوب می‌شود. این منطقه کانون نخستین آتش‌سوزی بود که توماس نام گرفت و اکنون به سوی شمال این منطقه و شهر سنتا باربارا در حرکت است.
از بین رفتن این مزارع به آن معنی است که در فصل کاشت بعدی که معمولا در اسفند و فروردین ماه صورت می‌گیرد، در وسعت محدودتری انجام خواهد گرفت.
با وجود این، کارشناسان می‌گویند هنوز ابعاد کامل خسارت این آتش‌سوزی به صنعت کشاورزی جنوب کالیفرنیا، مشخص نیست.
در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعلام وضعیت اضطراری در کالیفرنیا، به این ایالت اجازه داده از منابع فدرال برای مقابله با این واقعه استفاده کند.
بیش از ۲۰۰ هزار از ساکنان مناطق آسیب دیده اکنون بی‌خانمان شده‌اند و جری براون، فرماندار این ایالت پس از آن که روز پنجشنبه یک آتش سوزی جدیدی در حومه شهر سن دیگو آغاز شد، وضعیت اضطراری اعلام کرد.
آقای براون که از مناطق آسیب دیده ونچورا دیدن می‌کرد، خطاب به مردم کالیفرنیا گفت آنها باید با این واقعیت اقلیمی جدید کنار بیایند که از پس در فصل پاییز، آتش‌سوزی‌های متعددی صنعت کشاورزی و جان و مال ساکنان را تهدید خواهد کرد.
اشاره فرماندار کالیفرنیا به خشکسالی‌های بی سابقه در این ایالت و پدیده گرمایش زمین است که متوسط دمای هوا در کالیفرنیا را در چند سال گذشته افزایش داده است.
کالیفرنیا اکنون به لحاظ میزان اضطرار با "درجه بنفش" طبقه بندی شده که بالاترین سطح هشدار برای یک آتش‌سوزی است.
ناظران تغییرات اقلیمی که سال‌هاست از خشک‌سالی و افزایش گرما در کالیفرنیا سخن می‌گویند هشدار داده‌اند وقوع چنین آتش‌سوزی‌هایی که به نظر می‌رسد اکنون بیش از گذشته روی می‌دهد، به زودی به هنجار جدیدی در این منطقه بدل خواهد شد.
اوایل پاییز امسال هم آتش‌سوزی‌های گسترده در منطقه دره نپا تاکستان‌های فراوانی را سوزاند، جان ۴۰ نفر را گرفت، هزاران بنا را نابود کرد و ده‌ها هزار نفر را در شمال شهر سانفرانسیسکو بی‌خانمان کرد.(سیارک

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام