جنگل ارفع ده و چشمه پراو

زیست بوم - گرذشگری: ارفع ده سرزمین درختان در هم تنیده، چشمه های بی قرار، شکوه کوه ها و چشم اندازهای بی انتهاست. ارفع ده روستایی است کوچک و دوست داشتنی که تنها ۱۰۰ خانوار در آن زندگی می کنند. در بهار درختان نیمه عریانش در مه فرو می روند، تابستان ها سرسبز است و خنک، و در پاییز به شعرهای عاشقانه شبیه است؛ آنقدر زیباست که نمی توان توصیف اش کرد، باید رفت، باید دید و از نزدیک آن همه زیبایی را لمس کرد.

جنگل ارفع ده از جاذبه های طبیعت گردی شناخته شده استان مازندران و شهرستان سواد کوه است. فاصله اش با ساری حدود ۹۰ کیومتر است و در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده. این روستا در دامنه ” ارفع کوه ” قرار دارد، کوهستانی به ارتفاع ۲۷۵۰ متر که منظره بی نظیرش تلفیقی از صخره ها و سنگ ها، درختان تنومند و دشت های زیباست. مسیر پیمایش به سوی قله ارفع کوه به خاطر زیبایی و تنوعش، از مسیرهای مورد علاقه کوهنوردان و گردشگران است. در قله ارفع کوه یک کمپ کوچک ۱۲ نفری ساخته شده تا کوهنوردان فرصتی برای زدودن رنج سفر از جسم خویش داشته باشند و بتوانند با آسودگی در چشم اندازهای بی نظیر قله غرق شوند.چشمه پراو

روستای ارفع ده در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به مناطق جنگلی ابتدا از مراتع و چمنزارهای روستا عبور می کنید تا آرام آرام به جنگل ارفع ده وارد شوید. هرچه در عمق جنگل پیش می روید، مناظر بکرتر و زیباتر می شوند. از دیگر جاذبه های طبیعت گردی و دیدنی های این منطقه می توان به چشمه پراو اشاره کرد. چشمه ای پرآب که از قلب زمین می جوشد و صدای آرامش بخشش قلب هر گردشگری را با خود همراه می کند و به دور دست ها می برد.

مسیر دسترسی به ارفع ده و چشمه پراو از جاده فیروز کوه می گذرد. در نزدیکی این منطقه جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی بی نظیری وجود دارد. غار اسپهبد خورشید و قلعه کنگلو ، دریاچه شورمست ،روستای سنگده و جنگل راش از جمله این جاذبه ها هستند که با برنامه ریزی برای یک سفر دو و نیم روزه، می توان در کنار سفر به ارفع ده از یکی دیگر از این مکان ها نیز بازدید کرد.

اطلاعات ضروری سفر:

موقعیت جغرافیایی :
استان مازندران ، فاصله‌ی ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران  و ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا.
مدت سفر زمینی (از تهران و بازگشت به تهران):

یک روز زمان برای این سفر کافی است.

چطور  برسیم، ارفع ده کجاست؟
مسیر دسترسی :
از تهران وارد جاده‌ی دماوند شده و از آنجا به سمت فیروزکوه حرکت کنید. با عبور از فیروزکوه و ادامه مسیر از شورآب و ورسک نیز بگذرید. بعد از آن حدود ۲ کیلومتر پس از پایین سرخ آباد یک خروجی درسمت چپ جاده وجود دارد. به این جاده وارد شوید، با حدود ۱۵ دقیقه رانندگی و عبور از امامزاده سام و لام به ارفع ده می رسید.
بهترین زمان برای به جنگل ارفع ده :

همیشه زیباست بویژه در پاییز. در زمستان مسیر جنگلی برفی و عبور از آن سخت است.

درجه سختی: متوسط.

تجهیزات و موارد مورد نیاز:

لباس گرم. بادگیر. کفش کوهپیمایی، دو وعده غذایی سبک. کوله پشتی یک روزه. چراغ قوه . آب آشامیدنی . عینک آفتابی. کرم ضدآفتاب و باتوم کوهنوردی.

نیاز به مجوز قانونی:
ندارد

خطر حمله حیوانات:
خیر

احتمال گم شدن:
خیر. اما می بایست جانب احتیاط را رعایت کنید. مسیرهای پاکوب را دنبال کنید و در صورت نیاز از محلی ها کمک بگیرید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید