رونق صنعت توریسم نیازمند تغییر نگرش به اصل آن است

زیست بوم- گردشگری: علیرضا سلیمی  با اشاره به اهمیت حوزه گردشگری و آسیب‌هایی که از بی‌توجهی به این حوزه ایجاد می‌شود، گفت: گردشگری صنعتی است که می‌تواند کشور را در عرصه‌های مختلف دچار تحول کند لذا دولت‌ها نباید نسبت به آن غفلت کنند چراکه غفلت از این حوزه بسیار آسیب‌زا است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس​ شورای اسلامی افزود: غفلت از حوزه گردشگری از طرفی موجب تخریب آثار ماندگار یک ملت به دلیل عدم استقبال مردم می‌شود و از طرفی برای نسل امروز، موجب یک نوع محدودیت در کسب منابع مالی می‌شود؛ زیرا بسیاری از کشورها امروز منابع مالی خود را در حوزه گردشگری متمرکز کرده‌اند و عمده درآمد مالی آن‌ها از این طریق تامین می‌شود.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید در حوزه گردشگری غفلت کرد، تصریح کرد: غفلت از گردشگری موجب می‌شود کشورهای همجوار گوی سبقت را از کشور ربوده و کشور در این عرصه عقب بماند.

حوزه گردشگری در بحث درآمدهای پایدار قابل اعتنا است

وی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه اقتصاد با آن مواجه هستیم، بحث درآمدهای پایدار است؛ همه کشورها به دنبال درآمد پایدار هستند و نفت محصولی است که روزی تمام خواهد شد و نمی‌تواند برای کشور پایدار تلقی شود؛ اما حوزه گردشگری حوزه‌ای است که در این بخش قابل اعتنا است و در بحث اقتصاد مقاومتی به این معنا است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اگر از دریچه اقتصاد مقاومتی به بحث گردشگری پرداخته شود، اقتصاد مقاومتی یعنی درآمد کشور را پایدار کنیم و حوزه گردشگری می‌تواند به این بخش کمک فراوانی کند و اگر از این حوزه غفلت شود قطعاً یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی از دست می‌رود.

وی افزود: با توجه به شرایطی که ایران در آن قرار دارد و جهش‌های معناداری که در حوزه‌های مختلف از گذشته وجود دارد وجود گردشگر می‌تواند این فرصت را برای کشور ایجاد کند تا موفقیت‌های مختلف و واقعیات کشور در حوزه صنعت، دفاعی، عمران و آبادانی، کشاورزی و ... که برای دیگران بازگو نشده، به گردشگران و جهانیان نشان داده شود و می‌توان از گردشگری در بیان واقعیات کشور استفاده کرد.

رونق گردشگری موجب نشاط اجتماعی می‌شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه رونق گردشگری موجب نشاط اجتماعی می‌شود، ادامه داد: درحال حاضر یکی از مسائل مطرح در کشور مسئله افسردگی است و قطعاً علاج افسردگی در ارائه راهکارهای زودگذر و موقت نیست؛ اگر بخواهیم نشاط ماندگار را در کشور تجربه کنیم به نظر می‌رسد حضور گردشگران داخلی و خارجی در بخش‌های مختلف کشور می‌تواند در این بخش تاثیر گذار باشد.

سلیمی تصریح کرد: حوزه گردشگری علاوه بر اینکه می‌تواند معضلات اجتماعی مثل بیکاری را حل کند موجب نشاط اجتماعی در کشور شده و می‌تواند در بخش درآمدزایی برای کشور، به صورت معناداری کمک کند و در این حوزه تاثیر فوق‌العاده‌ای بگذارد.

عضو هیأت رییسه فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حوزه گردشگری در بخش سیاسی نیز در نوع نگاه به کشور می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بگذارد، خاطر نشان کرد: غفلت از این حوزه آسیب‌زا است و نیاز است با تغییر نگرش در این حوزه گام‌های بلندی برداشته شود و باید همه در این بخش دست به دست هم دهند تا فارغ از بعضی نگاه‌ها کارهای اساسی سامان داده شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام