افجه، نگيني در لواسانات

زیست بوم: خاطره يك گردش دلپذير را مي‌توان در روستاي افجه ثبت كرد. قدم زدن در دشت هويج، دوش گرفتن در حمامي از عصر صفويه، تماشاي آبشارهاي بي‌نظير، همه و همه در روستاي افجه امكان‌پذير است. افجه از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیران در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و در جوار دشت‌های هویج و گرچال و قله ساکا واقع شده است.

دشت هویج که به زبان محلی آن را گرچال یا گهچال و یا گیاه چال می نامند، یكی از زیباترین جاذبه‌های روستای افجه است. در بالادست مركز روستا، ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. روایت های تاریخی مختلف، حکایت از آن دارند که در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین‌های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته است، اما امروز اثری از این مزارع به چشم نمی خورد. دیدن جاذبه‌های زیبا و مناظر بكر دره‌شمالی افجه نیز خالی از لطف نیست.

این دره در فصول مختلف سال مورد توجه هزاران گردشگر قرار دارد و از این رو مورد توجه كوهنوردانی است كه از مسیرهای آن برای صعود به قله‌های آتشكده، ساكا، یخچال و مهرچال استفاده می‌كنند.  رودخانه افجه (بدو) از شرق این روستا و رودخانه تبله‌رود از داخل آن می‌گذرد. آب و هوای روستای افجه باتوجه به استقراردر ناحیه کوهستانی در بهار و تابستان، مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. 
آبشار پسچویک با 15 متر ارتفاع در فاصله یک و نیم کیلومتری شمال شرق افجه و در یال کوه مشرف به دشت هویج قرار دارد و اطراف آن را درختان بلندی فرا گرفته اند.‏‏ آبشار زیبای موآب که در سینه‌کش قله ساکا و قبل از دشت هویج قرار گرفته است، 180 متر ارتفاع دارد. جریان آب آبشار موآب در اواخر تابستان کاهش می‌یابد.

حمام تاریخی روستا در مرکز بافت قدیمی واقع شده و دارای دو بخش مجزای زنانه و مردانه است. بنای حمام دارای طاق و گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است.بدنه نمای داخلی حمام به ارتفاع حدود یک و نیم متر با کاشی پوشیده شده و سطوح بالاتر آن با سیمان سفید اندود شده است. قدمت حمام به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار برمی‌گردد. این حمام همچنان فعال و مورد استفاده مردم روستاست.

در ضلع شمالی روستای افجه و در میان باغ وسیعی، بقایای قصری از آثار دوره قاجار به جا مانده است. گفته می‌شود این قصر به ناصرالدین شاه تعلق داشته و توسط اعتمادالدوله ساخته شده است. امروزه از این قصر به‌جز پی و دیواری به ارتفاع یک و نیم متر و طول یک متر و انبوهی از آجرهای قرمز رنگ اثری نمانده است.قلعه مرتفع و بلند سربند یا ساکا که بر روستاهای امامه، راحت آباد، ناصرآباد، کند سفلی و علیا، افجه و بخش بزرگی از لواسان اشراف دارد، از آثار بسیار قدیمی این ناحیه است.‏

براي رسیدن به دشت هویج از تهران، دو مسیر پیش روی قرار دارد؛ اولی یک جاده آسفالت پنج کیلومتری است که با عبور از جاده لشكرک ما را به شهر لواسان و در نهایت افجه و دشت هویج می رساند. راه دوم نیز هشت کیلومتر مسافت دارد و به طرف شمال شرقی می رود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام