اعلام عزای عمومی به احترام قربانیان حادثه ساختمان پلاسکو

(سیارک) : به احترام قربانیان واقعه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، در ایران عزای عموم اعلام شده است.
دراطلاعیه هیئت دولت که روز جمعه، ١ بهمن (٢٠ ژانویه)، انتشار یافت ضمن ابراز تاسف از "حادثه تلخ و اندوهبار آتش سوزی و فروریختن ساختمانی در مرکز تهران که منجر به جان باختن و آسیب دیدن تعدادی از مردم و آتش نشانان متعهد و پرشهامت شد" روز شنبه، فردا، در سراسر ایران عزای عمومی خواهد بود.

روز گذشته، ساختمان پلاسکو، که اولین ساختمان مرتفع تهران محسوب می‌شد، دچار حریق شد و ساعاتی بعد، در حالیکه اعلام شده بود که آتش‌سوزی مهار شده، این ساختمان هفده طبقه فرو ریخت در حالیکه تعدادی از ماموران آتش نشانی در داخل ساختمان بودند.
هنوز در مورد وضعیت زیرآوار ماندگان گزارش رسمی منتشر نشده است اما برخی منابع گفته‌اند که احتمال زنده ماندن زیرآوار ماندگان زیاد نیست. برخی خبرگزاری‌های ایران از یافت شدن اجساد دو تن از قربانیان خبر داده‌اند و گفته می‌شود شرایط زیر آوار از جمله حرارت بالا، احتمال زنده بودن زیر آوارماندگان را کاهش داده است.
صبح جمعه، جلسه کمیته بحران آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو با حضور عبدالرضا فضلی، وزیر کشور، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و مقامات آتش‌نشانی تهران و اورژانس کشور به منظور پیگیری و نظارت بر عملیات آواربرداری تشکیل شد.
رئیس اورژانس گفته بود که بیش از پنجاه مصدوم این واقعه، که اکثر آنان آتش‌نشان بودند تحت درمان قرار گرفتند و روز جمعه، فقط ده نفر از آنان هنوز در بیمارستان بستری هستند. به گفته او، یکی از مصدومان دارای بالای ٦٠ درصد سوختگی بوده و در وضعیت نامساعدی است و خبرگزاری تسنیم نیز گزارش کرد که یکی ازآتش‌نشانان مصدوم حریق روز گذشته در اثر شدت سوختگی در بیمارستان جان سپرده است.
گفته شده که بین بیست تا سی نفر که همگی یا اکثر آنان از ماموران آتش نشانی هستند ممکن است در طبقات زیرین ساختمان زیر آوار مانده باشند و تاکنون اقداماتی شامل تلاش برای حفر تونل جانبی و استفاده از تجهیزات و سگ‌های زنده‌یاب برای رسیدن به آنها انجام شده است. پیشتر شهردار تهران گفته بود که بیست تا سی مامور آتش نشانی جان خود را از دست داده‌اند اما این خبر هنوز هم رسما تایید نشده است.
روز گذشته، سازمان‌های امدادرسانی از حضور جمعیت انبوه مشاهده کنندگان در محل حادثه خبر دادند و گفتند که ازدحام جمعیت عملیات امدادرسانان را با دشواری مواجه ساخته است. حضور این افراد با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و وزیر کشور گفته به پلیس دستور داده است از حضور و رفت و آمد اشخاص به استثنای اعضای گروه‌های عملیاتی در شعاع خاصی از این محل جلوگیری شود. به گفته او، خانواده ناپدیدشدگان به محل خاصی هدایت شده‌اند و به طور مستمر در جریان آخرین اطلاعات قرار می‌گیرند.
برخی منابع از آسیب جدی به یک ساختمان پشت ساختمان پلاسکو و احتمال ریزش آن خبر داده بودند اما در این زمینه اطلاع جدیدی در دست نیست.همچنین، اخباری از تعطیلی مدارس منطقه منتشر شده بود اما مقامات وزارت آموزش و پرورش گفته‌اند که تنها یک دبیرستان دخترانه در نزدیکی محل حادثه واقع شده و هنوز در مورد تعطیلی این دبیرستان یا واحدهای آموزشی دیگر تصمیمی گرفته نشده است.

 (سیارک)  این حادثه را به خانواده بزرگ آتش نشان و بخصوص خانواده های شهدای آتش نشان تسلیت می گوید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید