در سوگ کرمانشاه

 زمین این خانه نا آرام ما چندی پیش ایران عزیزمان را داغ دار کرد. بی شک همه ی ما می دانیم زمینی که با آرامش بر روی آن زندگی می کنیم تنها یک ظاهر فریبنده است و در زیر لایه های آن باطن حقیقی اش بر ما پوشیده است. صفحات تکتونیکی نا آرامی که در کنار یکدیگر می لغزند و سنگ های شناور بر روی مواد مذاب و نا آرام که تن زمین ما را با حرکاتشان به لرزه در می آورند. این ها واقعیت زندگی بر روی زمین ما است و امکان دارد هر کدام از مردمان این ناپایداری را در هر جای زمین تجربه کنند. چندی پیش هم وطنان ما در استان کرمانشاه چشمه ای از نا آرامی زمین را تجربه کردند و چه تجربه سخت و تلخی از زلزله ای که کشته ها و زخمی های بسیاری بر جای گذاشته است. چه کودکان که یتیم شدند و چه مادرانی که داغ دار فرزندانشان هستند. چه خانواده ها که در عرض چند دقیقه از هم پاشیدند و تمام ایران را داغ دار کردند. ما ایرانی هستیم و پیرو این شعر بزرگ مرد پارسی سعدی که می فرماید:

بنی آدم اعضای یکدیگرند  که در آفرینش ز یک گوهرند 

چو عضوی به درد آورد روزگار  دگر عضو ها را نماند قرار

این درد قرار را از تمام مردم ایران گرفته است و همه در پی امداد و کمک رسانی به کرمانشاه این عضو درد دیده هستند. اما چقدر خوب است که این کمک ها هدفمند باشند تا سودمند واقع شوند. بدیهی است که در این شرایط هر کس سعی می کند با توجه به امکانات و توانایی های خود کمک رسانی کند و به گونه ای هم دردی خود را نشان دهد. در این مقاله سعی می کنیم به راهکارهایی برای کمک به این عزیزان بپردازیم که سود مند واقع شوند. با ما همراه باشید و دیگران را نیز از این راهکار ها مطلع سازید.

همان طور که می دانیم از نیاز های اساسی انسان خوراک، پوشاک و مسکن است. اکنون این نیاز ها را سرلوحه ی نحوه کمک رسانی های خود قرار می دهیم.

خوراک:

انسان برای این که زنده بماند به آب و غذا نیازمند است. با این که هوا رو به سردی است و امکان فساد مواد غذایی کمتر است اما در لیست کمک های خود حتما خوراکی های کنسروی را قرار دهید. این نوع غذاها هم زود آماده می شوند و هم امکان فاسد شدنشان کمتر است. حتما در هنگام ارسال آنها به تاریخ مصرفشان دقت کنید و از فرستادن موادی که زمان کمی تا تاریخ انقضایشان باقی مانده است خود داری کنید. در لیست مواد غذایی کمکی خود به خوراکی های پر انرژی و سالم توجه کنید. موادی مانند خرما، کشمش، گردو، بادام و پسته هم پر انرژی و هم سالم هستند.(سیارک)

یکی دیگر از خوراکی های مهم آب است.

در این شرایط که آب شرب کم یاب است و خطر آلودگی آب ها وجود دارد برای جلوگیری از بیماری هایی که بر اثر نوشیدن آب آشامیدنی ناسالم به وجود می آید بسته های آب معدنی را فراموش نکنید زیرا هم از تمیز بودن آنها اطمینان دارید و هم می توان بدون نگرانی از آلوده شدن (به علت پلمپ و بسته بندی استاندارد) آنها را برای مدتی ذخیره کرد.

پوشاک:

متاسفانه این واقعه در فصل سرما رخ داده است. فصل پاییز و باران های ناگهانی و طولانی و همچنین نبود سرپناه گریبانگیر مردم عزیز است. نیاز به کمی از خود گذشتگی داریم. اگر دو پیراهن گرم در خانه داریم یکی از آنها را برای افرادی کنار بگذاریم که زیر سرما بدون سرپناه مانده اند. پتو های اضافه، لباس های گرم، پالتو ها و کت هایی که کمتر استفاده می شوند گزینه های بسیار خوبی برای کمک هستند. شاید به خود بگویید چه توقع زیادی اما برای امتحان در هوای سرد بدون لباس مناسب بایستید. بدون شک بیشتر شرایط سخت این عزیزان را درک می کنید.

 سر پناه :

یکی دیگر از نیاز های اساسی داشتن سر پناه است. برای محافظت در برابر سرما، حمله حیوانات و حفظ حریم شخصی سرپناه یک نیاز اساسی است. لطفا اگر در خانه چادر دارید یا توانایی خرید چادر را دارید حتما این کمک را دریغ نکنید. چادر هایی که ضد آب و سرما هستند گزینه خوبی خواهند بود. با توجه به این که غرب کشور گرفتار این بلای طبیعی شده است و همواره غرب و جنوب غربی کشور مهمان توده های هوای بارانی و سرد است چادر هایی با رنگ تیره کیفیت مناسب و محکم انتخاب کنید تا هم کمتر گرما از دست داده و هم آب به داخل آنها نفوذ نکند. بدون شک نیاز های بسیار زیادی وجود دارد که به دلیل در دسترس بودن اقلام برای خودمان کمتر به آنها توجه می کنیم. اما خودمان را جای این افراد بگذاریم و به خود بگوییم :

اگر من در این شرایط بودم به چه چیز هایی نیاز داشتم؟

افراد زخمی به دارو و مسکن نیاز دارند. در این شرایط رعایت بهداشت چندین برابر اهمیت پیدا می کند پس لوازم بهداشتی برای خانم ها و کودکان، حوله و دستمال کاغذی  و دیگر مواد بهداشتی را فراموش نکنید. همچنین فوم برای داخل چادرها و ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل چادر ها مانند حفر خندق به دور آنها می تواند مفید واقع شود. حتی می توانید توجه به نیاز ها را به افراد متخصص بسپارید. ارگان های خیریه و هلال احمر که نهاد های رسمی هستند می توانند پذیرای کمک های مالی شما باشند تا آنها خود مواد مورد نیاز را شناسایی کرده و تهیه نمایند.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید