جداشدن بزرگترین توده‌ یخی از قطب جنوب

یکی از بزرگ‌ترین کوه‌های یخی که تا کنون توسط محققان ثبت گردیده از منطقه‌ای در قطب جنوب جدا شده است.مساحت این توده یخی، ۶۰۰۰ کیلومتر مربع، معادل هشت برابر مساحت شهر تهران می باشد.
یک ماهواره آمریکایی تصاویری از این کوه یخی شناور را در حال گذشتن از منطقه‌ای به "نام لارسن‌ سی آیس‌شلف" در جنوبگان تصویر برداری کرده است.(سیارک
دانشمندان  بیش از یک دهه قبل در حال مطالعه روی ترکی در یخ‌های منطقه لارسن بوده اند و پیش‌ بینی کرده بودند که این توده یخی ازاین منطقه جدا می شود.
ایجاد گسل در کوه‌های یخی این منطقه از حدود ۳ سال پیش زیاد شده است و از آن زمان احتمال جدا شدن بخشی از آن روز به روز بیشتر شده بود.

یک کوه یخ بزرگ در آستانه جدا شدن از قطب جنوب است 
این توده یخی جداشده که دارای  حدود ۲۰۰ متر ضخامت است، در زمان کوتاه و با سرعت زیادی حرکت نمی کند و چندان از منطقه فعلی خودش دور نمی شود.
اما جریان‌های آب و باد احتمالا این توده عظیم را در نهایت به سمت شمال قطب جنوب هدایت می نمایند و در آن صورت این کوه یخی به مانعی برای کشتیرانی در آن منطقه تبدیل می شود و خطر از اینجا شروع می شود..
گفته می‌شود توده یخی جدید از نظر بزرگی در میان ۱۰ کوه یخی می باشد که تاکنون جدا و روی آب شناورند. اما از بعضی از توده‌های بسیار عظیمی که تا کنون رویت شده ، کوچکتر است.
مساحت بزرگترین کوه یخی شناور در منطقه تحت پوشش ماهواره‌ها در سال ۲۰۰۰ از منطقه "راس آیس‌شلف" جدا گردیدو ۱۱ هزار کیومتر مربع بود . شش سال بعد تکه‌های این کوه یخی غول‌پیکر هنوز روی آب شناور بودند واز آبهای اطراف نیوزیلند عبور کردند.
در سال ۱۹۵۶ گزارشکردند که یک کشتی یخ‌شکن نیروی دریایی آمریکا  با تکه‌ای شناوراز یخ به مساحت ۳۲ هزار کیلومتر مربع ، به اندازه مساحت کشور بلژیک ، برخورد کرده است ، اما در آن زمان ماهواره‌ها در خدمت انسان نبودند تا که این برخورد را ثبت نمایند.(سیارک

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید