دانستنی ها - صفحه 34

دانستنی ها، تاریخ

25 مرداد 1397

سیارک
پول وسیله مبادله مدرن و واحد استانداردی است که با آن قیمت ها و دیون پرداخت می شوند.

چهار وظیفه اصلی پول

پول به طور اساسی چهار وظیفه اصلی از قبیل وسیله مبادله، ذخیره ارزش، واحد محاسبه و منبع پرداخت معوقه را به عهده دارد. بطور کلی، تقاضای پول تقاضای مانده واقعی است. نظریه های تقاضای پول در طول زمان گسترش یافته است و این بخش بالاجمال با توسعه از زمان سنت کلاسیک تا زمان حاضر سر و کار داشته است.

سیارک
توسعه و ترویج زهکشی های طبیعی توسط راه آب های نامحدود و زهکشی زیرزمینی در شالیزارها از این دست هستند.

فاجعه برای گیاه برنج

اگر گیاه برنج برای یک مدت طولانی دچار غرقاب شده باشد؛ جذب مواد مغذی دچار مشکل شده و در موارد مازاد؛ این گیاه دچار خفگی شده و در نهایت دچار مرگ می شود.

سیارک
خاک های مناسب در مزارع شالیکاری

خاک های استفاده شده در مزارع شالیکاری

شالیکاری در مراحل کاشت ، داشت و برداشت در شمال ایران بیشتربا روش های سنتی صورت می گیرد . کشاورزان این مناطق برای برداشت بیشتر و با کیفیت بهتر برنج بهتر است با خاک های مناسب شالیکاری آشنا شوند.

20 مرداد 1397

18 مرداد 1397

سیارک
خلق ارزش از طریق منابع دانش با اجرای اصول خاص و فرآیندهایی از جمله هماهنگی ضمنی از کاربردهای آنها با استراتژی سازمان به دست می آید.

مدیریت منابع دانش

در زمینه رقابتی کنونی، سازمان ها فهمیده اند که دانش، استفاده موثر از آن و دستیابی سریع و استفاده از دانش جدید ، تنها منبع مزیت رقابتی پایدار است . به خصوص، آنها آگاه شده اند که مدیریت منابع دانش، فرصت های کسب و کار را حداکثر و خطر از دست رفتن فرصت ها را حداقل می سازد .

سیارک
زندگی روزمره ما، به دنباله ای از بازی های مداوم و پیوسته، تبدیل می شود که نوعی مسابقه پرشتاب و رقابتی و دیوانه‌وار می باشد.

چرا زندگی ما اینقدر پیچیده است

هیچ تعریف دقیقی از "پیچیدگی"، وجود ندارد. اما این خبر خیلی بدی نیست. تعریف واژه ای مانند "شادی"، چندان ساده نیست، اما همه ما، ویژگیهای آن را کاملا می شناسیم. به همین صورت، با توصیف ویژگیهایی که یک سیستم پیچیده، بایستی داشته باشد و با نگاه انداختن به رفتارهایی که بایستی از خود به نمایش بگذارد، می توانیم ویژگیهای آن را نیز شرح بدهیم.

17 مرداد 1397

سیارک
ESS (یا سرویس های طبیعت) به عنوان یک مفهوم، تنها در دهه 1970 ابداع شد.

ظهور و رشد سرویس های زیست بوم ESS

تلاش های اولیه برای عملیاتی کردن مفهوم ESS به وسیله عده زیادی از اقتصاددان های زیست محیطی با مساعدت بوم شناسان انجام گرفت و از طریق گونه ای از آزمایش های فکری یا شبیه سازی ها، بر تخمین این موضوع متمرکز شد

7 مرداد 1397

معنی
GDP یا Gross domestic product یا تولید ناخالص داخلی چیست؟

GDP چیست؟

GDP یا Gross domestic product یا تولید ناخالص داخلی چیست؟

5 مرداد 1397

4 مرداد 1397

3 مرداد 1397

عکس های دیده نشده از تخت جمشید

عکس های دیده نشده از تخت جمشید

معمولا در عکس هایی که از تخت جمشید می بینیم ستون هایی سر بفلک کشیده یا کنده کاریی هایی بر روی تخته سنگ های بسیار بزرگ ، مجسمه هایی سنگی بدون خط و خراش می بینیم عکس هایی که برای این پست جدا کرده ام گوشه ای از بی مهری به این میراث فرهنگی و گردشگری را نشان می دهد.

2 مرداد 1397

سیارک
فروشنده های وقت نشناسی که با وانت ها و بلندگوهای گوش خراش از صبح تا شب مزاحم مردم هستند. اثاث کهنه، لوازم‌ خانه، یخچال، آلومینیوم و... خریداریم!

وانت های مزاحم

فروشنده های وقت نشناسی که با وانت ها و بلندگوهای گوش خراش از صبح تا شب مزاحم مردم هستند. اثاث کهنه، لوازم‌ خانه، یخچال، آلومینیوم و... خریداریم!

سیارک
این کتاب الکترونیکی یک نگرش ساده و مرتبط را برای درک تجارت جهانی ارائه می کند.

معرفی کتاب در زمینه تجارت بین الملل

ز آنجایی که شرکت ها به صورت وسیع به دنبال بازارهای جالب توجه و به دست آوردن منابع راهبردی و قابلیت ها هستند، آن ها به یک روش منعطف و قابل هدایت برایحصول اطمینان از این موضوع است که زمانی که آن ها جهانی شوند، تولید کننده ارزش نیز خواهند بود.

1 مرداد 1397

سیارک
 هدف هیدروتریت، حذف عناصر نامطلوب از انواع کسرهای نفتی است

هیدروتریت چیست؟

هیدروتریت یکی از عملیات های پالایشی کلیدی می باشد. تفاوت بین هیدروتریت و هیدروکراک این است که، اگرچه حذف سولفور، نیتروژن و فلزات و همچنین هیدروژناسیون درهر دو روی می دهد، اما وزن مولکولی مولکولهای هیدروکربن در هیدروتریت تغییر جزئی دارد

سیارک
عدد اکتان، اندازه توانایی بنزین برای جلوگیری از knocking می باشد.

عدد اکتان و ستان

عدد اکتان، خصوصیات احتراق سوخت های دیزل را منعکس می کند. در اینجا احتراق بایستی به سرعت بعد از تزریق به هوای فشرده گرم ادامه یابد. سوخت های دیزلی نسبت به مخلوطی از ستان (هگزادکان، احتراق سریع) و یک α- متیل نفتالین (احتراق آهسته) تست می شوند

30 تیر 1397

سیارک
نمونه برداری یا بافت‌برداری سینه یک فرایند ساده نیست.

نمونه برداری از سینه

رایج‌ترین نوع (حدود 80%) یک بافت‌برداری شکافی است که در آن با استفاده از عمل جراحی توده مربوطه برداشته می‌شود تا آزمایش‌های میکروسکوپی و هیستولوژیکی توسط یک متخصص پاتولوژی بر روی آن انجام شود. معمولا بیمار در یک بیمارستان بستری می‌شود و مجموعه کاملی از آزمایش‌های تشخیصی قبل از جراحی بر روی او انجام می‌شود.

29 تیر 1397

سیارک
ترموست ها را نمی توان بازیابی کرد.

ترموست چیست؟

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هر کاری را خودشان انجام می دهند،‌ در جعبه ابزار خود آرالدیت (چسب چند منظوره) دارید دو لوله، یکی رزین چسبنده و دیگری سخت ساز چسبنده تر. آنهارا مخلوط کرده و گرم کنید، آنها واکنش خواهند داد تا پلیمر با دوام،‌ قوی و سختی دهد،‌ برروی هرچیزی که قرار داده اید آن را بچسبانید.

سیارک
سرریز کلید پیانویی (PKW) یک نوع از سرریزهای کنگره‌ای است که دارای کارایی هیدرولیکی مؤثری به ویژه در ارتفاع‌های پایین است.

سرریز کنگره‌ای سد

سرریز کلید پیانویی (PKW) امروزه در حوزه مهندسی هیدرولیک به خوبی شناخته شده است و شکل به خصوص آن‌ها برای هر شخصی آشنا به نظر می‌رسد. با این وجود ظرفیت تخلیه سرریز کلید پیانویی وابسته به پارامتر‌های بسیاری است و هنوز هم تخمین آن بسیار پیچیده است.

28 تیر 1397

سیارک
آیا شجاعت کافی برای آشنا شدن با این مکان ها را دارید؟ با سیارک همراه باشید.

مشهورترین خانه های تسخیر شده توسط ارواح در جهان

مکان هایی در نقاط مختلف دنیا وجود دارند که سال ها است همگان بر این باور اند که تسخیر شده هستند. داستان ها و بعضاً افسانه هایی در خصوص این مکان ها وجود دارد که باعث شهرت آن ها شده است و افراد زیادی بوده اند که خبر از شنیدن صدا ها و یا دیدن چیز های عجیب و غریب در این مکان های به خصوص داده اند.

سیارک
شاید غلبه  بر معکوس کردن فکرتان مهمترین مانع باشد. اما چرا این مانعی بزرگ است؟

فرایندیادگیری در کلاس معکوس

اگرچه مدل آموزشی کلاس معکوس(Flipped Learning) ایده ای آسان است ، ولی پیاده سازی آن برای می تواند برای آموزگاران پیچیده باشد. به نظر خوب میرسد که به دانش آموزان گفته شود که ویدیویی ببینند و بعد به کلاس بیایند تا عمیق تر یاد بگیرند، اما اگر دانش آموزان ویدیو را نبینند چه؟

27 تیر 1397

سیارک
یکی از وظایف حسابرس اینست که مطمئن شود حساب های کارمند بلافاصله بعد از اینکه شخصی از سازمان جدا می شود بسته شده است.

اعتبارسنجی کاربران و مزایای دسترسی

یک حسابرس IT (فناوری اطلاعات) نیاز دارد که از معتبر بودن کلیه کاربران سیستم های کامپیوتر اطمینان پیدا کند تا هر کاربر به مزایایی دسترسی یابد که متناسب با مسئولیت های شغلی اوست. نرم افزار سیستم ها معمولا مجهز به نرم افزار کنترل دسترسی است.

سیارک
رفتار سازمانی، که معمولا او بی (OB) خوانده می شود ، رشته ای "میان رشته ای" است که به مطالعه نگرش ، رفتار و عملکرد انسان در سازمان ها اختصاص دارد.

رفتار سازمانی چیست

رفتار سازمانی معنی کلی خود را از رشته های زیادی شامل روانشناسی، جامعه شناسی، انسان شناسی فرهنگی، مهندسی صنایع، اقتصاد، اخلاق، و مشاوره حرفه ای و همچنین رشته مدیریت اخذ می کند. این مفاهیم و اصول رفتار سازمانی برای مدیران مهم هستند

26 تیر 1397

سیارک
یکی از انواع آن ترس های غیر منطقی ، کلاستروفوبیا یا بیماری تنگناهراسی نام دارد.

فوبیا یا ترس غیر منطقی

ترس تا حدودی طبیعی است و همین احساس ترس بوده است که اجداد ما را از خطرات حفظ کرده است. اما ترس غیر منطقی یا فوبیا به ترسی فلج کننده می گویند که فرد در مقابل چیزی یا کسی چنان احساس ضعف می کند که نمی تواند تصمیم گیری های درستی انجام دهد.

25 تیر 1397

سیارک
 منظور "حالت اسیدی بازی"در خون چیست؟ "فشارنسبی" چیست؟ چرا آنها اهمیت دارند؟ دانستن این مطالب به فهم و تجزیه مطالب کمک میکند.

"حالت اسیدی بازی" خون چیست؟ "فشارنسبی" چیست؟ چرا آنها اهمیت دارند؟

تجزیه تحلیل گاز های خون شریانی به معنای اندازه گیری PH و فشارنسبی اکسیژن و دی اکسید کربن در خون شریانی می باشد. با توجه به این مقدارها ما می توانیم حالت توازن اسیدی بازی در خون و عملکرد ریه ها که همان تبادل گازمی باشد را ارزیابی کنیم.

23 تیر 1397

سیارک
روش ذخیره و یادآوری اطلاعات در مغز

ذخیره اطلاعات به روش کد بندی

این مقاله در مورد ذخیره اطلاعات در حافظه و روش یادآوری آن است. این عمل روش های متفاوتی دارد. در این مقاله سعی بر توضیح یکی از این روش ها را داریم.

سیارک
سه روش زیر جزو روش‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای ارزیابی سیستم‌های ایمنی در سازمان‌ها و برای گسترش تا حدی که آن‌ها مؤثر عمل ‌کنند، استفاده کرد.

ارزیابی سیستم‌های ایمنی در سازمان‌ها

دیدگاه کارکردگرا گرایش به این دارد که فرهنگ را به‌عنوان روش شناسایی، ارزیابی، کنترل و بررسی ویژگی‌های ظاهری قابل‌اندازه‌گیری محیط داخلی سازمان تلقی کند. برعکس، یک روش تفسیری به دنبال داده ها از چند منبع، با هدف اصلی پیشرفت یادگیری از طریق درک بیشتر است که یک روش دارای خطر بالا است .