17 بهمن 1395

16 بهمن 1395

این عینک را به چشم می زنید، و همه چیز را همیشه واضح می بینید.
پزشکی

ساخت عینک جدید با توانایی تنظیم عدسی

این پژوهشگران با استفاده از گلیسیرین و با کمک یک دستگاه اندازه‌گیری به وسیله اشعه‌ مادون قرمز، چند مدار الکترونیکی‌، و یک محرک مکانیکی ساخته اند که پوسته‌ پشت لنز را تنظیم می‌کند

12 بهمن 1395

9 بهمن 1395

افرادی هم که چشمشان را از دست می‌دهند، ممکن است علائم مشابهی، با وحود چشم کاذب، داشته باشند.
پزشکی

بیماران ستدرم چشم کاذب، بدون داشتن چشم می‌بینند و حس می‌کنند

افراد دچار نقص عضو( ناحیه دست و پا)، اغلب به خاطر از دست دادن اعضایشان احساس ترس و ناراحتی دارند. این «اعضای کاذب»، احساساتی مثل درد، خارش، مور مور شدن، و حتی احساس برداشتن چیزی را به فرد القا می‌کنند.

27 دی 1395

استفاده از این فناوری فعلا در مرحله آزمایشی است.
پزشکی

فناوری جدید تصویربرداری جان بیماران را نجات می دهد

محققان می گویند استفاده از این شیوه می تواند جایگزین فرایندهای گران قیمت و وقت گیر عکاسی و اسکن هایی شود که با دشواری از بدن انسان تهیه می شود و کاربرد آن معادل با انجام ۱۸ آزمایش جداگانه پزشکی و ترکیب یکباره آنها خواهد بود.

26 دی 1395

تبدیل ساعت‌های هوشمند به پزشک شخصی
پزشکی

تبدیل ساعت‌های هوشمند به پزشک شخصی

ساعت‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های شخصی دارای حسگر، می‌توانند به تشخیص زمان سرماخوردگی فرد و حتی شروع بیماری‌های پیچیده‌ای مانند لایم(نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی) و دیابت کمک کنند.

25 دی 1395

24 دی 1395

این فرایند با اسکن سه بعدی محل شکستگی آغاز و کمتر از یک دقیقه زمان می برد
پزشکی

قالب گیری برای شکستگی در یک دقیقه

محققان آمریکایی نوعی قالب برای شکستگی ساخته اند که در کمتر از یک دقیقه محل شکستگی را قالب گیری می کند.شرکت ActivArmor در ایالت کلورادو آمریکا نوعی جایگزین برای قالب گچ شکستگی ساخته است که سبک و برخلاف قالب های گچی حرکت با آن راحت می باشد.

20 دی 1395

18 دی 1395

حدود ده درصد از موارد ابتلای به آلزایمر در مناطق شهری با زندگی در نزدیک ترافیک سنگین ارتباط دارد.
پزشکی

زندگی نزدیک ترافیک سنگین خطر ابتلای به زوال عقل را افزایش می‌دهد

به گفته گروهی از پژوهشگران، زندگی درنزدیکی خیابان‌های پر رفت و آمد خطر ابتلای به بیماری دمانس (زوال عقل) را افزایش می‌دهد. این نتیجه‌گیری باعث تشدید نگرانی در مورد آثار آلودگی هوا بر سلامت مردم شده است.

16 دی 1395

این مشکلات حرکتی شامل لرزش، گرفتگی عضلات، و کند شدن حرکت می‌شود.
پزشکی

داروی جدید برای مبتلایان به پارکینسون

همچنین درمانی که به طور موثر روند پیشرفت آن را کند ساخته یا مانع از پیشرفت بیماری شود وجود ندارد. هرچند داروهای مشخصی همچون لوودوپا می‌تواند به کنترل مشکلات حرکتی کمک کنند.

13 دی 1395

11 دی 1395

همه جا پرشده از پیام هایی که از خطر Wi-Fi و موبایل و ابزارهای ارتباطی خبر می دهند. (البته بدون منبع)
پزشکی

آیا Wi-Fi خطرناک است؟

همه جا پرشده از پیام هایی که از خطر Wi-Fi و موبایل و ابزارهای ارتباطی خبر می دهند. (البته بدون منبع)

8 دی 1395

5 دی 1395

این پلیمر هدایتگر تحت عنوان پلی آنیلین نامیده می شود .
پزشکی

پچ پلیمری ، نجات دهنده زندگی پس از حمله قلبی

محققان پچ پلیمری را توسعه داده اند که می تواند برای بهبود پالسهای الکتریکی قلب روی آن نصب شود چیزی که می تواند به عوارض کمتر برای قربانیان حملات قلبی منجر شود . پچ پلیمری که توانایی ماندگاری طولانی و انعطاف پذیری را دارد به منظور محدود کردن آریتمی قلبی ، اختلال خطرناک قلب که می تّواند پس از حمله قلبی رخ دهد، طراحی شده است .

3 دی 1395

این پیشرفت است.
پزشکی

اولین نوع واکسن  HIV در سال 2017 وارد فاز دوم مطالعاتی می شود

پس از این که مطالعات فاز اول ثابت کردند که نوع جدیدی از واکسن HIV ایمن برای استفاده ی انسان است، این واکسن در سال 2017 وارد فاز دوم آزمایشات بالینی می شود.واکسن جدید بالقوه بر روی 600 فرد از آمریکای شمالی آزمایش می شود تا بررسی شود که چه قدر می تواند از ابتلا به ویروس جلوگیری کند.

20 آذر 1395

رای سال ها دانشمندان جستجو برای علت بیماری پارکینسون را به مغز محدود کرده یودند
پزشکی

بنا به تحقیقات جدید علت پارکینسون ممکن است در روده ها باشد نه در مغز

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است ما در مورد علت بیماری پارکینسون در تمام این مدت اشتباه فکر می کرده ایم.بیماری پارکینسون که اغلب با لرزش، سفتی، و اختلال در حرکت، ناشی از تخریب عمیق نورون ها در بخشی از مغز در ارتباط می باشد.

19 آذر 1395

13 آذر 1395

هیپوکامپوسِ ما ناحیه‌ی از مغز که مسئول حافظه است تا حد زیاد در تمایل ما به تکمیل جملات دیگران نقش دارد.
پزشکی

یافته‌ای که حافظه و زبان را برای اولین بار به یکدیگر پیوند می‌دهد

این مطلب نشان می‌دهد که مغز ما به طور خودکار تلاش می‌کند تا جاهای خالی جملات را برپایه‌ی حافظه‌ی زبانی ما و طرز بیانِ شخص مخاطب تکمیل کند، یافته‌ای که حافظه و زبان را برای اولین بار به یکدیگر پیوند می‌دهد.

خاطرات کودکی ما ممکن است هنوز جایی در مغز پنهان باشند.
پزشکی

بازگرداندنِ خاطرات فراموش‌شده‌ی کودکی

اکثر ما نمی‌توانیم چیزی را پیش از سه سالگی به‌یاد آوریم، اما مطالعه‌ی جدید پیشنهاد می‌کند که این خاطرات به جای آنکه برای همیشه محو شده باشند، شاید در جایی از مغز ما نهفته باقی مانده باشند و آماده‌اند که تحت شرایط مناسب دوباره یادآوری شوند.

12 آذر 1395

10 آذر 1395

بین سالهای 2000 تا 2015 برآورد شده که 75 درصد کاهش مورد سرخک گزاش شده است و 79 درصد ریزش در میزان مرگ و میر از طریق سرخک رخ داده است.
پزشکی

واکسنِ سرخک، جان نزدیک به 20 میلیون را از سال 2000 نجات داده است

این یک موفقیت بی نظیر برای سلامت عمومی است. درواقع، همه ما به گونه ای فراموش کرده ایم که چقدر سرخک کشنده بوده است.اما همه خوش شانس نبودهاند با وجود همه پیشرفت ها، گزارش نشان داده که هنوز تقریبا 400 کودک در روز از سرخک در جهان می میرند.

8 آذر 1395

باکتری مورد بررسی Bdellovibrio bacteriovorus  نام دارد ،و به عنوان باکتری درنده شناخته میشود چون میگردد و هم نوع خود را میخورد.
پزشکی

دانشمندان از باکتری ها برای کشتن ویروس های مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده کرده اند

اگر همه چیز همین طور پیش رود،پیش بینی شده که ویروس های مقاوم به آنتی بیوتیک تا سال 2025،جان 10 میلیون نفر را بگیرند، و تاکنون ما راه حلی نداریم.اما محققان دریافتند که میتوانیم در مبارزه با آتش از آتش استفاده کنیم. یک باکتری درنده نشان داده که میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک را میکشد.

7 آذر 1395

اولین در دنیا است. یک سیستم کاشت کامل که در خانه بدون نیاز به کمک کارشناسان کار می کند و کارایی دارد".
پزشکی

انجام اولین ایمپلنت مغز در دنیا

زنِ فلجی در هلند اولین فردی است که برای نوع جدید کاشتِ مغز مناسب تشخیص داده شده است. این کاشت به بیمارانی که نمی توانند حرف بزنند یا حرکت کنند توانایی ایجاد ارتباط از طریق افکارشان را می دهد.