كاخ رویایی گلستان از دریچه دوربین/ گزارش تصویری

زیست بوم/خشایار طحانی: ٢٣٠ سال قبل طهران روستاي خوش واب وهوايي بود در شمال ري كه تا آن زمان جز چند بار به عنوان اردوگاه هاي لشكر كشي كريمخان زند، عليه محمد حسن خان قاجار هيچ نقشي در تاريخ پرفراز و نشيب ايران ايفا نكرده بود.

اما با انتخابش به عنوان پايتخت توسط آغامحمدخان چرخ هاي پيشرفتش به حركت درآمد و با سرعتى باورنكردنى تبديل به ابرشهري شد كه نقش عمده اي در معادلات سياسي دو قرن گذشته منطقه و حتي كل جهان داشته است.
در گذر پرشتاب از طهران كوچك به تهران بزرگ و مدرن امروزي بناهاي بزرگ و زيبايي در اين شهر بنا شد كه بي شك كاخ گلستان يكى از زيباترين و كليدي ترين اين بناهاست كه قدمتي ٤٥٠ساله دارد و به زمان شاه عباس صفوي بر می گردد و در سلسله های بعد کم و بیش مورد توجه واقع شد تا اینکه در عهد کریمخان زند ما بین سالهاي ١١٧٣ تا ١١٨٠ه.ق كه كريمخان تهران را اردوگاهى قرارداد براي مقابله با جد قدرتمند قاجار محمد حسن خان.

این مجموعه با ساخت دیوانخانه ای دچار تغییرات اساسی شد ولی اهمیت واقعی آن به دوران آغامحمدخان قاجار و انتخاب  طهران به عنوان پايتخت برمي گردد كه بعد ازآن اكثر شاهان قاجار من جمله فتحعليشاه، ناصرالدين شاه و مظفر الدين شاه از اين كاخ استفاده ها كرده و با حرمسراهاي عريض و طويل خود دور از چشم اغيار در اين كاخ حكايت ها داشته اند!
کهن ترین بناهای موجود در مجموعه کاخ گلستان، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند است. ساير بناهای موجود در كاخ عبارتند از: شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آینه، حوضخانه، کاخ ابيض، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالارالماس، تالار برلیان، حوضخانه و عمارت بادگیر.

اين بناي زيبا در شمال بازار تهران و ميدان ارگ واقع شده و بازديد از آن لحظاتى به ياد ماندنى براي شما به ارمغان مي آورد.نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید