تماس با فروشنده خودرو

اولین مرحله بعد از دیدن آگهی خودرو، تماس با فروشنده خودرو است. بعد از این مکالمه باید بتوانید تصمیم بگیرید که خودرو مناسب خرید است یا نه؟

هدف از تماس

اولا شما باید تا حد امکان در مورد خودرو اطلاعات کسب کنید، سپس اطلاعات ارائه شده در اگهی را بسنجید، مطمئن شوید فروشنده دست اول است و دلال نیست، در بیشتر مواقع همین تماس پایان کار است و نیازی نیست وقت بیشتری برای یک آگهی صرف کنید.

بیعانه

قبل از بررسی حضوری خودرو هیچ مبلغی به عنوان بیعانه پرداخت نکنید. اگر شخصی قصد دریافت مبلغی به عنوان بیعانه یا پیش پرداخت را قبل از نشان دادن خودرو داشت کلاه بردار است، به هیچ وجه اقدام به پرداخت اینگونه مبالغ نکنید.

پرسش از فروشنده

برای شروع مکالمه باید لیستی از پرسش هایی که قبل از خرید خودرو نیاز دارید بدانید را تهیه کنید، ما خلاصه ای را در اختیار شما قرار می دهیم. اگر قصد بازدید حضوری دارید حتما پاسخ ها را یادداشت کنید و بعدا با خودرو چک کنید، اگر حتی یک مورد اختلاف داشت معامله نکنید!

 • سند خودرو دست اول است؟ شما باید مطمئن شوید با مالک اصلی خودرو طرف هستید، شخصا توصیه می کنم با دلال یا واسطه معامله نکنید.
 • آیا خودرو دیگری هم برای فروش دارید؟ دلال ها معمولا چند گزینه برای فروش دارند، با این پرسش می توانید از دلال بودن طرف مقابل مطمئن شوید.
 • چقدر از بیمه خودرو مانده است؟ باتوجه به قیمت بالای بیمه شخص ثالث، داشتن بیمه طولانی تر بهتر است.
 • تخفیف بیمه شخص ثالث دارد؟ بیمه شخص ثالث گران شده و داشتن تخفیف مزیت است.
 • آیا خودرو تصادف جدی داشته؟ از خرید خودروهایی که به هر دلیل از جلو، عقب یا اطراف تصادف جدی داشته و شاسی خودرو اسیب دیده خودداری کنید، بعدا پشیمان می شوید.
 • خودرو رنگ شدگی دارد؟ احتمالا در آگهی به میزان رنگ شدی اشاره شده است، حتما دلیل رنگ شدگی و میزان و محل دقیق آن را بپرسید و در برگه ای بنویسید (اگر قصد مراجعه برای بازدید از خودرو را دارید)
 • شرایط گارانتی (اگر دارد؟) نحوه سرویس ها و آیا فاکتورهای سرویس ها را دارد؟
 • شرایط لاستیک ها؟ لاستیک گران است. اگر خودرویی 30 هزار کیلومتر راه رفته باید بیش از 70% از لاستیک آن موجود باشد. در غیر این صورت یا کیلومتر دستکاری شده یا لاستیک تعویض شده یا با خودرو زیادی تیک آف و دستی کشیدن
 • کیلومتر کارکرد را بپرسید و یادداشت کنید. از فروشنده بپرسید بیشتر در شهر استفاده شده یا جاده؟

کیلومتر خودرو

از کیلومتر کارکرد می توانید اطلاعات زیادی کسب کنید، کارکرد 15000 کیلومتر به ازای هر سال برای خودرو طبیعی و نرمال است، در موارد کمتر ممکن است کیلومتر دستکاری شده باشد و در موارد خیلی بیشتر نیز ممکن است با خودرو مسافرکشی کرده باشند. دقت کنید همه قطعات خودرو قابل سرویس نیستند و مصرف غیر طبیعی باعث خرابی زودتر آن ها می شود.

رانندگی در شهر نسبت به جاده استهلاک بیشتر دارد و خودرو آسیب بیشتری می بیند، مثلا خودروی 2 ساله با مصرف 30 هزار کیلومتر به نظر خوب است و اگر همین خودرو بیشتر در جاده استفاده شده باشد خیلی بهتر از استفاده در شهر تهران است. در شهر تهران باتوجه به وجود ترافیک دائم معمولا از دنده های سنگین استفاده می شود که استهلاک گیربکس را بالا می برد. دیسک و صفحه زودتر آسیب می بیند.

از دلال خودرو نخرید

ما با دلال یا واسطه مشکل شخصی نداریم. دلال از طریق فروش خودرو کسب درامد می کند و مطمئنا از معامله سود خواهد برد، در غیر این صورت امکان ندارد با شما وارد معامله شود.

 • دلال در بهترین حالت کل حقیقت را به شما نخواهد گفت، این مورد علاوه بر ضرر مالی، کار خطرناکی است. ممکن است خودرو مشکل مکانیکی جدی داشته باشد و شما اطلاع نداشته باشید.
 • با وجود بازارهای مختلف اینترنتی به راحتی می توانید خودرو مناسب خود را پیدا کنید و نیازی به حضور دلال ندارید.
 • معامله با مالک در بدترین حالت نیز سود بیشتری نسبت به دلال دارد. حداقل مبلغی که دلال روی خودرو می کشد را پرداخت نمی کنید.
 • دلال ممکن است قطعات خودرو را جابجا کند، متاسفانه برخی افراد برای کسب درامد بیشتر هرکاری می کنند!

تشخیص دلال خودرو

مطمئن شوید خودرو به نام شخص فروشنده باشد، معمولا دلال ها بدلیل هزینه های بالای نقل و انتقال خودرو را به نام نمی زنند و بعدا برای گرفتن سند مشکل خواهید داشت. اگر خودرو چند دست چرخیده باشد پیدا کردن مالک اصلی کار دشواری است. مخصوصا که قرار است هزینه سنگین نقل و انتقال را نیز بپردازد.

شماره فروشنده را در اینترنت جستجو کنید، اگر فروشنده چندین شماره دارد همه را بررسی کنید، اگر بیش از یک خودرو با این شماره طی سال گذشته آگهی شده متاسفانه فروشنده شما دلال است.

دلال ها معمولا از شماره های اعتباری و بدون سابقه استفاده می کنند. اگر می خواهید کمی بیشتر اطلاعات کسب کنید حتما اکانت تلگرام فروشنده را نیز چک کنید :)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید