دریاچه صورتی لیپار چابهار جاذبه ای زیبا و دیدنی در سواحل مَکُّران

دریاچه صورتی از جاذبه های شگرف چابهار است که نیازمند توجه و ایجاد زیرساخت های تفریحی و اقامتی برای استقرار دوستداران طبیعت است.
این منطقه تفریحی محل تجمع انواع پرندگان است و به دلیل دسترسی مناسب و همجوار بودن جاده ساحلی روزانه صدها گردشگر و افراد محلی از آن دیدن می کنند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه صورتی به علت وجود پلانکتون های گیاهی زیاد و غنی بودن آب منطقه از مواد آلی و معدنی است که از طریق رودخانه لیپار به این حوزه هدایت می ‌شود.
اشرفعلی حسینی گفت: رنگ آب دریاچه لیپار یا دریاچه صورتی در تابستان و با گرم شدن هوا تبدیل به قرمز و صورتی می شود.
وی افزود: عوامل و جریانات دریایی حاصل از طوفان‌ های مونسون نیز سبب افزایش بیش از حد پلانکتون ‌های گیاهی در این دریاچه می ‌شود.
وی تصریح کرد: سواحل مَکُران در محدوده چابهار و کنارک جاذبه های فراوانی دارد که برای هر گردشگر داخلی و خارجی جذابیت های خاصی دارد.
وی وجود انواع پرندگان، لاک پشت های سبز، دلفین ها در گواتر و بریس، بنادر صیادی و گردشگری، ساحل شنی، ماسه ای و صخره ای در سواحل را از جاذبه های مهم گردشگری برای مسافران داخلی و خارجی عنوان کرد.
 چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید