استیو جابز برترین مدیر عامل دهه ی اخیر


در سال ۲۰۱۰ ، استیو جابز به عنوان “برترین مدیر عامل دهه ی اخیر” توسط مجله ی فورچون معرفی شد . او همچنین به عنوان “هنری فورد” بازار کسب کار جهانی کنونی شناخته شده است . استیون پاول جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۹۵ در سان فرانسیسکو متولد شد . او توسط پاول و کلارا جابز در ۱۹۹۵ چشم به جهان گشود . در سال ۱۹۷۲ ، جابز از مدرسه ای در لوس آلتوس ، کالیفرنیا فارغ التحصیل شد . استاد الکترونیک دبیرستان او گفته است که : “او تا حدودی انزوا طلب و همیشه به دنبال راه های مختلف برای کشف چیز های گوناگون بود . پس از فارغ التحصیلی ، جابز به عنوان یک کارمند تابستانی توسط هیولت پاکارد استخدام شد . اینجا همان جایی بود که او استیو وزنیاک را ملاقات کرد . این شخص یک ترک تحصیل کرده از دانشگاه کالیفرنیا ی برکلی بود . وزنیاک در ضریب هوشی یک نابغه به حساب می آمد و در مهندسی تند و تیز در اختراج ابزار الکترونیکی بود . در آن زمان ، وزنیاک در حال تکمیل “باکس آبی” بود که این باکس یک تلفن جیبی غیر قانونی برای برقراری تماس از راه دور بود . جابز به وزنیاک کمک کرد تا دستگاهش را به فروش مصرف کنندگان برساند .(سیارک)
در سال ۱۹۷۲ ، جابز در دانشگاه رید در پورتلند ، اورگان ثبت نام کرد اما پس از گذراندن یک ترم آن را رها نمود . او قریب به یک سال در اطراف رید ماند و گرفتار ضد فرهنگ شد . در آن سال ، وی در کلاس های مختلف فلسفه و موضوعات دیگر ثبت نام کرد . در یک سخنرانی در دانشگاه استنفورد ، جابز توضیح داد که “اگر من در آن دوره ( خوشنویسی ) قرار نمی گرفتم ، مک هیچگاه دارای فونت های متعدد و فاصله ساز نمی شد.”
در اوایل سال ۱۹۷۴ ، جابز شغلی به عنوان طراح بازی های ویدئویی برای آتاری برگزید و به یک پیشگام در عرصه ی بازی های الکترونیکی تبدیل شد . پس از دریافت پول کافی ، جابز در طلب یک روشنگری روحی شخصی به هند رفت . بعد ها در همان سال ، او به کالیفورنیا بازگشت و به حضور در جلسات “کلوپ کامپیوتری هومبرو” استیو وزنیاک پرداخت . وزنیاک مانیتور تلویزیون خود را به چیزی که بعداها به عنوان کامپیوتر شناخته شد ، تبدیل کرد . وزنیاک مهندسی بسیار خوب و علاقه مند به ایجاد دستگاه های الکترونیکی جدید بود . اگرچه جابز به توسعه ی دستگاه های جدید نبود ، او به عرضه پذیری تلویزیون تبدیل شده ی وزنیاک پی برد . جابز اپل ۱ را به یک خرده فروش الکترونیکی محلی در فروشگاه بایت نشان داد و ۲۵.۰۰۰ دلار بابت ارائه ی ۵۰ کامپیوتر دریافت نمود . جابز این سفارش خرید را به کرامر الکترونیک داد تا اجزای مورد نیاز ساخت این ۵۰ کامپیوتر را تامین کند .
مدیر بستانکار محلی ، از جابز درباره ی چگونگی پرداخت پول قطعات سوال شد و وی اینگونه پاسخ داد : “من سفارشات خرید خود را از فروشگاه های زنجیره ای کامپیوتری تامین کردم و شرایط پرداخت به صورت COD بود . به این معنی که اگر شما ۳۰ قطعه ی خالص را به من بدهی ، من کامپیوتر ها را تولید می کنم و آنهارا در آن چهارچوب زمانی مقرر شده می فروشم و پولم را از تورل در فروشگاه بایت دریافت می کنم و آن هزینه را به شما پرداخت می کنم .” با این حرف های جابز ، مدیر بستانکار تورل که در کنفرانس کامپیوتری IEEE شرکت کرده بود را فرا خواند که وی این حرف های سفارش خرید را تائید کرد . سرسختی جابز موجب شگفتی بود و تورل مدیر بستانکار را مطمئن ساخت که اگر کامپیوتر ها را در فروشگاهش به نمایش بگذارد ، جابز برای قطعات سفارشی پرداخت خواهد کرد و حتی بیش از حد لازم پول خواهد داشت . هر دو استیو ها و زیردست های اندک آنها روز و شب به ساخت و تست کامپیوتر ها و تحویل سر موقع آنها به تورل می پرداختند تا بتوانند هزینه ی تهیه های او را تامین کنند و مرتبا سودی بیش از جشن ها و مهمانی هایشان و سفارشات بعدی دریافت می کردند . استیو جابز راهی برای تامین مالی شرکت در حال تشکیل چند میلیون دلاری خود پیدا کرد ، بدون آنکه قسمتی از سهام یا مالکیت شرکتش را در اختیار کسی بگذارد .(سیارک)
جابز و وزنیاک تصیم گرفتند تا شرکت کامپیوتری برای تولید و فروش رایانه های شخصی راه باندازند . آنها ۱.۳۰۰ دلار از پولشان را برای شروع تجارت به عنوان اعانه قرار دادند . جابز بنا بر خاطرات خود از کار در تابستان به عنوان یک کارگر باغ ، نام اپل را برای این شرکت انتخاب کرد . در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۷۶ ، شرکت کامپیوتری اپل به عنوان یک شرکت مشارکتی تشکیل شد .
در اوایل تصدی جابز ئر اپل ، وی به عنوان یک واعظ متقاعدکننده و جذاب برای شرکت حساب می شد . برخی از کارمندان شرکت او را به عنوان یک مدیر نامنظم و متلاطم توصیف کرده اند . تحلیلگری دراین باره گفت است که هر کس به مدیریت جابز اینگونه سطحی و سبک نگاه کند ، فراموش کرده که او در ۱۹۸۵ سی ساله بود و تجربیات مدیریتی و رهبری آموزشی خود را در طی کارهایش کسب کرده است . جابز درآمد شرکت را ۱.۵۱۵.۶۱۶.۰۰۰ دلار و سود آن را تا سال ۱۹۸۴ ، ۶۴.۰۵۵.۰۰۰ دلار اعلام کرد . جابز در چندین مقاله به عنوان یک شخص مصر و پرتکاپو معرفی شده است . تحلیلگری گفت که این دو ویژگی در بسیاری از کارآفرینان موفق وجود دارد . جابز شرکت را بواسطه ی یک دوره معرفی محصولات جدید ، تغییر سریع فناوری و رقابت شدید زمانی ( رقبایی که بسیاری از آنها از اپل شکست خوردند ) به صورت استراتژیک مدیریت کرد .
در سال ۱۹۸۵ ، پس از اینکه جابز اپل را ترک کرد ، شرکتی کامپیوتری به نام NeXT تاسیس کرد و به عنوان رئیس هیئت مدیری و مدیر عامل شرکت شروع به کار کرد . NeXT یک شرکت رایانه ای بود که ماشین آلات با طرح های آینده ای تولید می کرد و سیستم عامل UNIX-derived را راه اندازی کرد . که آن به سازمان های علمی ارائه شد ئ به بازار عرضه گشت . NeXT یک شرکت تجاری موفق نبود ، با این حال در دوره ای از زمان به دلیل سرمایه ی بالایش موفق کار کرد .در سال ۱۹۸۶ ، جابز شرکت پیکسار را به قیمت ۵ میلیون دلار از لوکاس فیلم خریداری کرد . او یک ۵ میلیون دلار دیگر نیز در سهام شرکت قرار داد و صاحب ۵۰.۶ درصد از سهام پیکسار شد و به عنوان رئیس هیئن مدیره و مدیر عامل شروع به کار کرد . شش انیمیشن پر فروش داخلی ( فروش ناخالص ) تمام زمان ، سه انیمیشن را پیکسار ساخته است ؛ این انیمیشن ها عبارتند از داستان اسباب بازی در سال ۱۹۹۵ ، زندگی یک حشره در سال ۱۹۹۸ و داستان اسباب بازی ۲ در سال۱۹۹۹ . هر کدام از این سه فیلم ، تحت مشارکت پیکسار با شرکت والت دیزنی منتشر شد ، و بیشتری فروش فیلم انیمیشنی را در آن سال ها به خود اختصاص دادند . در طی این مدت ، جابز بیشتر کار را به مدیران خود واگذار کرد . بسیاری از تحلیلگران احساس کردند که هیات اجرایی عالی و انیماتور ها ، نخستین دلائلی بود که مدیر عامل دیزنی مایل به دست آوردن پیکسار بود . جابز از سال ۱۹۸۵ تا سال ۱۹۹۷ به عنوان مدیر عامل نکست و پیکسار مشغول به کار بود و در سال ۱۹۹۶ NeXT را به قیمت ۴۰۲ میلیون دلار به اپل فروخت و مدیر عامل موقت شرکت اپل در سال ۱۹۹۷ شد .(سیارک)
در پیکسار ، جابز به وظایف تجارتی که با نوع مدیریت اولش در اپل متفاوت بود ، تمرکز کرد . به کارکنان خلاق استقلال بیشتری داده شد . منابع می گویند که جابز کمتر از یک روز در هفته را در کمپانی پیکسار واقع در امریویل که در سان فرانسیسکو و نزدیک به دفتر مرکزی اپل بود ، صرف میکرد . یکی از کارمندان پیکسار گفت که : “استیو به ما نمیگفت که چه کار کنیم.” و در ادامه اظهار کرد که “استیو خیر خواه ما است.”
مایکل دی. آیزنر ، مدیر عامل شرکت والت دیزنی ، رابطه ی خیلی خوبی با جابز در طول سالیان همکاری پیکسار/دیزنی نداشت . منتقدان گفته اند که آیزنر قادر به کار کردن با جابز نبود چرا که هر دو اعتماد به نفس بسیار بالای ( به گفته برخی تکبر!!! ) داشتند که گمان داشتند که خود درست هستند ، و از آنچه که دیگران می گفتند صرف نظر می کردند . در سال ۲۰۰۵ ، در واکنش به عدم تمایل آیزنر بر تغییر شرایط توزیع فیلم دیزنی با پیکسار ، جابز ار تمدید قرارداد با این شرکت خودداری کرد . در آن زمان ، واحد انیمیشنی دیزنی متزلزل شد و قادر به مطابقت با تکنولوژی های جدید و خلاقانه ی پیکسار نبود . بخاطر سبک مدیریت و ناتوانی آیزنر برای حمایت و ساپورت شرکت انیمیشنی دیزنی ، سهامداران شورش کردند ؛ و در ۱ اکتبر سال ۲۰۰۵ ، رابرت ایگر به عنوان مدیر عامل دیزنی جایگزین آیزنر شد .
در ۲۴ ژانویه سال ۲۰۰۶ ، مدیر عامل شرکت ، ایگر ، اعلام کرد که دیزنی مایل است تا ۷.۴ میلیارد دلار از سهام خود را به استدیو انیمیشنی پیکسار بفروشد . از آنجا که جابز بیشترین قسمت از سهام دیزنی ( ۶.۶۷ درصد ) را ازان خود کرد ، به عنوان رئیس هیئت مدیره ی شرکت دیزنی انتخاب شد .
ادروارد اس. وودوارد جونیور ، رئیس سابق شرکت کامپیوتری اپل ، به مدیران هیئت مدیره ی اپل گفت : “او (جابز) رابطه ی خوبی با شما داشت ؛ هیچکسی با شما بهتر از او نخواهد بود ؛ هیچکس بهتر از او توی دنیا برای کار با شما نیست ! ایگر حرکت بسیار عاقلانه ای انجام داد ، و تا دو سال بعد از الآن هم هرکسی این را خواهد گفت.”
پیتر باروز و رونالد استیفن گراور در مقاله آورده اند که : “اتحاد بین جابز و دیزنی سرشار از امید است . اگر او بتواند همان صنعت اشتراک گذاری را به دیزنی بیاورد ، همان انرژی که اپل و پیکسار را به اوج رسانده است ، می تواند به شرکت موقر کمک کند تا به آزمایشگاهی پیشرو برای همگرایی رسانه ها تبدیل شود . این سخت نیست که تصور کنید که روزی ، زمای که شما تلویزیون اپل را روشن می کنید ، اسپین آف خالص برنامه های محبوب شرکت ABC دیزنی را تماشا کنید . و یا با استفاده از اپل آی فون خود به تماشایی ویدئو وبلاگ سوپراستار لس آنجلس لیکرز کوبی برایانت از طریق ESPN شرکت دیزنی بپردازید . جابز گفته است که : “ما باید درباره مسائل زیادی صحبت کنیم .” پس ما می توانیم جهانی هیجان انگیز با نگاه به ۵ سال آینده ، ببینیم .”
متخصصی از جابز پرسید : “اسرار جابز چیست ؟!” او پاسخ داد : “بسیار زیاد است اما آنها با تمرکز و ایمان به استراتژی خود شروع می گردد .” با بازگشت او به اپل ، وی رویکردی اختصاصی با خود آورد بطوریکه او ده ها پروژه و محصول را از رده خارج کرد . در ابتدا ، بسیاری از افراد در وال استریت با این جهت و سو ی جدید جابز موافق نبودند اما با این تغییر موفق اپل تحت تاثیر قرار گرفتند .(سیارک)
جیم کرامر ، میزبان مد مانی ، چندین بار در این برنامه ی تلویزیونی گفت که استیو جابز “هنری فورد” این دوره از صنعت آمریکا است . دیگران نیز ادعا کردند که استیو جابز ، توماس ادیسون حال حاضر است . استیو جابز در طول این سال ها ، افتخارات زیادی کسب کرده است مانند مدال ملی فناوری ( به همراه استیو وزنیاک ) از رئیس جمهور ریگان در سال ۱۹۸۵ . جابز در میان نخستین افرادی بود که تا به حال افتخارات زیادی دریافت کرده است ؛ او یک جایزه ی جفرسون برای خدمات عمومی در دسته ی “بزرگترین خدمت عمومی افراد ۳۵ سال یا کمتر” دریافت نمود . در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۰۷ ، فرماندار کالیفرنیا آرنولد شوارتزنگر و بانوی اول ماریا شرایور ، نام جابز را وارد تالار مشاهیر کالیفرنیا واقع در موزه ی تاریخی ، زنانه و هنری کالیفرنیا وارد کردند . در آگوست سال ۲۰۰۹ ، جابز در یک نظر سنجی دستاورد های نو ، توسط نوجوانان به عنوان شگفت انگیزترین کار آفرین انتخاب شد . در ۵ نوامبر سال ۲۰۰۹ ، جابز به عنوان بهترین مدیر عامل شرکتی دهه ی اخیر توسط مجله فورچون انتخاب شد . در ۲۲ نوامبر سال ۲۰۱۰ ، مجله فوربیس نام استیو جابز را در میان “۱۷ فرد قدرتمند جهان” قرار داد . در این مجله از بین ۶.۸ میلیارد جمعیت زمین ، تنها نام ۶۸ نفر به چشم می خورد .(سیارک)

نگرانی های سلامتی

در اواسط سال ۲۰۰۴ ، جابز به کارمندانش اعلام کرد که یک تومور در لوزالمعده ی او تشخیص داده شده است . سرطان لوزالمعده ی او وخیم پیش بینی می شد ؛ با این حال ، جابز اظهار داشت که نوعی تهاجم غدد درون ریز عصبی نادر و ناشناخته درون سلول های جزیره ای خود دارد . در ابتدا در برابر ایده ی مداخله ی پزشکی متعارف مقاومت نشان داد و در یک رژیم غذایی خاص برای درمان این بیماری پا نهاد ؛ سپس جابز تحت پانکراتیکو دئودنکتومی ( یا “روش ویپل” ) قرار گرفت که در جولای ۲۰۰۴ به نظر می رسید که برداشتن تومور با موفقیت همراه شده است . جابز ظاهرا نیاز به شیمی درمانی و یا پرتو درمانی نداشت . در طول غیبت جابز ، تیموتی دی کوک ، رئیس فروش و عملیاتی جهانی در اپل ، به کار شرکت ادامه داد .
در اوایل ماه آگوست سال ۲۰۰۶ ، جابز سخنرانی در کنفرانس سالانه ی جهانی توسعه دهندگان اپل انجام داد . ظاهر “غیر منتظره و تقریبا لاغرش” و سخنرانی “بی توجهانه اش” ، و همچنین نماینده ای که به همراه وی قسمت های مهمی از سخنرانی را می خواند باعث سراسیمگی رسانه ها و حدس و گمان هایی درباره ی سلامتی وی شد . در مقابل ، با توجه به گزارش مجله سایت Ars Technica ، شرکت کنندگان حاضر در مراسم WWDC و هر کسی که او را دیده بود گزارش بر “خوبی حال او” داده بود . پس از سخنرانی نیز ، سخنگوی اپل گفت که “استیو بسیار سلامت است.”ترجمه  itrans.ir 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید