تنوع زیستی و گردشگری پایدار

ایران با دارا بودن اقلیم های متفاوت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری متنوعی برخوردار است، بر اساس آمار اعلام شده بیش از هزار و 400 گونه مهره دار در کشور وجود دارد.اما عوامل مختلفی مانند تغییراقلیم، تخریب زیستگاه ها، جاده سازی، دخل و تصرف اراضی طبیعی، از بین بردن پوشش گیاهی، انواع آلودگی ها، صید و شکار بی رویه و ورود گونه های غیربومی برخی از عوامل تهدید این گونه ها است.
بر اساس اعلام اتحادیه‌ بین‌المللی‌ حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی ( IUCN ) حدود 106 گونه در ایران در رده های مختلف در معرض تهدید شامل بحرانی، در معرض خطر انقراض و آسیب پذیر قرار دارند که از این میان ماهیان 43 گونه، دوزیستان چهارگونه، خزندگان 14 گونه، پرندگان 27گونه و پستانداران 18 گونه هستند که در فهرست سرخ این اتحادیه قرار دارند.
همچنین بیش از 9 هزار گونه پرنده در دنیا وجود دارد که حدود 13 درصد آنها در خطر انقراض قرار دارند. 536 گونه پرنده در ایران زیست می کند که تخمین زده می شود سالانه حدود 5٫5 تا 6 میلیون پرنده مهاجر وارد ایران می شود.تعداد پرندگان موجود در ایران با پرندگان کل قاره اروپا برابری می کند و این نشان دهنده غنی بودن ایران از لحاظ تنوع زیستی است.
البته وضعیت نگران کننده تنوع زیستی فقط مختص ایران نیست بلکه تمام دنیا با این معضل دست به گریبان است بر این اساس در اواخر سال 1993، کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل، روز اجرایی شدن کنوانسیون تنوع زیستی یعنی 29 دسامبر را به عنوان روز جهانی تنوع زیستی معرفی کرد، بعد از آن در دسامبر 2000نیز مجمع عمومی سازمان ملل روز 22 مه (اول خرداد ) را به عنوان روز جهانی تنوع زیستی (IDB) انتخاب کرد.
اصغر مبارکی کارشناس معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست: با توجه به موضوعات مختلف تنوع زیستی هر سال یک شعار در نظر گرفته می شود،شعار سال 2015 ' تنوع زیستی و توسعه پایدار' ، 2016 ' جریان سازی تنوع زیستی ' و شعار امسال یعنی 2017 ' تنوع زیستی و گردشگری پایدار' است.
وی گفت: هدف اصلی کنوانسیون تنوع زیستی از انتخاب شعار ' تنوع زیستی و گردشگری ' همخوانی با شعار سال 2017 است که از سوی سازمان ملل نامگذاری شده، شعار این سال ' توریسم پایدار برای توسعه ' است.
کارشناس معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هدف از شعار امسال افزایش آگاهی عمومی و ارتباط بین تنوع زیستی و گردشگری است.
وی تاکید کرد: این انتخاب هوشمندانه ای است و به یکی از بخش های پر اهمیت تنوع زیستی که تاکنون به آن توجه نشده است می پردازد و آن اقتصاد تنوع زیستی است و در این شعار اهمیت اقتصادی به شکل پایدار و مناسب مد نظر است.
مبارکی اظهار کرد: گردشگر معمولا در مکان هایی دیده می شود که مناظر خوبی داشته باشد و این به زیست بوم هر کشوری بر می گردد، ایران هم که از لحاظ زیست بوم و اکوسیستم های طبیعی غنی است بنابراین می توان با در نظر گرفتن شعار امسال و برنامه ریزی های پایه ای از صنعت توریسم برای ایجاد اشتغال و درآمد زایی استفاده کرد.
وی با اشاره به نامگذاری سالجاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان ' اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ' گفت: می توان با استفاده از شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی به بحث اشتغال از ناحیه گردشگری و استفاده از تنوع زیستی توجه ویژه داشت.
وی افزود: اما کنوانسیون تنوع زیستی تاکید دارد که هدف اصلی از نامگذاری امسال جلب توجه عمومی به حفاظت و نگهداری تنوع زیستی و افزایش آگاهی عمومی برای حفاظت و نگهداری از اکوسیستم طبیعی است.
مبارکی اظهار کرد: یکی از دلایل تاکید کنوانسیون تنوع زیستی این است که می تواند با کمک از صنعت گردشگری به معیشت و درآمد جوامع محلی کشورها کمک کند.
وی تاکید کرد: بنابراین اگر بخواهیم گردشگری پایداری داشته باشیم، نیازمند حفاظت از اکوسیستم های طبیعی و تنوع زیستی کشور هستیم، اگر حفاظت نکنیم عملا گردشگری رو به افول خواهد گذاشت.
کارشناس معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان محیط زیست برنامه های کلانی در راستای حفاظت از تنوع زیستی کشور دارد که هدفش حفاظت از زیستگاه ها و گونه ها است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید