تحقیقات نشان می‌دهد که برخلاف تصور رایج شیر مادر برای نوزاد مزایای ادراکی فراهم نمی‌کند


 (سیارک) : در حالی که تغذیه با شیر مادر توسط پزشکان جهت کمک به محافظت از نوزاد در مقابل عفونت و بیماری پیشنهاد می‌شود، اما اینکه آیا شیر دادن مادر به کودک مزایای ادراکی برای او به همراه دارد یا نه همچنان پاسخ مناسبی نیافته است.
علی رغم مطالعات قبلی که نشان می‌داد تغذیه با شیر مادر اثر مثبتی بر هوش کودک دارد (محققان معتقدند که این اثر به خاطر مواد مغذی موجود در شیر مادر است)، تحقیقی جدید اظهار می‌کند که شیر مادر هیچ گونه مزایای ادراکی بلند مدت ندارد.
تیمی از دانشگاه دوبلین با استفاده از اطلاعات مطالعات مربوط به رشد در ایرلند، 7478 کودک را مورد بررسی قرار دادند؛ در این تحقیق توانایی‌های ادراکی (شناحتی) این کودکان در سن 3 و 5 سالگی ارزیابی شده است.
در این ارزیابی‌ها، توانایی حل مسئله و مهارت‌های واژگانی کودکان مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین رفتار آنها، از جمله علائم احساسی، بیش فعالی، و رابطه با دیگران این کودکان ارزیابی شده است.
محققان دریافتند که پس از لحاظ کردن متغیرهای اجتماعی- اقتصادی مانند تحصیلات و درآمد والدین، هیچ نشانه محکمی وجود نداردکه نشان دهد کودکانی که از شیر مادر تغذیه شده‌اند، توانایی ادراکی بیشتری از سایر کودکان دارند.
یکی از محققان به نام لیزا کریستین جیرارد به کتی فارستر خبرنگار ایندیپندنت گفته است:«ما در زمینه قابلیت ادراکی و زبانی هیچ تفاوت آماری قابل توجهی بین کودکانی که از شیر مادر تغذیه شده‌اند و دیگر کودکان نیافتیم».
اما در یک مورد نتایج به گونه‌ی دیگری بود.
جیرارد می‌گوید:«وقتی کودکان به سن 3 سالگی رسیدند اثر مستقیم تغذیه با شیر مادر را بر کاهش رفتارهای بیش فعالی مشاهده کردیم. وقتی کودک به 5 سالگی رسید این اثر را مشاهده نکردیم. شاید عوامل دیگری وجود دارد که با رشد کودک تاثیر بیشتری می‌گذارد.»
به عبارت دیگر، ممکن است این تصور که تغذیه با شیر مادر باعث افزایش هوش کودک می‌شود بر سایر عوامل مثل والدین، سبک زندگی، و عوامل اقتصادی-اجتماعی دیگر که بر رشد کودک تاثیر می‌گذارد، غلبه نداشته باشد.
بوروک اوروز، متخصص آمار از دانشکده اسکس در نیوجرزی، که در این مطالعه شرکت نداشته است، به CNN می‌گوید:«من فکر می‌کنم این تحقیق کاملا با مطالعات دیگر که می‌گویند وقتی متغیرهای مختلف به شکل مناسبی کنترل شوند، مزایای بلند مدت تغذیه با شیر مادر بسیار کمتر از حد تصور می‌شود یا اصلا فایده‌ای ندارد، سازگار است».  (سیارک
«پرسش ساده این است: آیا کودکانی که از شیر مادر تغذیه شده‌اند نتایج بهتری دارند؟ پاسخ بله است. پرسش مشکل این است: آیا تغذیه با شیر مادر است که توان فکری کودکان را بهبود می‌بخشد، یا بزرگ شدن با والدینی که تحصیلاتی بالاتری دارند و درآمدشان بیشتر است باعث این تفاوت می‌شود؟»
در حالی که تحقیق جدید قادر نیست پاسخی قاطع برای این پرسش فراهم کند، اما نتایج آن نشان می‌دهد که عوامل اجتماعی-اقتصادی می‌توانستند نقشی مهم در منحرف کردن داده‌های مطالعات قبلی داشته باشند. با این همه تیم جیرارد انتظار ندارد که این پایان مباحثات در این زمینه باشد.
وی در NPR به الیسون اوبری گفت « بیش از 100 سال است که در مورد این موضوع بحث می‌شود و اکنون ما سخت تلاش می‌کنیم تا این مسئله را حل کنیم».
در هر صورت، در حالی که محققان به تحقیق در مورد پیوند (اگر پیوندی وجود داشته باشد) بین تغذیه با شیر مادر و مزایای آن در رشد کودک ادامه می‌دهد، دانشمندان می‌گویند با توجه به مزایای اثبات شده تغذیه با شیر مادر بر سلامت کودک و اینکه شیر مادر حاوی مواد مغذی فراوانی است، این تحقیق جدید نباید مادری را که می‌خواهد به کودکش شیر دهد از این کار باز دارد.
البته، با توجه به شرایط مختلفی که می‌تواند شیر دادن را مشکل کند، همه مادرها قادر به شیر دادن به کودکانشان نیستند. اما پزشکان به مادرانی که چنین مشکلی ندارند توصیه می‌کنند به کودکشان شیر بدهند.
دکتر الی اریکسون، متخصص کودک از دانشگاه دوک، که در این مطالعه مشارکت نداشته است به NPR گفته است: «تحقیقات بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد شیر مادر یکی از سالم‌ترین چیزهایی است که سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند».
همه محققین روی این موضوع اشتراک نظر دارند.
محققان در مقاله‌شان نوشته‌اند: «مزایای تغذیه با شیر مادر هم برای مادر و هم برای کودک بسیار است و مقالات زیادی این مزایا را تایید می‌کنند. این یافته‌ها مزایای فراهم شده توسط شیر مادر را بر روی مادر و کودک انکار نمی‌کند.»

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه  itrans.ir / هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع (سیارک)  ممنوع است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید