واکسن اچ‌ پی‌ وی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر را کاهش می دهد


پژوهشگران بریتانیایی می‌گویند زنانی که واکسن ویروس پاپیلومای انسانی واکسن اچ‌ پی‌ وی (زگیل تناسلی یا اچ پی وی) تزریق کرده‌اند  فقط ، به سه بار  تست پاپ اسمیر در عمرشان نیاز دارند.ویروس اچ پی وی عامل ۹۹ درصد موارد سرطان دهانه رحم  است.

برای جلوگیری از این بیماری، بیماریابی سرطان دهانه رحم انجام می شود که به تست پاپ اسمیر معروف است. در این تست که معمولا بدون درد و خونریزی است (بسیارشبیه معاینه اعضای تناسلی خانم‌ها است) اما ممکن است ناخوشایند باشد نمونه‌ای از سلول‌های گردن رحم برداشته می‌شود. بعد این نمونه در آزمایشگاه بررسی می‌شود که آیا تغیرات سرطانی در سلول‌ها دیده می‌شود و آیا ویروس اچ‌ پی‌ وی در دهانه رحم فرد وجود دارد یا نه.
بر اساس توصیه فعلی در بریتانیا زنان باید در طول عمر خود دوازده بار تست پاپ اسمیر انجام دهند.
در این کشور از سال ۲۰۰۸ واکسن اچ پی وی به تمام دختران ۱۱ تا ۱۳ توصیه و تزریق می شود و از آن زمان تا کنون موارد اچ پی وی به میزان زیادی کاهش یافته است.
پژوهشگران دانشگاه کوئین مری لندن می گویند دختران جوانی که واکسن را تزریق کرده اند ، فقط سه بار، سی، چهل، و ۵۵ سالگی نیاز به تست پاپ اسمیر دارند.(سیارک)
پروفسور پیتر ساسینی که این تحقیق را سرپرستی کرده می‌گوید زنانی که واکسن اچ پی وی زده اند بسیار کمتر احتمال دارد به سرطان گردن رحم مبتلا شوند و به همین دلیل نیاز به این همه تست پاپ اسمیر ندارند.در بریتانیا قرار است در سال ۲۰۱۹ واکسن اچ‌ پی‌ وی به بازار وارد شود که در ۹۰ درصد موارد از آلودگی به این ویروس جلوگیری می‌کند در حالی که در واکسن فعلی این میزان هفتاد درصد است.


اچ‌پی‌وی پسران را هم می تواند مبتلا کند اما عوارض آن کمتر از دختران است. در بریتانیا بحث اینکه به پسران هم واکسن اچ‌ پی‌ وی تزریق شود مطرح شد اما تابستان امسال کارشناسان آن را قابل توجیه ندانستند چرا که معتقد بودند با کاهش موارد ابتلا در دختران، شانس ابتلای پسران هم کاهش پیدا می کنند هر چند که منتقدان از این تصمیم ابراز نگرانی کرده‌اند.(سیارک)
در ایران واکسن اچ‌ پی‌ وی در دسترس است اما جزء برنامه واکسیناسیون سراسری نیست اما دختران نوجوان می‌توانند از پزشک بخواهند که برای آنها واکسن اچ‌ پی‌ وی را تجویز کند و به این ترتیب احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید