ردپایی از روس ها

زیست بوم- گردشگری: کلیسای کانتور که متعلق به دوره حضور روس ها در قزوین است، براساس برخی منابع سومین کلیسای کوچک جهان نیز به شمار می رود ولی این منابع درباره 2 کلسیای کوچک دیگر سکوت کرده اند و همین موضوع انجام یک پژوهش در این زمینه را ضروری کرده است.


این مکان یکی از چند کلیسای قزوین است که اکنون فقط جنبه گردشگری دارد و به دلیل نبود پیروان مذهب ارتدوکس در این شهر برخلاف سایر اماکن مذهبی مسیحیان، عبادت کننده ندارد.
کانتور همچنین تنها کلیسای قزوین است که فقط به منظور استفاده اتباع یک کشور دیگر در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده و نام آن به معنی مقر و مرکز است.
براساس نوشته کتاب قزوین، آیینه تاریخ و طبیعت ایران، محوطه به نسبت وسیعی که به خیابان های دارایی،بوعلی و خیام کنونی قزوین محدود می شود، اواخر دوره قاجار در اختیار اتباع دولت روسیه قرار داشت.
در آن زمان در این محوطه علاوه بر ساختمان کنسولگری روسیه در قزوین، تاسیسات دیگری نظیر منبع آب، سالن تئاتر و باله و از جمله کلیسا برای استفاده مهندسان و کارکنان روسی شاغل در پروژه راه شوسه قزوین ساخته شده بود.
این بنا هم اکنون علاوه بر جنبه گردشکری، محلی برای عرضه صنایع دستی به ویژه سنگ های تزئینی است و توضیحات لازم در خصوص آن نیز توسط متصدی عرضه صنایع دستی به گردشگران و خریداران ارائه می شود.
بر اساس توضیحات ارائه شده، این کلیسا دارای 2 اتاق است که یکی برای غسل تعمید نوزادان و دیگری برای تعویض لباس کشیش مورد استفاده قرار می گرفته است.
این کلیسا دارای طرحی صلیبی شکل است و نمای آجری قرمز، پوشش شیروانی گنبدها به همراه آجر لعابدار و نوآوری در فرم های تزیینی هندسی از ویژگی های آن به شمار می رود و معماری متفاوتی با سایر بناهای قدیمی قزوین دارد.
ساختمان این کلیسا مانند دیگر کلیساها طرحی چلیپایی دارد و به دلیل اینکه در آن زمان ارتدوکس ها ایستاده عبادت می‌کردند، این کلیسا بسیار کوچک ساخته شده و فاقد نیمکت است.
این کلیسا که به نام برج ناقوس نیز معروف است، قبلا دارای ناقوسی بوده که اکنون وجود ندارد و همچنین دارای 2 گنبد یکی بزرگ در مرکز محل عبادت و دیگری کوچکتر در بالای محراب است.
در حیاط این کلیسا 2 سنگ قبر یکی کوچک و دیگری بزرگتر چشم هر ببینده را به خود جلب می کند که اولی مربوط به خلبان یک بالگرد روسی است که در جنگ دوم جهانی در نزدیک قزوین سقوط کرد و دیگری آرامگاه یک مهندس روس است.

**کلیسای کانتور، معرف تنوع جاذبه های گردشگری قزوین
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در گذشته یک شرکت روسی که کار احداث جاده شوسه تهران به قزوین و قزوین به رشت را عهده دار بود برای استقرار کارکنان خود منطقه ای از شمال شرق شهر قزوین را در اختیار گرفت و در آن اقدام به احداث بناها کرد که کلیسای کانتور یکی از آنها بوده است.
محمدعلی حضرتی گفت: این کلیسا مکانی برای گردهمایی کارکنان این شرکت روس به منظور پرداختن به عبادت بوده است.
وی با بیان اینکه کانتور به عنوان کوچک ترین کلیسای ایران شناخته می شود، افزود: از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این کلیسا این است که کلیساهای ساخته شده در ایران عمدتا مربوط به ارامنه و آسوری ها بوده اما کانتور کلیسایی مختص به ارتدوکس هاست.
حضرتی از کلیسای کانتور به عنوان یکی از ده ها جاذبه گردشگری شهر قزوین یاد کرد و گفت: این کلیسا امروز ضمن اینکه پذیرای مسافران است، محلی برای عرضه صنایع دستی نیز به شمار می رود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین افزود: کلیسای کانتور در کنار وجود امامزاده ها و آرامگاه هایی با بناهای تاریخی، مساجد و کاروانسراهای قدیمی، آب انبارها، حمام ها و بناهایی مانند کاخ چهلستون و سردر عالی قاپو به عنوان عمارت شاهی دوره صفوی همچنین معرف تنوع جاذبه های گردشگری شهر قزوین است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام