دانستنی ها - صفحه 3

دانستنی ها، تاریخ

1 آذر 1395

معنی
شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه یادآوری مرگ موجب بهبود عملکرد بسکتبالیست ها میشود.

میخواهید بهترین عملکرد را در ورزش داشته باشید

یادآوری مرگ موجب بالا رفتن عزت نفس شما میشود، زیرا "بخشی از انگیزه اصلی انسان برای مشارکت در فرهنگ و جستجو برای عزت نفس برای غلبه و پیروزی در برابر مرگ و حس محافظت از تعالی مرگ است". بنابراین دفعه‌ی بعد که در تیم مورد علاقه ی خود بودید، فقط فریاد بزنید که: "شما خواهید مرد"

30 آبان 1395

معنی
یکی از بزرگترین منظومه‌های ستاره‌ای در کهکشانِ ما سرنخ‌هایی در مورد اینکه ستاره‌ها چگونه می‌توانند مانع تشکیل ستاره‌ای جدید شوند در اختیار ستاره‌شناسان قرار می‌دهد.

ستون‌های نابودی کیهانی

ستاره‌های تازه متولدشده بلافاصله شروع به انهدام ابرهای گازهای مولکولی می‌کنند که به آنها در شکل‌گیری کمک کردند و همین فرایند نابودگر روند تکامل کهکشان ما را شکل داده است.

29 آبان 1395

معنی
 گروه انسر از اسکن لیزری خود برای یافتن پارک طبیعی دیگری در صاباح استفاده کردند که به دره‌ی دانوم معروف است و درختان بسیاری با قامت بلندتر در خود جای داده است.

دانشمندان بلندترین درخت استواییِ جهان را کشف کردند

این محققان با استفاده از دستگاهِ پرنده‌ای که به رصدخانه‌ی هوابُردِ کارنگی معروف است و از یک سامانه‌ی لیزری به‌نام LiDAR (آشکارساز نور و مسافت‌یاب) ارتفاع درختان را اندازه گرفتند و از چشم‌انداز آن منطقه‌ به صورت سه‌بُعدی نقشه‌برداری کردند.

28 آبان 1395

27 آبان 1395

معنی
در حال حاضر چنین تلاشی در حال انجام است اما به نظر من با اینکه امکان پذیر می باشد اما احتمالش کم است.

آیا می توانیم یک دایناسور را با استفاده از تکنولوژی امروزی از رشته کامل DNA به وجود آوریم

ما ژنوم ماموت پشمالو را توالی یابی کردیم. و هنوز ماموت را احیا نکرده ایم گرچه گونه هایی از آن زنده هستند. در این مورد، فیل آسیایی می تواند بعنوان مادر جانشین جنین فیل به کار رود تا ژنهای ماموت را با ویرایش ژن CRISPR تولید کند

معنی
این چراغ قوه ی 6.5 اونسی، در جیب جا می شود و دارای یک پوسته ی تمام آلومینیومی است.

چراغ قوه ی اتمی

این چراغ قوه ی 6.5 اونسی، در جیب جا می شود و دارای یک پوسته ی تمام آلومینیومی است. یک LED بزرگ، روشنایی به اندازه ی 5000 لوکس را فراهم می آورد(این چراغ قوه قادر است توان تولید این مقدار روشنایی را در خود ذخیره کند). دارای پنج حالت مختلف است، که همگی از طریق یک کلید مجزا در پایین دستگاه قابل دسترسی هستند.

26 آبان 1395

معنی
در شب، آنها به اندازه کافی روشن هستند به حدی که می توان آنها را با پنجره کوچکی که نور روز از طریق آن وارد می شود،مقایسه کرد.

چگونه نور گوشی های هوشمند به بدن شما آسیب می رسانند

ساعت بیولوژیک بدن ما به طور طبیعی چرخه ای را دنبال می کند که بما کمک می کند تا در طول روز بیدار و هوشیار باقی بمانیم و این چرخه به ما کمک می کند تا در شب به میزان کافی استراحت کنیم .اما زمانی که برای خواب آماده می شویم اگر با صفحات نمایش کارکنیم مغز به اشتباه می افتد.

23 آبان 1395

معنی
 آب می تواند در دماهای مشخصی، بین دوحالت کاملا متفاوت مایع اصطلاحا سوییچ نماید.

دو حالت مایع از آب وجود دارد

به استثنای جیوه، آب نسبت به تمامی مایعات دارای بیشترین کشش سطحی است و همچنین یکی از تنها مواد شناخته شده ای می باشد که حالت جامد آن (یخ)می تواند بر روی حالت مایع شناور گردد و تقریبا برخلاف تمام مواد شناخته شده دیگر، حجم آب زمانی که یخ می زند افزایش پیدا می کند.

20 آبان 1395

معنی
وقتی فردی دارای پیش ­دیابت است، کاهش پیوسته­ ی عملکرد سلول بتا معمولا منجر به دیابت نوع 2 می­ شود.

چگونه مقاومت به انسولین به دیابت نوع 2 و پیش دیابت مربوط می­شود

افراد مبتلا به دیابت نوع 2، گلوکز خون بالایی دارند. با گذشت زمان، گلوکز بالای خون باعث آسیب به عصب رگ­های خونی شده، که منجر به عوارضی مانند بیماری­های قلبی، سکته مغزی، کوری، نارسایی کلیه، و قطع عضو اندام تحتانی می­ شود.

19 آبان 1395

معنی
4 گام برای مدیریت و کنترل دیابت تان برای زندگی

مدیریت دیابت

به تیم مراقبت از سلامت خود برای ایجاد برنامه مراقبتی از دیابت تان که برای شما موثر واقع شود، کمک کنید.

معنی
شواهد نشان می‌دهد که IC 4406 در حقیقت یک استوانه‌ی توخالی می باشد

IC 4406 یک سحابی به ظاهر مربع شکل

چگونه یک ستاره‌ی کروی یک سحابی مربع شکل ساخته است؟ با مطالعه‌ی نور دریافتی از سحابی سیاره‌ نمایی مثل IC 4406 می‌توان به پاسخ این سوال رسید.

معنی
 مقاومت به انسولین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و پیش دیابت را افزایش می دهد.

چه گام هایی می تواند مقاومت به انسولین و پیش دیابت را معکوس کند

انسولین هورمونی است که کمک می کند تا سلول های سراسر بدن گلوکز را جذب کرده و از آن به عنوان انرژی استفاده کنند. مقاومت به انسولین وضعیتی است که در آن بدن انسولین تولید می کند، اما از آن به طور موثر استفاده نمی کند.

17 آبان 1395

معنی
استخوان سالم قوی است و متراکم از قطعات اتصال دهنده می‌باشد. استخوان مبتلا به استئوپروز متخلخل، شکننده و ضعیف میباشد.

مبانی استخوان

استخوان های شما ترکیبی از بافت های زنده هستند. آنها اسکلت شما را تشکیل می دهند و ماهیچه‌های شما را نگه داشته و ارگانهای شما را حفاظت می کنند و 99 درصد از کلسیم مورد استفاده توسط بافت‌های نرم بدنتان را برای عملکردهای مختلف استفاده می کنند.

معنی
حداقل دوبار در سال تیم مراقبت از سلامی تان را ببینید تا هر مشکلی که دارید، سریع تشخیص داده شده و درمان شود.

بیماران دیابتی از روال عادی مراقبت مطلع شوید تا سالم بمانید

قبل از هر وعده غذایی، 1 تا 2 ساعت پس از هر وعده غذایی، و هنگام خواب. هر بار که شما قند خون خود را چک می کنید، تاریخ، زمان، و نتایج را بنویسید. این برگه را با خودتان به بازدیدهای مربوط به مراقبت از سلامتی ببرید. آن را به تیم مراقبت از سلامتی تان نشان دهید.

معنی
پیاده­ روی کنید، تفکر کنید، بر روی سرگرمی­های خود کار کنید، یا به موسیقی مورد علاقه­ تان گوش دهید.

یاد بگیرید که چگونه با دیابت­ زندگی کنید

احساس ضعف، ناراحت یا عصبانی شدن هنگامیکه شما مبتلا به دیابت هستید، معمول است. شما ممکن است مراحلی که باید برای سالم ماندن اتخاذ کنید را بدانید، اما مشکل، عمل کردن و ماندن بااین برنامه­ در طول زمان است. در اینپست نکاتی در مورد اینکه چگونه با دیابت خود مقابله کنید، خوب غذا بخورید و فعال باشید، آورده شده است.

16 آبان 1395

معنی
هدف فشار خون برای بیشتر افراد دیابتی زیر 90/140 است.

دانستن الفبای (ABC) دیابت

A1C یک تست خون است که سطح متوسط قند خون شما را در سه ماه اخیر اندازه گیری می کند. و نسبت به بررسی های قند خونی که شما هر روزه انجام می دهید، متفاوت است.

15 آبان 1395

معنی
ورزش تحمل وزن هر نوع ورزشی است که در آن وقتی شما ان را انجام می دهید پاهای شما و ساق‌ پاهایتان وزن را تحمل می کنند.

استراتژی ورزشی برای پیشگیری از استئوپروز

گرچه تمامی تمرینات ورزشی برای کل سلامتی مفید می باشند اما دو نوع تمرین ورزشی بیشترین تاثیر را روی پیشگیری از استئوپروز دارد: تحمل وزن که در آن شما در مقابل جاذبه زمین فعالتی می کنید و ورزش‌های مقاومتی از جمله وزنه‌برداری.

14 آبان 1395

معنی
نزدیک به یک سوم از تحلیل استخوانی احتمالا قبل از تشخیص پوکی استخوان رخ داده باشد. با این حال می توانیم از تحلیل آتی استخوان که با تشخیص زودهنگام استئوپروز انجام می شود، خودداری کنیم.

پیشگیری از استئوپروز

در حال حاضر درباره اهمیت آغاز به پیشگیری از تحلیل استخوانی در سنین بسیار جوانی آگاهی داریم. برنامه های سلامت استخوانی در حال توسعه و اجرا هستند به طوری که دختران جوان در سنین 9 تا 12 سالگی و والدین آنها، روی ترویج گزینه‌های تغذیه‌ای خوب و شرکت در فعالیت‌های بدنی منظم متمرکز هستند.

13 آبان 1395

معنی
با گذشت زمان، مقاومت به انسولین می تواند به دیابت نوع 2 و پیش دیابت منجر شود زیرا سلول های بتا از عهده ی نیاز بالای بدن به انسولین برنمی آیند.

پیش­ دیابت و مقاومت به انسولین چیست

وقتی سطح گلوکز خون بعد از یک وعده غذایی بالا می رود، لوزالمعده انسولین را به درون خون آزاد می کند. سپس انسولین و گلوکز، در خون به سراسر سلول های بدن سفر می کنند.

12 آبان 1395

11 آبان 1395

معنی
دریافت کلسیم مورد نیاز از رژیم غذایی چالش برانگیز می باشد. شما بسته به سن‌تان روزانه نیاز به 1.000 تا 1.200 میلی گرم کلسیم دارید.

سبک زندگی برای قوی نگه داشتن استخوان‌ها

سعی کنید تا شیر خشک را به سوپ، غذای گوشتی و نوشیدنی های خود اضافه کنید. فقط یک قاشق غذاخوری شیر خشک بدون چربی شامل 52 میلی گرم کلسیم است. شما می توانید به اسانی دو تا چهار قاشق غذاخوری را به بسیاری از دستورالعمل‌های آشپزی خود اضافه کنید.

10 آبان 1395

9 آبان 1395

معنی
افرادی که چاق هستند یا دچار سندرم متابولیک، مقاومت به انسولین، دیابت نوع 2، و یا دچار پیش دیابت شده اند، اغلب نیز التهاب سطح پایین در سراسر بدن و نقص در لخته شدن خون را دارند

سندرم متابولیک چیست

سندرم متابولیک، همچنین سندرم مقاومت به انسولین نیز نامیده می شود، یک گروه از صفات و شرایط پزشکی مرتبط با چاقی و اضافه وزن است که مردم را در معرض خطر برای هر دو CVD و دیابت نوع 2 قرار می دهد. سندرم متابولیک بصورت "وجود هر یک از سه مورد زیر" تعریف می شود

8 آبان 1395

معنی
به یک گروه پشتیبان بپیوندید بصورت شخصی یا آنلاین تا حمایت همکاران را برای مدیریت دیابت بدست آورید.

در مورد دیابت بیشتر بدانید

شما کسی هستید که روز به روز دیابت خودتان را کنترل می کنید. در مورد اینکه چگونه می توانید بهترین مراقبت را برای سالم ماندن از دیابت انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.

7 آبان 1395

معنی
اگر شما می خواهید عکس های شما نسبت به بقیه برجسته تر باشد، یادگیری برخی از کارهای رتوش، با استفاده از فتوشاپ و غیره مهم و ضروری است.

انواع مختلف عکاسی

ترکیب انواع مختلف تکنیک های عکاسی به بیننده یک پیام در قالب هنر می دهد. تمام آن در مورد زاویه درست، نوردهی درست و لنزهای بزرگ است. برای انواع مختلف عکس ها، لنزها باید بر طق آن تغییر کند. اگر جزئیات بیشتری در عکس خود می خواهید، پس لنز ماکرو را انتخاب کنید.

2 آبان 1395

معنی
بی حسی و خستگی ناگهانی صورت، دست یا پا، مخصوصاً وقتی فقط در یک سمت از بدن باشد گیجی ناگهانی، مشکل در تکلم و فهم کلام دیگران

چک لیست علائم سکته مغزی

سکته مغزی زمانی اتفاق میافتد که رگی که اکسیژن و مواد مغذی به بخشی از مغز منتقل میکند، توسط یک لخته خون یا پارگی رگ بلوکه میشود. زمانی که این اتفاق میافتد قسمتی از مغز اکسیژن دریافت نمیکند و شروع به از بین رفتن میکند.

معنی
 مصرف بیش از حد زردچوبه می تواند باعث اسهال شود. با این حال، اگر شما دوز درست آنرا بدانید، زردچوبه می تواند به طور موثر و به طور طبیعی برای درمان اسهال مورد استفاده قرار گیرد.

40 خاصیت برای زردچوبه بخش دوم

فیبروز سیستیک اشاره به بیماری ریوی مزمن دارد که برای درمان نیاز به داروهای استنشاقی و آنتی بیوتیکی دارد، اما بسیاری از پژوهش ها و مطالعات، اثربخشی زردچوبه در کاهش علائم فیبروز سیستیک را نشان داده اند. هنگامی که زردچوبه با درمان های فیبروز کیستیک ترکیب می شود، تسکین بهتر و سریع تر می شود.