تزریق گروه خونی اشتباه بیمار را به کام مرگ فرستاد

تشابه اسمی دلیل مرگ اعلام شده است. بیمارستان قبل از عمل از بیمار خون گرفته و گروه خونی او مشخص شد و در زیر عمل بعد از تزریق خون متوجه واکنش بیمار شدند. بعد از پیگیری مشخص شد بیمار دیگری با همین نام نیز آزمایش خون داده و نتایج قاطی شده است.

بانوی 44 ساله برای عمل به بیمارستان رفته بود ولی بدلیل سهل انگاری کادر بیمارستان فوت شد. از انجایی که همه ما علاوه بر نام و نام خانوادگی، نام پدر و کد ملی نیز داریم واقعا جای تعجب است که همچین اشتباهی ساده ای باعث مرگ این بیمار شده است.

 

وقتی به شخصی گروه خونی اشتباه تزریق شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به این اتفاق بسیار نادر ABO incompatibility reaction یا واکنش ناسازگاری ABO می گویند. خون افراد مختلف باهم متفاوت است. برای مثال اگه گروه خون من A است یعنی من آنتی ژن A دارم، گروه B آنتی ژن B، گروه خونی AB آنتی ژن A و B به صورت همزمان و گروه خونی O هیچ کدام از آنتی ژن ها را ندارد.

سیستم ایمنی بدن بلافاصله بعد از ورود آنتی ژن های اشتباه به آن ها حمله و آن ها را نابود می کند. اگر گروه خونی شما AB باشد مشکلی نخواهید داشت و هیچ وقت دچار این مشکل نخواهید شد.

قبل از تزریق خون، پزشک باید گروه خونی را مشخص کند سپس اقدام به تزریق خون مناسب کند در غیر این صورت ممکن است با ریسک این واکنش مواجه شود.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.