شناسایی اتمسفر گرداگرد سیاره ای شبیه زمین

(سیارک) : برای اولین بار در اطراف یک سیاره شبیه به زمین اتمسفری را شناسایی نموده اند. منجمان مشغول مطالعه کره ای به نام GJ 1132b بوده اند که حدود یک و نیم برابر زمین می باشد و با فاصله ۳۹ سال نوری از ما می باشد.
 اتمسفر غلیط دور سیاره GJ 1132b  از جنس بخار آب یا متان یا ترکیبی از این دو می باشد.
کشف یک اتمسفر و تعیین مشخصه های آن گام مهمی در مسیر پیدا کردن آثار حیات در سیارات ورای منظومه شمسی می باشد. با این حال بعید به نظر می آید که این سیاره قابل سکونت باشد زیرا دمای سطح آن  ۳۷۰ درجه سانتی گراد است.(سیارک
دکتر جان ساتوورت، سرپرست تحقیقات در دانشگاه کیل، بیان کرده:‌ «حرارت داغ ترین جایی که حیات در زمین در آن دوام می آورد به ۱۲۰ درجه سانتی گراد است و تازه این خیلی پایین تر ازدمای  این سیاره می باشد.»
کشف سیاره GJ 1132b ابتدا در سال ۲۰۱۵ اعلام گردید. این سیاره در صورت فلکی ویلا در نیمکره جنوبی می باشد.هرچند اندازه آن تقریبا مثل زمین می باشد ستاره ای که حول آن می گردد خیلی کوچکتر، خنک تر و کم نورتر از خورشید ما می باشد.
محققان با استفاده از رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی ، این سیاره را هنگام سد کردن بخشی از نور ستاره مرکزی مطالعه کردند.
دکتر ساتورت گفت:‌ «وقتی سیاره از جلوی ستاره رد می شود کمی از نور آن کم می کند ، که راه خیلی خوبی برای یافتن سیارات ترانزیت می باشد و این سیاره هم همینطور شناسایی گردید.»
اما ملکول های مختلف در اتمسفر این سیاره  اگر دارای اتمسفری باشد ، نور خورشید مرکزی را به شکل های مختلف جذب می نمایند که به اخترشناسان امکان جستجوی نشانه های شیمیایی در اتمسفر را می دهند.
رصدهای این سیاره حاکیست که دارای اتمسفری غلیظ حاوی بخار آب، گاز متان یا هر دو می باشد.
دکتر ساتوورت گقت:‌ «یک احتمال اینمی باشد که این سیاره ای به اصطلاح آبیباشد و اتمسفرش از بخار داغ تشکیل شده باشد.»
محققان می گویند غیر ممکن می باشد که این سیاره به علت داغی حاوی آثار حیات باشد اما کشف اتمسفر در آن جستجو برای یافتن موجودات فرازمینی را هیجان انگیزتر مینماید.
دکتر ساتوورت گفت:‌ «ما نشان داده ایم که سیارات واقع در مدار ستاره های کم جرم قادرند دارای اتمسفر باشند و چون تعداد خیلی زیادی از اینها در جهان وجود دارد ، شانس وجود حیات در یکی از آنها را به شدت زیاد می کند.»

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام