اسیدپاشی در تبریز

اسیدپاشی در تبریز 3 نفر را روانه بیمارستان کرد.

فرزاد رحمانی، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: طی تماس تلفنی در ساعت 1:30 نیمه شب یکشنبه با مرکز اورژانس تبریز، اسیدپاشی در خیابان وحدت گزارش شد.

رحمانی در تشریح وضعیت مصدومان افزود: مردی30 ساله با سوختگی 15 درصد و آسیب شدید چشم چپ، مرد 25 ساله با سوختگی 6 درصد و مرد 48 ساله با آسیب جزئی اندام و چشم توسط اورژانس به بیمارستان سینا منتقل شدند و تحت درمان هستند.

متاسفانه در ماه گذشته دو مورد اسیدپاشی در تبریز گزارش شده است.

 

اگر با چنین صحنه ای مواجه شدید چه کار کنید؟

در گام اول سعی کنید فرد قربانی را ارام کنید، سریعا ساعت، جواهرات و تمامی وسایل فلزی را در بیاورید دقت کنید خود را نسوزانید، برای این کار به دستکش نیاز خواهید داشت.

گام بعدی شستن محل سوختگی با اب برای حداقل 20 دقیقه است. دقت کنید همزمان با مرکز اورژانس با شماره 115 تماس بگیرید و تا زمان رسیدن اورژانس به شستشو ادامه دهید. اگر اب در دسترس نبود می توانید از شیر یا حتی نوشابه استفاده کنید.

 

برای مقابله با اسیدپاشی چه کنیم؟

- مراقب اطراف خود باشید، مخصوصا افرادی که بطری یا لیوان در دست دارند. تقریبا همه حمله های اسیدپاشی توسط افراد آشنا انجام شده است. اگر با شخصی به هر دلیل اختلاف دارید بیشتر مراقب برخورد های او باشید.

- همیشه یک بطری اب کوچک به همراه داشته باشید. آب اسید را شسته و بسیار موثر است.

- از عینک افتابی استفاده کنید، بیشتر اسیدپاشی ها در منطقه صورت انجام شده است. عوارض برخورد اسید با چشم غیرقابل برگشت است.

- اگر حس کردید شخصی قصد این کار را دارد بلافاصله با دست صورت خود را بپوشانید همیشه بدترین اتفاق را در نظر داشته باشید، اگر این یک شوخی مسخره با اب نباشد شما برای همیشه پشیمان خواهید شد که چرا این کار را نکردید.

در نهایت از یکی از دوستان خود بخواهید با یک بطری اب با شما تمرین کند تا در مواقع برخورد واقعی آماده باشید. 

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.