پزشکی

بازگرداندنِ خاطرات فراموش‌شده‌ی کودکی

شاید راهی برای بازگرداندنِ خاطرات فراموش‌شده‌ی کودکی وجود داشته باشد

یادآوری کامل

(سیارک) : اکثر ما نمی‌توانیم چیزی را پیش از سه سالگی به‌یاد آوریم، اما مطالعه‌ی جدید پیشنهاد می‌کند که این خاطرات به جای آنکه برای همیشه محو شده باشند، شاید در جایی از مغز ما نهفته باقی مانده باشند و آماده‌اند که تحت شرایط مناسب دوباره یادآوری شوند.این نتایج برپایه‌ی تحقیقاتی انجام شده روی موش‌های جوان است، اما دانشمندان فکر می‌کنند که چیزی شبیه این مورد را می‌توان در انسان ها نتیجه گرفت. از این گذشته، ما دانش بسیار زیادی را از روزهای اولیه‌ی زندگی خود کسب می‌کنیم، نظیر نحوه‌ی راه‌رفتن و حرف زدن، و بنابراین خاطرات کودکی ما ممکن است هنوز جایی در مغز پنهان باشند.خاطراتِ دوران  کودکی که ما بزرگترها در به خاطر آوردن آنها مشکل داریم همان چیزی است که از آن با عنوان خاطرات اپیزودی یاد می‌کنند- ارتباطاتِ ویژه درباره‌ی اشخاص، اشیا، زمان‌ها، مکان‌ها و علت رویدادها.

ما این خاطرات اپیزودی را در تمام طول عمر خود می‌سازیم- پدیده‌ای که فراموشی کودکی نام دارد و دیگر حیوانات نیز آن را در هنگام جوانی تجربه می‌کنند.محققانِ دانشگاه نیویورک روی موش‌های 17روزه – به‌مشابه کودکانِ دو یا سه ساله- کار کردند  و آموزش به آنها آموزش دادند تا یکی وجوه جعبه را به احساس شوک الکتریکی ربط دهند.

با آنکه این ارتباط به‌سرعت فراموش می‌شد، به‌سبب سن کم آنها- اما این موش‌ها 24 ساعت بعد دوباره به آن طرف جعبه بازگشتند- این گروه تحقیقات قادر بود تا موش‌ها را وادار کند تا بعد از آن طرف دیگر شوک‌دار را به خاطر آوردند.

«در اینجا ما نشان می‌دهیم که در موش‌ها تجربه‌ای که طی دوره‌ی فراموشی کودکی رخ می‌دهد به صورت حافظه ی نهفته برای مدت طولانی ذخیره می‌شود»، این گروه تحقیقاتی توضیح می‌دهد: «در واقع، یک عامل به‌یاد آوریِ محتوا محور و بلند مدت در حافظه وجود دارد.»همچنین این محققان نگاه دقیق‌تری به فعالیت هیپوکامپوس مغز موش‌های جوان و پیر داشتند- ناحیه‌ای از مغز که با تشکیل خاطرات بلند مدت ارتباط تناتنگی دارد- هم قبل و هم بعد از یادگیری این بررسی را انجام دادند.آنها دریافتند که وقتی هیپوکامپوس آنقدر فعال نباشد، موش‌های جوان در تشکیل خاطرات نهفته‌ چندان و به‌یاد آوری آنها بعداً خوب عمل نمی‌کنند، این موضوع پیشنهاد می‌کند که یادگیری فعال در صورتی مهم است که ما مجبور باشیم از خاطرات اولیه‌ی خود استفاده کنیم.(سیارک

کریستینا آلبرینی، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی، می‌گوید: «در اوایل زندگیف با آنکه مغز نمی‌تواند به‌خوبی خاطرات بلند مدت را شکل دهد، یادگیری است که این کار را می‌کند، امکان ایجاد توانایی‌ها برای شکل‌گیری حافظه‌ی بلند مدت را فرآهم می‌کند. با این حال، مغز باید از طریق یادگیری تحریک شود تا بتواند در عمل خاطره تشکیل دهد- بدون این تجارب، توانایی سیستم عصبی برای یادگیری ناقص خواهد بود.»این محققان پروتیئنی را یافتند که عامل عصبی تروپی مغز را (BDNF) فرا می‌خواند، این عامل به رشد و حفظ نرون‌ها کمک می‌کند و می‌گویند که این عامل به طور ویژه در حفظ خاطرات برای بلندمدت نقش مهمی دارد.با آنکه انسان‌ها و موش‌ها هر دو این پروتئین را دارند، اما هنوز مشخص نیست که آیا زمانی‌که می‌خواهیم خاطراتِ فراموش‌شده‌ی کودکی را به یاد بیاوریم اثری مشابه در مغز ما دارند یا خیر.

اگر دانشمندان بتوانند به نحوی همین اثر بازجمع‌آوری کودکی را در انسان‌ها تکرار کنند- و البته اگر بتوانند- آنگاه دریچه‌ی به سوی خاطرات چندین سال از زندگی ما که هرگز قادر به یادآوری آنها نبودیم باز می‌شود.آندری رودینکو و لی هویی تسای از MIT، که در این تحقیق حضور نداشتند، در یک اظهار نظر  می‌نویسند: «این مطالعه حوزه‌های جدید را بوجود می‌آورد.»

«نشان می‌دهد که وابستگی اولیه به هیپوکامپوس در پستان‌داران از بین نرفته بلکه به صورت نهفته ذخیره شده است تا بعداً یادآوری شود.» (سیارک

اما این واکنش از سوی دیگر دانشمندان در مورد میزان اعتبار آزمایش روی موش‌ها مورد نقد قرار گرفته است و اینکه در نهایت آیا می‌توان این نتایج را بر ذهن انسان نیز تفسیر نمود.

پاتریشیا بائور از دانشگاه اموری به مجله‌ی نیوسانتیست گفت: «این تحقیق بسیار چشم‌گیر است و به ما چیزهای زیادی درباره‌ی توسعه‌ی هیپوکامپوس می‌گوید، اما چیزی درباره‌ی فراموشی کودکی نمی‌گوید.»با آنکه توانایی ما در به‌یادآوری خاطرات فراموش شده‌ی کودکی همچنان باید بررسی شود، اما این مطالعه زمینه‌ای برای تحقیقات آینده است و همچنین فعالیتی را پیشنهاد می‌کند؛ یعنی یادگیری مغزی می‌تواند به تأیید خاطرات در هنگام جوانی کمک نماید.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


سریال «سایمدانگ: خاطرات نور» محصول کره جنوبی از طریق موسسه هنراول به شبکه خانگی عرضه شد.

«یانگوم» با دو نقش کاملا متفاوت در سریال «سایمدانگ: خاطرات نور»

سریال «سایمدانگ: خاطرات نور» محصول کره جنوبی از طریق موسسه هنراول به شبکه خانگی عرضه شد.

 پاک کردن خاطرات تلخ و دلهره‌آور از ذهن انسان‌

پاک کردن خاطرات تلخ و دلهره‌آور از ذهن انسان‌

پاک کردن خاطرات تلخ و دلهره‌آور از ذهن انسان‌

برای انجام این تحقیقات دانشجویانی را در نظر گرفته و آن ها را به دو گروه تقسیم کردند

حقایق جالب در باره کارکرد ذهن انسان بخش اول

برای انجام این تحقیقات دانشجویانی را در نظر گرفته و آن ها را به دو گروه تقسیم کردند

امکان ندارد که خاطره ای مربوط به قبل از 2 سالگی  داشته باشید.

اولین خاطره شما احتمالا هرگز اتفاق نیفتاده است

امکان ندارد که خاطره ای مربوط به قبل از 2 سالگی داشته باشید.

سریال رادیویی «شب های بیدار» که بر اساس خاطرات عزت الله مطهری تهیه و تولید شده است ، در اداره کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش رونمایی شد.

سریال رادیویی «شب های بیدار» رونمایی شد

سریال رادیویی «شب های بیدار» که بر اساس خاطرات عزت الله مطهری تهیه و تولید شده است ، در اداره کل هنر...

دو رمان تازه در نشر مشکی منتشر شده است.

قطعات اعتراف‌گونه یورسنار و ۱۲۰ رمان مینیاتوری مارسل بِئالو

دو رمان تازه در نشر مشکی منتشر شده است.

کودک نیاز دارد که اندوخته‌ی خود را هر روز در روبروی چشمان خود ببینید

شادی شکستن قلک پول

کودک نیاز دارد که اندوخته‌ی خود را هر روز در روبروی چشمان خود ببینید

فراموشی یک نعمت است.

اکنون شواهد علمی در دسترس است که چرا هرگز نباید با عصبانیت به خواب بروید

فراموشی یک نعمت است.

انتظار کافی است. اگر چیزی توجه شما را جلب می کند، بروید و هرچه می توانید بیابید. از طریق این پالایش و کاوش، شما بیشتر متمرکز می شوید و زندگی به گونه ای رقم می خورد که در غیر این صورت تجربه نمی نمودید.

10 درس مهم که از خواندن دفتر خاطراتم آموخته ام

انتظار کافی است. اگر چیزی توجه شما را جلب می کند، بروید و هرچه می توانید بیابید. از طریق این پالایش ...