ما از همیشه به واکسن HIV نزدیک تر هستیم

به گزارش (سیارک) دانشمندان یک آنتیبادی را که 98% گونه های HIV را بی اثر میکند شناسایی کرده اند
دانشمندان یک آنتیبادی ساخته شده با بیمار HIV-مثبت که 98% همه گونه های HIV تست شده را بی اثر میکند از قبیل بیشتر گونه هایی که به بقیه آنتیبادی های همان کلاس مقاومند را کشف کرده اند .
به خاطر توانایی HIV به پاسخ سریع به دفاع سیستم ایمنی بدن ، به دست اوردن یک آنتیبادی که بتواند طیف وسیعی از گونه ها را مسدود کند ، بسیار مشکل بوده است . اما حالا که ما یکی پیدا کرده ایم ، میتواند پایه یک واکسن چدید در مقابل ویروس را شکل بدهد .


محققان از انیستیتوی بین المللی سلامت امریکا (NIH) فهمیدند که آنتیبادی ، که NG نامیده شده ، توانست توانایی شناخت ویروس HIV را حفظ کند ، حتی وقتی تغییرشکل داد و از آن جدا شد .
همچنین بیش از 10 برابر نیرومندتر از VRC01 است یک آنتیبادی در همان کلاس N6 ، که تا فاز 2 ازمایش کلینیکی در بیماران انسان ، بعد از حفاظت از میمون ها در برابر HIV برای نزدیک شش ماه ، پیش رفت .
" کشف و مشخصه این آنتیبادی با وسعت و توان استثنایی در برابر HIV یک راهکار جدید مهم برای پیشرفت استراتژی هایی برای جلوگیری و درمان سرایت HIV فراهم میکند . " Anthony S. Fauci از انستیتوی الرژی و بیماری های عفونی بین المللی امریکا گفت .
آنتیبادی یک پروتئین تولید شده به وسیله سیستم ایمنی در پاسخ به بیماری زاهای مضر مثل باکتری و ویروس است .
آنتیبادی ها مسئول شناسایی و نابودی این بیماری زاها به وسیله چسبیدن به انها و خنثی کردن اثر بیولوژیکی آنها ، یا سیگنال فرستادن به سلول های سفید خون برای امدن و نابود کردن انهاست . (سیارک)
وقتی محققان N6 را در معرض 181 گونه مختلف HIV قرار دادن ، توانست 98% آنها را نابود کند ، از قبیل 16 از 20 گونه که به بقیه آنتیبادی های همان کلاس مقاوم اند .
این یک پیشرفت عمده از آنتیبادی VRC01 ، که بیش از 90 % گونه های HIV را از سرایت به سلولهای انسان باز میدارد ، است .
و همانطور که محققان گزارش دادند ، نه فقط N6 وسعت فوق العاده ای نشان داد ، آن را با توان باور نکردنی جفت کرد :
" از آن آنتیبادی هایی که برای پیشرفت کلینیکی درنظر گرفته شده اند ، مثال هایی از آنتیبادی ها که بسیار وسیع اند اما توان ملایمی دارند ( مثل 10E8 و VRC01) یا بسیار پرتوان اند و وسعت کمی دارند ( مثل PGT121 و PGDM1400) وجود دارد .
به هرحال ، کشف آنتیبادی N6 بیانگر این است که این آنتیبادی کلاس VRC01 جدید میتوان هر دو وسعت و توان فوق العاده را در میان قرار دهد حتی در مقابل مقاومت مرسوم ایزوله به آنتیبادی ها در این کلاس ."
پس چرا N6 در برابر HIV بسیار موفق است ؟
محققان این تکامل را در طول زمان ردیابی کردند که ببینند چگونه به دفاع های تغییر شکلی ویروس HIV پاسخ میدهد ، و یافتند که کمتر بر چسبیدن به قسمت های ویروس که مستعد تغییر شکل اند شناخته شده با منطقه V5 تکیه میکند و بیشتر به قسمت هایی که در گونه های مختلف بسیار کم تغییر میکند متکی است .
با پیوستن به ان قسمت های ویروس که بیشتر ثابت است ، N6 میتواند HIV را از چسباندن خودش به سلولهای ایمنهی میزبان و حمله به انها بازدارد که چیزی است که مردم HIV مثبت را بسیار به AIDS اسیب پذیر میکند .
" N6 چنین قابلیتی را که پیوستنش به صورت نسبی به نبود یا کمبود تماس های منحصر به فرد که به طور نوعی در کلاس VRC01 یافت میشد ، بی حس بود رشد داد. " تیم گزارش میکند . (سیارک)
همچنین یافتند که جهش ویروس HIV که برای مقاوم شدن به N6 ناگهان به ندرت اتفاق افتاد ، که نشان میدهد که ویروس نتوانست به این آنتیبادی به سرعت دیگر معالجه هایی که دانشمندان به تازگی کشف کرده اند پاسخ دهد .
"رخداد جهش های مقاومتی بسیار کم N6 نشان میدهد که چنین جهشی با یک هزینه مناسب نسبتا بالایی همراه است ، که ممکن است یک مرز جزئی برای جهش های مقاومتی انتخابی نشان دهد ، " تیم توضیح میدهد .
البته ، این نتایج تا به حال در ازمایشگاه اجرا شده اند ، پس تا وقتی چنین سطوح موفقیت را در ازمایش های انسانی واقعی ببینیم ، باید هوشیارانه خوش بین باشیم .
اما با یک ازمایش تازه ی درمان متفاوت که نشان میدهد HIV را از خون یک مریض پاک کرده است ، و تمرکز محققان بر چیزی که به نظر می آید یکی از 10 بچه را از الودگی به ویروس نگه داشته است ، ما یک پیشرفت واقعی در برابر بیماری انجام میدهیم .
شاید این همان روشی است که ما در نهایت بربیماری غلبه میکنیم .

پست مرتبط :

جهت ساختن یک واکسن موفق برای HIV، از مولکول ها شروع کنید

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید