26 آذر 1396

25 آذر 1396

24 آذر 1396

23 آذر 1396

13 آذر 1396

12 آذر 1396

نوزادی در شهر دالاس آمریکا از یک رحم پیوندی به دنیا آمد.
پزشکی

نوزادی از یک رحم پیوندی متولد شد

اولین نوزادی که از یک رحم پیوندی در آمریکا متولد شده، در شهر دالاس ایالت تگزاس به دنیا آمد. چند سال پیش در سوئد هم موفقیت مشابهی به دست رسیده بود.

27 آبان 1396

سیستم دیجیتال ردیابی خوردن دارو
پزشکی

قرص دیجیتالی مجوز گرفت

سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از آری‌پی‌پرازول دیجیتال را فقط برای درمان اسکیزوفرنی و حملات مختلط افسرگی شیدایی در اختلال دوقطبی نوع اول یا درمان کمکی در افسردگی صادر کرده است.

21 آبان 1396

واکسن اچ‌پی‌وی نیاز به انجام پاپ‌اسمیر را کم می‌کند
پزشکی

واکسن اچ‌پی‌وی نیاز به انجام پاپ‌اسمیر را کاهش می دهد

در ایران واکسن اچ‌پی‌وی در دسترس است اما جزء برنامه واکسیناسیون سراسری نیست اما دختران نوجوان می‌توانند از پزشک بخواهند که برای آنها این واکسن را تجویز کند و به این ترتیب احتمال ابتلا بهسرطان دهانه رحم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

19 آبان 1396

17 آبان 1396

 در سکته گوش، کری از نوع حسی عصبی است
پزشکی

سکته گوش

وقتی چنین اتفاقی برای بیمار رخ می دهد، یافتن علت اصلی چندان آسان نیست، اما مطالعات نشان داده یک عامل، اشکالاتی را در سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند؛ یعنی شرایط داخلی بدن به هم می خورد و با یک محرک مانند استرس، کری ناگهانی پدید می آید.

10 آبان 1396

 کیفیت حلقه زندگی اجتماعی فرد مهمتر از گستردگی آن می باشد.
پزشکی

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

محققان صفات و ویژگی‌های افراد مبتلا به بیماری زوال عقل را با افرادسالم ، مقایسه کردند تا علائمی ازتاثیر زندگی اجتماعی بر میزان خطر ابتلا به بیماری ، کشف کنند.یکی از موارد کشف شده درباره تعداد دوستان افراد بود ، محققان به این نتیجه رسیدند که تعداد دوستان مهم نیست ، بلکه کیفیت رابطه دوستی است که دارای اهمیت است.

21 مهر 1396

آیا صحبت کردن با تلفن همراه برای سلامتی خطرناک است؟
پزشکی

آیا تلفن های همراه خطرناک هستند؟

چندین سال پیش، مردم آزادانه سیگار میکشیدند و در مورد اثرات آن بر سلامت خود نگران نبودند.امروز، مردم می دانند که سیگار عامل سرطان ریه است، هر چند چرا و چگونگی دقیق آن هنوز ناشناخته است.

10 مهر 1396

سه دانشمند برنده نوبل پزشکی سال ۲۰۱۷ شدند
پزشکی

سه دانشمند برنده نوبل پزشکی سال ۲۰۱۷ شدند

اختلال در ساعت زیستی تاثیر عمیقی بر سلامت انساندارد؛ مثل کار در شیفت‌های متغیر یا پرواززدگی در پروازهای طولانی که اختلاف ساعت مقصد و مبدا زیاد می باشد و باعث به هم خوردن تطابق ساعت بدن با ریتم بیست و چهار ساعته شبانه‌روز می‌گردد.

5 مهر 1396

مردی که ۱۵ سال در کما بود
پزشکی

مردی که ۱۵ سال در کما بود

در فرانسه، مردی که ۱۵ سال در کما بود و زندگی گیاهی داشت بعد از آزمایش یک شیوه جدید درمان، علائم هشیاری از خود نشان داده است.

3 مهر 1396

20 شهریور 1396

16 شهریور 1396

دانشمندان دوربینی ساخته‌اند که با آن می‌توان داخل بدن را دید.
پزشکی

دیدن داخل بدن با دوربین جدید

تا به حال پزشکان مجبور بودند از روش‌های تصویربرداری مثل رادیوگرافی (اشعه ایکس) برای ردیابی این ابزارها در داخل بدن استفاده کنند.

31 تیر 1396

22 تیر 1396

 پاک کردن خاطرات تلخ و دلهره‌آور از ذهن انسان‌
پزشکی

پاک کردن خاطرات تلخ و دلهره‌آور از ذهن انسان‌

آیا علم قادر است که در آینده‌ای نزدیک در یک چشم به هم زدن اثر ضربه‌های روحی و خاطرات تلخ و دلهره‌آور را از ذهن انسان‌ها پاک کند؟این رویا نیست !! تجربه‌ ی علمی انجام شده بر روی حلزون‌ها این رؤیا را به واقعیت نزدیک کرده است !!

21 تیر 1396

زوال عقل یا دمانس به خاطر کهولت سن بوجود می آید
پزشکی

زوال عقل یا دمانس

امروزه با بالا رفتن میانگین سن افراد در جوامع ، این بیماریدر درصد بالاتری خود را نشان می دهد.بر طبق آمار تخمین زده شده در ایران حدود هفتصد هزار نفر به این بیماری مبتلا می باشند.

17 تیر 1396

14 تیر 1396

جدیدترین اسکنر برای مغز
پزشکی

جدیدترین روش برای اسکن مغز

در اسکن معمولی یک نقطه آسیب دیده در مغز بیمار دیده می شود اما در اسکن جدید جزئیات بیشتری از جمله تراکم آکسون های مغز که به رنگ های مختلف نشان داده شده است در عمق مغز ، جایی که تراکم آکسون ها بیشتر است..........