گردبادها

 در این مقاله به نحوه تشکیل گرد بادها وبه بیان داستان افرادی که خود یا اطرافیانشان به وسیله گردباد آسیب دیده اند می پردازیم.

راب در مزرعه خانوادگیشان در تگزاس کار می کرد. یک روز بسیار زیبای بهاری بود، اما سگش بارنی اصلا سرحال نبود. خود را زیر تراکتور قایم کرده بود و نمی خواست اصلا بیرون بیاید. راب فکر می کرد که شاید سگش مریض باشد.

حیوانات احساسات بسیار قوی دارند. بیشتر آن ها می توانند تغییرات آب هوا و اتفاقات بد را احساس کنند. در انسان نیز حسی به نام حس ششم وجود دارد که مانند این حس حیوانات عمل می کند.

اما ناگهان آسمان تیره وتاریک شد. سنگ هایی به بزرگی توپ گلف از آسمان به زمین می افتادند. رعد برق همه جارا روشن می کرد. چند دقیقه بعد، سکوت مرگباری همه جارا فراگرفته بود. به نطر می رسد که بارنی خطر را احساس کرده بود!وقتی باب اطراف را نگاه کرد، توده ی عظیمی از ابر ها را دید که به دور خود می چرخیدند. حباب های بالای آن شبیه شیر در حال جوش بود. باد در حال وزیرن بود و انگار تکه ابری از آسمان به زمین افتاد. یک گردباد!  راب در یک پناهگاه خود را قایم کرده بود. گرد باد به زمین رسید. خاک و گیاهان از زمین کنده شدند و مانند دود آتش بازی بالا می رفتند. گردباد در حال پرخش شروع به حرکت کرده بود و از میان مزارع و زمین ها به سرعت  عبور می کرئ و همه چیز را به درون خود می کشید. گردباد لحظه به لحظه بزرگتر ، قوی تر می شد و چون خاک و گیاهان را نیز با خود می برد بیشتر کثیف می شد. (سیارک)

به گردباد هایی که درون آب تشکیل می شوند گرداب می گویندآن ها از سطح آب بالا می آیند. بلندترین گردابی که تا به حال مشاهده شده 1.6 کیلومتر بلند بوده است.

راب با وحشت به گردباد نگاه می کرد و دید که به سرعت به طرف زمین همسایه اش در حال حرکت است. گردباد درختان و گیاهان و حتی یک ماشین کشاورزی را بلند کرد و با خود برد. گردباد کمی دور شده بود و راب فکر کرد که دیگر در امان است. اما چیزی نگذشت که پی برد در اشتباه بوده است. گردباد مسیر خود را عوض کرده و مستقیم به طرف او در حال حرکت بود. ناگهان گردباد سمت راست مزرعه راب را خراب کرد و با خود برد. ناگهان صدای بلندی شبیه به انفجاربمب به گوش رسید. راب و سگش شروع به فرار کردند گوش های راب دردناک شده و نمی توانست چیزی بشنود و به سختی نفس می کشید.

 

این ها به دلیل این بود که فشار هوا درون گردباد بسیار پایین است و باعث ایجاد ناشنوایی موقتی در مردم می شودو دلیل از جای کنده شدن ساختمان ها نیز هست. گوش های راب بسیار درد می کرد و نمی توانست چیزی بشنود. وقتی به خانه خود در آن سوی مزرعه رسید همه چیز ویران شده بود. در ها و پنجره ها کاملا از بین رفته بودند و بر روی زمین افتاده بودند. اما با وجود این ها راب احساس می کرد که بسیار خوش شانس است زیرا هنوز زنده بود. دوستان راب به کمک او آمدند تا اوضاع را سرو سامان دهد. آن ها نیز درآن دور و اطراف زندگی می کرند اما مزارع آن ها آسیب ندیده بود.

زمانی که توده ی هوای سرد با هوای گرم برخورد می کند، گردباد به وجود می آید.ابرهای استوانه ای چرخنده ای که با سرعت بسیار زیاد به دور خود می چرخند. گردباد ها مرگبارترین بادهای جهان هستند. هیچکس نمی داند گردباد بعدی کی تشکیل خواهد شد. این گردباد ها می توانند یک تراکتور را بلند کنند و به قطعه های کوچک تبدیل کنند. اما جالب است بدانید که گردباد ها به اشیا کوچک آسیب نمی رسانند. یک گردباد نوزادی را بلند کردو 90 متر اورا با خود برد و اورا سالم دوباره به زمین گذاشت بدون این که حتی نوزاد از خواب بیدار شود.

وقتی گردباد ها اجسام را باخود حمل می کنند می توانند آن ها را با خود به مسیرهای طولانی نیز ببرند و بارانی از چیز های عجیب ببارانند. یک گردباد در انگلستان باعث ایجاد بارش بارانی از قورباغه ها شد!

ماجراهای عجیبی از برخورد با گردباد وجود دارد. یک گردباد مردی را 80 کیلومتر با خود حمل کرد و اورا درست در وسط حیاط خانه دوستش پایین انداخت. یک گردباد چند شاخه رز و آب درون گلدان  آن را باخود حمل کرد و در اتاق دیگری پایین انداخت ولی کوزه همچنان سالم بروی میز باقی مانده بود. گردباد دیگری یک شیشه ترشی را با خود حمل کرده بود بدون این که حتی به شیشه آسیبی رسیده باشد.

گردباد ها در اندازه و نوع های مختلف به وجود می آیند. آن ها می توانند باریک بلند و سفید و یا بزرگ و عظیم و سیاه باشند. حتی می توانند قرمز یا سبز نیز باشند. برای مثال اگر یک گردباد از وسط یک لجن زار عبور کند رنگ آن قهوه ای و بسیار بد بو خواهد بود. هرچه گردبادی بیشتر بچرخد قوی تر شده و برسرعت و قدرت آن نیز افزوده می شود. گرد بادهایی که حلقه مانند هستند از این نوع هستند. بعضی در قسمت پایین عریض و در قسمت های بالاتر باریکتر می شوند. بعضی از آن ها شبیه به لوله هستند و بعضی دیگر مانند یک تکه از شیرینی پای هستند.برخی از مردم گردباد را از بیرون دیده اند. اما افراد بسیار کمی وجود دارند که شانس این را داشته اند داخل یک گردباد را ببیند و جان سالم بدر ببرند.

کشاورزی به نامم ویل کلر، از دریچه زیرزمین مزرعه اش درون یک گردباد را دیده است. او زمانی که سعی داشت از ترس گرد باد به زیر زمین مزرعه اش پناه ببرد و در آن را باز کند داخل گردباد را از درون زیر زمین مشاهده کرد. طبق گفته او چندین گردباد کوچک به دور گردباد بزرگتری به سرعت در حال چرخش بودند. این گردباد های کوچک آنقدر قوی بودند که می توانستند ساختمان ها را از جای کنده و خرد کنند. (سیارک)

بعضی از گردباد ها سرعتی معادل سرعت راه رفتن یک انسان دارند اما برخی دیگر به سرعت قزارهای سریع السیر حرکت می کنند.

گردبادها را معمولا با نام طوفان می شناسند. در آمریکا ناحیه ای وجود دارد که به منطقه طوفان   مشهور است.( ایالت اوکلاهاما) این منطقه به دلیل گردبادهای مرگبارش مشهور است. در حد فاصله زمانی آوریل و جولای در سال حدود 300 گردباد در این منطقه به وجود می آید. این گردبادها بیشتر از 80 نفر را به کام مرگ می کشانند. گردباد های به وجود آمده در طول این ماه ها از برخورد هوای گرم جنوب و هوای سرد شمال به وجود می آیند.

گردباد ها با عدد 0 تا 5 درجه بندی می شوند.

درجه 0 به دودکش ها آسیب می رساند.

درجه 1 خطوط تلفن را از جای می کند.

درجه 2 سقف ها را تخریب می کند.

درجه 3 قطار ها تکان می دهد.

درجه 4 حتی خانه های مستحکم را نابود می کند.

درجه 5 هر چیزی را که سر راهش باشد با خود برده و خراب می کند.

در سال 1999 در اوکلاهاما گردبادی با درجه ی 5 به وجود آمد. این حادثه 45 کشته برجای گذاشت. مردم اهالی منطقه تورنادو برای دوری از آسیب دیدن در مقابل گردباد ها در بیرون از خانه هایشان پناهگاه های زیر زمینی دارند.

Gary England یک شبکه هواشناسی در شهر اوکلاهاما است. در زمان پیش آمد مجموعه گردبادهای پشت سر هم تیم این شبکه هواشناسی گاهی اوقات بالغ بر 30 ساعت مشغول به کار هستند. دانشمندان هواشناس در مورد این که هوا چگنه خواهد بود به مردم اطلاع می دهند. همچنین دانشمندان یک ابر کامپیوتر دارند که به آن ها نشان می دهد یک گردباد کجا تشکیل شده و به کجا می رود و سرعت آن چقدر است. در گذشته مردم نمی دانستند که یک گردباد کی شروع می شود اما امروزه دانشنمندان با استفاده از ماهواره های فضایی می دانند که این گردباد ها کجا تشکیل شده اند و به مردم اطلاع می دهند که به سرپناه های زیر زمینی خود بروند تا از آسیب دور باشند.

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید