پژوهشگران معتقدند که اولین جهش در زندگی انسان را ردیابی کرده اند

"مانند یافتن یک سوزن در انبار کاه"

(سیارک) : برای اولین بار،دانشمندان یک نگاه اجمالی به جهش های ژنی ابتدایی در توسعه ی زندگی بشر داشته اند.
با استفاده از کل توالی ژنومی، آن ها زمان را روی نمونه های سلولی از بالغین دور زده اند و آنچه که در ژنوم هنگام وجود جنین میکروسکوپی اتفاق می افتد را فاش کرده اند. آن ها به نتیجه ی مطلوبی رسیده اند، و دو سلول اول ما در رشد ما از هر طریقی مشارکت می کند.
جهش به دو فرم رخ می دهد: فرم های وراثتی را از والدینیمان می گیریم، که در حقیقت در هرسلول بدن پیدا می شود ; و جهش اکتسابی یا سوماتیک که در هر مرحله ای از زندگی یک فرد رخ می دهد، که شامل اولین روزهای زندگی وقتی که جنین هنوز شروع به دونیم شدن می کند می شود.
جهش های سوماتیک لزوما مشکل ساز نیستند ، اما گاهی می توانند سبب سرطان و سایر بیماری ها شوند. هم چنین لزوما در هر سلولی زندگی نمی کنند( که به آن موزاییکی شدن گویند)
ما به صورت منصفانه فهم روشنی از جهش های سوماتیک که در طول مراحل ابتدایی زندگی رخ می دهد نداریم ، زیرا قادر به مشاهده ی این شی در زمان حقیقی نیستیم.
اما امروزه دانشمندان راهی برای ردیابی این جهش به اولین نمود آن ها کشف کرده اند.
نسل شناس جوان سیوک جو از کانون ولکام تراست سنگر در بریتانیا و کانون پیشرفته ی علم و تکنولوژی کره می گوید:"این اولین باری است که بشر به مشاهده ی مکان وقوع جهش در رشد اولیه ی انسان می پردازد. این همانند یافتن سوزن در انبار کاه است."
"تنها تعدادی از این جهش ها در دسترس است، در مقایسه با میلیون ها تنوعات ژنتیکی وراثتی، و یافتن آنها به ما اجازه ی مرور اتفاقات در طی فرایند پیدایش جنین را می دهد.
برای یافتن این جهش ها ، تیم به بررسی خون و نمونه های بافتی از 279 فرد با سرطان سینه پرداخت. استفاده از نمونه های بیماران سرطانی به آنها اجازه ی آزمایشی حول وجود جهش ها در هر دو نمونه ی خون و بافت ، و در نمونه های توموری حذف شده از بافت در عمل جراحی را داد.
به علت اینکه سرطان سینه از یک سلول توسعه می یابد، یک جهش سوماتیک در هر سلول توموری حضور دارد یا در همه حضور ندارد که راهنمایی برای منشا آن است.
با ردیابی و پی جویی جهش های مختلف پخش شده در این نمونه های بافتی متنوع، دانشمندان یک گروه 163تایی جهش های خیلی بزرگ راتایید کردند که باید در داخل تقسیمات اندک سلول اولیه ی توسعه دهنده ی جنین یک فرد رخ داده باشد.(سیارک)
این یافته به آنها یک دید منحصر به فرد برای چگونگی فعل و انفعال جنین اولیه داد.
و این کل موضوع نبود- یک آنالیز آماری فاش کرد که هنگامی که یک تخم لقاح یافته برای اولین بار تقسیم می شود، این دو سلول در حقیقت در ساخت مواد برای بقیه ی بدن به نسبت خاص شرکت می کنند.
هم چنین نشان داده شد که یکی از دو سلول اولیه که ما را می سازد باعث ظهور 70 در صد از بافت بدن می شود در حالیکه دیگری برای بقیه ی بدن مشارکت می کند.
زیست شناس مولکولی اینگو مارتینکرنا از کانون سنگر می گوید:"ما مشارکت های مشابه سلول های جنینی اولیه با مخزن سلول های خونی بالغ را تعیین کرده ایم و یک سلول برجسته یافته ایم- که به 70 درصد سلول های خونی منجر می شود- و یک سلول کوچکتر،"
"این یک پنجره ی بی سابقه به روی مراحل اولیه ی رشد انسان باز میکند."
شگفت انگیز است، زیرا داشتن یک پنجره به ما اجازه ی کشف حتی بیشتر در زمینه ی چگونگی رشد انسان و کسب جهش های متنوع از ابتدا تا انتها را می دهد.
با اینکه اغلب جهش ها تصادفی هستند و مضر، گهگاه می توانند روی یک ژن مهم اثر گذاشته، و باعث یک بی نظمی در رشد یا یک بیماری شوند.
محقق راهنما مایک استراتون، سرپرست کانون ولکام تراست سنگر می گوید:"لزوما، جهش ها آثار باستان شناسی رشد جنینی هستند که در بافت های بالغ ما باقی مانده است، بنابراین اگر ما می توانیم آن ها را پیدا کنیم و شرح دهیم ، پس می توانیم جنین شناسی انسان را بهتر بفهمیم.
در حالی که ما بیش از فقط یک توده ی سلولی نیستیم،دانشمندان امیدوارند که کشفیات آن ها زمینه ساز مراحل فراوانی باشد که به ما در یافتن فهم بهتر از آنچه برای انسان در اولین روزها اتفاق می افتد کمک می کند.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.   

ترجمه  itrans.ir / هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع (سیارک)  ممنوع است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید