سیارک

روش علمی برای یادآوری خواب


افراد بسیاری هستند که بعد از بیدار شدن برای به یادآوری خواب مشکل دارند و از خودشان می پرسند، چه خوابی دیدم؟ این افراد هر چه تلاش می کنند تا صحنه های مبهمی از خواب خود به خاطر می آورند متاسفانه ، نمی توانند به یاد آورند که چه خوابی دیده اند. راحت خوابیدن از عواملی است که در به یاد آوردن خواب موثر می‌باشد. ولی چرا بسیاری از افراد خواب‌های خود را فراموش می‌کنند و هر چه تلاش می کنند خواب را به خاطر نمی‌آورند. چگونه می‌توان بعد از بیدار شدن بدون تلاش زیاد و یا فشار آوردن به مغز خواب دیده شده را به یاد آورد؟

طی آزمایشات انجام شده بر روی افرادی که خواب خود را فراموش می‌کردند، پس از پنج ساعت خواب این افراد را بیدار می کردند و سپس یک متن که شامل ۷۰۰ کلمه بود به آن ها دادند تا شاید چند کلمه از رویایی که دیده اند در آن وجود داشته باشد. این افراد با تمرکز بر روی رویای خود و مطالعه کلمات و همچنین احساسات جسمانی و تکرار کلمات، مجدد به خواب رفتند. این بار در طول خوابشان حالت REM رخ داد و سپس این افراد بعد از بیدار شدن راحت تر توانستند خوابی که دیده بودند را به خاطر آورند.( سیارک)

القاء به یادآوری خواب MILD

شرکت کنندگانی که در این آزمایش بودند، هنگامی که مجدد می‌خوابیدند، عبارت ” بار بعدی رویایم را به خاطر خواهم آورد ” را تکرار کردند. این جمله آخرین جمله ای بود که شرکت کنندگان به زبان می آوردند و در مورد آن می اندیشیدند. و در نهایت می‌خوابیدند. این القا کردن تا حد زیادی توانست یک راه کار مناسب جهت به خاطر آوری رویاهایی که هنگام خوابیدن دیده می‌شوند، باشد. شما هم می توانید این روش را امتحان کنید و نتایج آن را مشاهده کنید.

هر فرد قبل از این که به خواب رود می تواند به موضوعات مختلفی بیندیشد و تاثیرات مثبت و یا منفی آن را در حین خواب و بعد از بیداری مشاهده کند. اگر از دسته افرادی هستید که خواب‌هایتان را به هیچ طریقی به خاطر نمی آورید فراموش نکنید که آن حسی که قبل از خواب در خود تجربه می کنید می تواند تاثیر گذار باشد. بنابراین القا توانایی یادآوری خواب شاید تا حد زیادی تاثیر داشته باشد.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.